Vzpomínky na Třísku
Dalším z gratulantů měl být také herec Jan Tříska, rodinný přítel (na Jezerce hrál spolu s Janem Hrušínským a Janem Kačerem v inscenaci hry Yasminy Rezy Kumšt). „Zatím vždycky přišel, tentokrát ne. Stále mi nedochází, že už mezi námi není,“ pronesl Jan Hrušínský.

Výpravná kniha, kterou pro své diváky připravil s druhou dcerou, grafičkou Barborou, mapuje na 240 stranách (slovem i fotografiemi) 37 inscenací a zachycuje život na Jezerce tak, jak jej diváci neznají.

Na závěr své kariéry vystoupí Marta Kubišová ve svém rodném městě, v Českých Budějovicích, na své 75. narozeniny v KD Vltava.
Marta Kubišová si k narozeninám nadělí svůj poslední koncert

„Začínali jsme v šesti lidech, dnes je nás na Jezerce přes sto třicet. Naivně jsem si tenkrát představoval, že založením vlastního divadla získám větší svobodu. Opak je pravdou. Svobodu jsem sice v jistém smyslu získal, ale s ní také mnohem větší odpovědnost nejen za sebe, ale i za lidi, které jsem do divadla přivedl. A taky jsem získal povinnost vydělat každý měsíc tolik peněz, abych tak velké divadlo udržel v chodu a při životě. Ale v neposlední řadě jsem na Jezerce poznal nejlepší publikum na světě a tuhle zkušenost bych za nic nevyměnil. Jen těch patnáct let uteklo strašně rychle,“ usmívá se Jan Hrušínský.

Tisíce představení
Jeho divadelní společnost odehrála bezmála čtyři tisíce představení, která zhlédlo zhruba 900 tisíc diváků. Téměř polovina repertoáru Divadla Na Jezerce překročila hranici dvou set repríz. Inscenace Zahraj to znovu, Same a Manželské vraždění přesáhly svoji 300. reprízu. Cenou Thálie za rok 2016 se pyšní hra Shylock za herecký výkon v titulní roli ji obdržel Milan Kňažko.

Martina Bittnerová.
Spisovatelka Martina Bittnerová: Gamblerství je smrtelná nemoc

Vedle něj potkávají diváci na jevišti nuselské scény ženu Jana Hrušínského, Miluši Šplechtovou, Jiřinu Bohdalovou, Annu Polívkovou, Jiřího Macháčka, Kláru Issovou či Lenku Vlasákovou. V chystané novince hudební komedii Je úchvatná! se na jaře představí Jitka Sedláčková (režisérem bude Jan Hřebejk).

Bohatý rok
Příští rok vůbec slibuje divákům více premiér, než byli v posledních sezonách zvyklí: „Poprvé u nás bude režírovat Miroslav Hanuš, první příležitost k režii dostane také herec Petr Vacek, naopak Jan Hřebejk pracuje na Jezerce pošesté. Divácky přitažlivý a nečekaný slavný titul připravuje Matěj Balcar a třešinkou na dortu bude světová premiéra inscenace v režii Jaroslava Duška, který v ní ovšem bude také hrát několik hlavních rolí. Do tohoto výčtu ještě plánujeme zasadit hru k 50. výročí brutální srpnové invaze pěti komunistických armád do Československa. Z toho vidíte, že se na Jezerce ani v příštím roce nudit nebudeme,“ dodává Hrušínský.