Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hvězda boleslavského souboru Veronika Kubařová ohlásila přestup do Prahy

Mladá Boleslav /EXKLUZIVNÍ ZPRÁVY, ROZHOVORY/ - Veronika Kubařová opouští Mladou Boleslav a stala se novou herečkou souboru městských divadle pražských. Za touto krátkou zprávou odehrává ale mnoho jednání, mnoho radostí i mnoho problémů. Mladoboleslavský soubor totiž opouští žena, která ve třech současných tahácích programu hraje hlavní roli. Dědeček automobil, Romeo a Julie a Faust a Markétka. U těchto problém má vedení boleslavského divadla vážné problémy. Zatím Veronika podle informací ředitele Městského divadla Mladá Boleslav Františka Skřípka má ještě částečný úvazek. Hry tedy bude dohrávat. Už se za ni ale připravují alternace – jednak se v divadle objevuje Anna Stropnická a pak také manželka častého hereckého partnera Kubařové Matouše Rumla Tereza. V záloze podle Skřípka je ještě třetí herečka, o ní ale odmítá vedení divadla mluvit.

31.1.2011
SDÍLEJ:

Veronika Kubařová na premiéře Žen v pokušeníFoto: Deník/Václav Panzer

V každém případě je zřejmé, že divadlo přichází o jednu z hlavních hvězd. S tímto problémem se ale boleslavské divadlo potýká pravidelně, protože mladým nastupujícím hercům dává okamžitě příležitosti v hlavních rolích. Ti „lapnou“ svoji šanci, vypracují se a pak odcházejí do „vyšší ligy“. Jak se říká pražských divadelním štacím. Nic na tom nezmění ani zmíněný fakt, že v Mladé Boleslavi mladý herec hraje nejen často, ale během své první sezony minimálně jednou dostává nabídku na velkou roli. A nemění na odchodech nic ani fakt, že boleslavské hlediště je většinou zaplněné do posledního místa.

Veronika Kubařová už nyní zkouší ve dvou hrách. V inscenaci Pan Kaplan má rád třídu se na scéně Divadla ABC poprvé představí 19. února. Alternovat bude s Bárou Polákovou. V Divadle Rokoko pak od března bude Kubařová k vidění ve hře Viktor K. aneb Český národ neskoná.

Veronika Kubařová: Boleslav opouštím nerada, ale Praha je výzvou

Sympatická, milá, usměvavá. Za měsíce, které působila v mladoboleslavské divadle jsme s potkali mnohokrát. Vždy byla plná energie, plná nálady, plná úsměvů. I to je jedna z jejích hlavních předností. Samozřejmě kromě hereckých kvalit. Veronika Kubařová mění „dres“. Už nebude stálou členkou Městského divadla Mladá Boleslav. Jejím novým „týmem“ jsou nyní městská divadla pražská.

Odcházíte z Boleslavi. Jaký je to pocit?
Předně Mladá Boleslav byla pro mne místem, o kterém musím říci jen to pozitivní. I když nechci být až moc pozitivní, prostě Boleslav je úžasná Tahle štace je ve mne zakrytá hodně hluboko. Ty vzpomínky budou ve mně napořád. Ale já se s lidmi kolem boleslavského divadla neloučím navždy. Vždyť se s mnohými budu setkávat i nadále. A kdo ví, třeba se tady jednou zase objevím.


Opouštíte svého partnera. Tedy hereckého partnera Matouše Rumla.

To je pravda. S Matoušem jsme toho prožili hodně, je to skvělý herec, skvělý kluk. Ale taky se kamarádím s jeho ženou Terezkou, jsou to výborní lidí, mám je hrozně moc rád. Já je opouštím po pracovní stránce, ne po lidské. Navíc se na jedné pražské štaci s Matoušem potkáme.


Bylo vaše rozhodnutí odejít z Mladé Boleslavi jednoduché, nebo jste váhala?

Tak to v žádném případě. Já jsem nabídku pana Svojtky do Městských divadel pražských zvažovala hodně dlouho. Jenže jsem ve věku, kdy bych měla zkoušet nové věci, chytit novou výzvu. Proto jsem nakonec kývla. Nový kolektiv je rovněž skvělý a věřím, že se nám všem bude dařit.

Matouš Ruml: Odchod není tragédie, ale pozitivní zpráva!

Matouši, opouští vás herecká partnerka, se kterou jste na jevišti hrál stovky hodin. Jaký je to pocit? Co budete bez Veroniky dělat?
Budu hrát dál. Ale jestli myslíte, zda se mi bude po ni stýskat, tak to určitě. Ale já se s ní budu vídat dál. Jednak jsme kamarády, jednak se spolu setkáme v divadle V Celetné.


Zaskočila vás zpráva o jejím odchodu do Městských divadel pražských?
Já už tyhle myšlenky mám za sebou z vlastní zkušenosti. Ale zaskočila. I když do jisté míry jsem to čekal. Vlastně mne to zaskočilo v tom, že se jí to povedlo a mne ne. Povedlo… To není vhodná formulace. Já jí to moc přeju. Je to úžasné, tohle není tragédie, to je přece pozitivní zpráva. I když chybět mi bude…


V několika hrách s Veronikou tvoříte ústřední postavy. Už vám bylo řečeno, kdo ji nahradí?
Divadlo hledalo náhradu, byl konkurz, ale z něho nevzešla jedna, ale tři jména. Je to rozhodnutí pana ředitele a režisérů, že se rozhodli, že obsadí tři mladé herečky, které budou hostovat. Pak se prý uvidí. Zatím je tu Anička Stropnická, moje žena Terezka a třetí jméno neznám.


Co kromě divadle nyní děláte?
Netočím nic, v nejbližší době se chystají Čapkovy Povídky o lyrickém zloději. Já si nyní užívám naplno divadla.

František Skřípek: Odchod herečky? S tím musíme počítat, s tím se musíme vypořádat


Vedení mladoboleslavského Městského divadla se potýká pravidelně s problémem odchodu mladých herců. Ti míří do Prahy „za lepším“. Onen problém spočívá v tom, že boleslavské divadlo je známé tím, že mladé herce obsazuje brzy po jejich příchodu do souboru do hlavních rolí. A to je i případ herečky Veroniky Kubařové. Ta je nově členkou souboru městských divadel pražských. Z Boleslavi odchází. O tom všem jsme si povídali s ředitelem boleslavského divadla Františkem Skřípkem.


Po půl roce se situace opakuje, že pane řediteli?

Hm.


Jak se vypořádáte s odchodem Veroniky Kubařové?
To víte, odchod, to je vždy obtížná záležitost, se kterou je třeba se vypořádat.


Neříkáte to moc radostně.

Neříkám, máte pravdu, protože je to něco, co se stále opakuje, ale s čím se musíme smířit a vypořádat. Musíme s tím počítat. Tak to bylo, je a asi i bude. Ale samozřejmě máme v hledáčku další talenty.


Veronika s Matoušem Rumlem vytvořili několik ústředních rolí a současné hity jsou na nich stavěné.

Naše snaha je vždy, aby herci dohrávali role. Uvidíme, jak to bude možné, jak se domluvíme s Městskými divadly pražskými. Naší snahou je, aby se hrálo a dohrávalo to, co je na repertoáru.


Zcela jistě se budete muset vy přizpůsobit programu Městských divadel pražských, nikoli obráceně. Bude to těžké?

Hry bez Veroniky se obejdou jen těžko. Romeo a Julie, Faust a Markétka, Dědeček automobil. Tyhle role bychom neradi hráli bez Veroniky. Znamenalo by to velký zásah do kvality inscenace. Uvidíme. Víte, ono je to složité. Nyní se měl hrát Dědeček automobil a Ota Jirák onemocněl, tak jsme dvě představení zrušili. Oba tituly překládáme na květen a v tuto chvíli vůbec nevíme, zda ve večerech, které nabízíme, bude Veronika pro nás k dispozici.


Odchody mladých herců jsou ale u vás už takřka na denním pořádku, že?
Ten výraz na denním pořádku není zcela přesný. Ale je to součást našeho života. Největší problém však nastal v roce 1999, kdy jsme chystali oslavy 90. výročí divadla. Tehdy nastal úplný kolaps, protože nás opustila těsně před prázdninami téměř polovina souboru najednou těsně před prázdninami. A my jsme museli od podzimu zajistit chod divadla. Zvládli jsme to.


Co bylo tehdy za problém?
Odehrálo se to, co se občas stane. Určité jádro souboru, mladé, začne mít pocit, že by mělo být preferováno a že vědí sami nejlépe, jak divadlo dělat. A rádi by divadlo rádi dělali podle svého, nepřizpůsobí se okolnostem. Skupina kolem Ondřeje Sokola, Sabiny Remundové, Kateřiny Lojdové chtěla založit v Praze vlastní divadlo. A tak odešli. Bohužel se to nepovedlo a jejich snaha vlastně vyzněla do prázdna. Je to škoda, protože to byla parta velmi kvalitních mladých herců. Bohužel, jejich plány se nakonec nepovedly, rozprchli se, každý je kdesi individuálně, eventuálně dělají něco jiného, většinou jsou úspěšní v oboru.


Tohle sice byla krizová situace, ale odcházeli další.
Ano, Mirek Šimůnek byl velkou hvězdou souboru, stejně pak i Filip Tomsa. Před nedávnem se rozhodl zkusit štěstí ve Švandově divadle v Praze Matouš Ruml. Nakonec z jeho angažmá v Praze sešlo, Matouš zůstal u nás. No a nyní odchází Veronika.


Vraťme se k odchodu právě Veroniky Kubařové. Už máte náhradu?
Veronika u nás ještě na půlúvazku zůstává. Podle možností bude u nás hrát. Vše se ale samozřejmě bude muset přizpůsobovat programu pražské scény. My máme za sebou výběr. Nemohu říci, že by se objevil jednoznačný průkazný talent. Ale máme několik tváří.


A vy nyní hledáte spíše alternaci za Veroniku, nebo novou tvář souboru podobnou Veronice?
Spíše šlo o to, že Veronika odcházela uprostřed sezony a ta byla naplánována s rolemi pro ní. Nechtěli jsme tituly měnit, a tak jsme si řekli, že zkusíme najít herečku, která by ony role dostala. Několik hereček se ukázalo jako velice šikovných. V našem divadle tak hraje Anička Stropnická, teď zkouší v připravované hře Ostře sledované vlaky manželka Matouše Rumla Terezka. Další mladá herečka se pak objeví ve Nebezpečných vztazích režiséra Pavla Kheka.


Její jméno?
To není úplně jasné, která to bude. Takže jména nebudu uvádět.


To jsou dámy pro konkrétní role?
Ano, ale současně si testujeme nejen jejich profesní kvality, ale i to, jak by dokázaly zapadnout do kolektivu. Tedy jakési jejich povahové vlastnosti, jak se dokáží stát součástí kolektivu. Ten náš boleslavský je velmi pěkně stmelený a velmi dobře drží pohromadě. Vždy je nebezpečí rušivého elementu, který do něj vstoupí a rozbije ho. Proto ten výběr musí být pečlivý.


Pane řediteli, nemrzí vás odchody talentovaných herců?

Na jedné straně mne to samozřejmě strašně mrzí, protože jsou to naše „děti“. Samozřejmě máme s tím spojené určité problémy. Na straně druhé jim to moc přeju. Koneckonců, kdyby nebyli dobří, tak si jich nikdo nevšimne. A snad je to trochu i naše zásluha.

KDO JE Veronika Kubařová?

Narodila v roce 1987 v Rakovníku. A přestože nepochází z herecké rodiny, k divadlu měla blízko už od malička. „Maminka i babička s dědečkem se zabývají loutkovým divadlem, a tak mi od dětství často hráli pohádky a zpívali.,“ vzpomíná Veronika. Na Pražskou konzervatoř se dostala napoprvé a absolvovala ji Dorničkou v semaforské adaptaci Kytice v režii Jiřího Datla Novotného. V roli byla natolik přesvědčivá, že ji vzápětí oslovil Jiří Suchý, zda by Dorničku nechtěla hrát také v inscenaci připravované k 50. výročí divadla Semafor. „Moje úplně první zkušenost s profesionálním režisérem byla ale na scéně vinárny Viola. Pod vedením Jana Pechy jsem si zahrála s Naďou Konvalinkovou a Pavlem Trojanem v inscenaci Dobře, pane Gute,“ říká mladá herečka. Po absolutoriu nastoupila do angažmá v mladoboleslavském Městském divadle. Zpočátku sice jen zaskakovala, například jako Minnie Fay v Hello Dolly či Madlenka v Tvrdohlavé ženě. Pak už ale přicházela role za rolí: Bruneta v Miláčkovi, Jill v Equovi, Zulika a Dorotka ve Strakonickém dudákovi, Rosa v Tetované růži, Nanette v muzikálu Dědeček automobil, Julie v Romeovi a Julii, Olga ve Zlomatce a Markétka ve Faustovi a Markétce. „Mám ráda výzvy a role, které jsou mi hodně vzdálené – taková byla třeba prostitutka Olga ve Zlomatce. Ale nejvíc mám ráda Markétku, protože obsahuje všechno, co mě na jevišti baví.“ Veroniku si televizní divák pamatuje z Nejkrásnější hádanky, Rafťáků či Žen v pokušení. Za roli ve filmu Juraje Herze Dívka a kouzelník si vysloužila titul Televizní objev roku. A nyní se chystají Lidice, které právě dotočila.


Autor: Jiří Macek

31.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Provoz u Postoloprt se přesunul na novou silnici, z té původní bude dálnice D7.
1 5

Stavba dálnice D7 nabrala skluz, auta na nový úsek vyjedou později

Podporujete, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti?
13 23

Jak to vidí Petr Koděra: Konečně se do sebe opřeli

Studenti vyzpovídali uchazeče o Hrad. Nejvíce je přesvědčil Jiří Drahoš

/VIDEO, ANKETA/ Netradiční debatu s prezidentskými kandidáty uspořádal v pondělí Deník. Šestice uchazečů o Pražský hrad diskutovala ve vlaku z Prahy do Ústí nad Labem a zpět. 

Rozhovor s Novotnou? Zdvořilost, šarm a jasné názory

Jemná, zdvořilá a distingovaná dáma. Tak působila Jana Novotná letos na jaře, když poskytla rozhovor několika médiím včetně Deníku. Novináře přivítala svým typickým úsměvem a v elegantním krátkém sestřihu.

Budovy Transgas nebudou památkou. Majitel je může zbourat

Soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude kulturní památkou. Jejich majitel, který chce na místě stavět nové domy, je může zbourat. S odkazem na rozhodnutí ministerstva kultury to dnes uvedly Hospodářské noviny a Právo. Rozhodnutí o zastavení přezkumného řízení však dosud nebylo doručeno všem účastníkům řízení a ministerstvo je na dotaz ČTK nechtělo komentovat.

Lanovka na Petříně, v zoo a na Smíchově. Které další Praha plánuje?

Pražské lanovky. V metropoli najdeme sice jen tři, ale za to jsou všechny něčím unikátní. Praha se tak pyšní lanovkou z konce 19. století, lanovkou s nejmenším převýšením v celé České republice a nejmenší lanovkou, o které často Pražané nemají ani tušení. Na jaké další lanové dráhy se můžete těšit v budoucnu?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT