Svátek humoru a smíchu odstartoval v pondělí! Pardubice hostí již po patnácté největší přehlídku komediálních žánrů – Grand Festival smíchu 2015. V tomto týdnu se tak předvede hned sedm inscenací. Získat mohou Cenu odborné poroty, Cenu studentské poroty i divácké ocenění Komedie diváků. Bojovat se bude též o ocenění za nejlepší ženský a mužský herecký výkon. Součtem všech hlasů pak je vyhodnoceno nejlepší komediální představení.

O titul Komedie roku se ve Východočeském divadle utká také soubor z pražského Divadla ABC. Ten přijede tento čtvrtek s politickou fraškou Listopad. V této inscenaci se Michal Dlouhý coby americký prezident připravuje na znovuzvolení…

Tohoto herce a dabéra snad netřeba představovat. Svůj hlas propůjčil například Bradu Pittovi a Keanu Reevsovi.

Do Pardubic na Grand festival smíchu zavítal také v roce 2010 s inscenací Kdo je tady ředitel? pražského Švandova divadla na Smíchově. Tehdy tu získal cenu za nejlepší mužský výkon přehlídky. Jak se mu povede tentokrát?

Nejen o festivalu jsme si popovídali s charismatickým Michalem Dlouhým.

Jak se těšíte na patnáctý ročník Grand Festival smíchu?
Jsem celkem napjatý, jak letošní ročník dopadne. Měl jsem tu čest již jednou vyhrát, tak uvidíme, zda budu mít opět štěstí.

Do Pardubic přijíždíte s hrou Listopad, kde jste ztvárnil roli prezidenta Charlese Smitha. Jak se vám tato postava hraje?
Hraje se mi skvěle. U této hry se sešel dobrý text i skvělá parta. A to se potom pracuje jedna báseň.

Čím vás okouzlila právě hra Listopad, že jste se v ní rozhodl účinkovat?
Nejvíce mě na ní okouzlila autentičnost. Líbí se mi její schopnost, že ji lze v podstatě aplikovat na jakoukoli politickou scénu. Rovněž jsem nemohl odolat režijnímu a dramaturgickému vedení pod Petrem Svojtkou a Jiřím Janků.

Tato komedie se dějově odehrává ve Spojených státech amerických. Jaký vztah máte k této zemi a tamější politice?
Sám si myslím, že život v USA a jejich politika je ryze nesvobodná.

Jaké nové projekty chystáte?
Před rok a půl nutnou pauzou, kterou jsem si předepsal, ještě dokončuji titul  nazvaný Vím, že víš, že vím ve spolupráci se Simonou Stašovou. O režii se postará Vladimír Strnisko. Celý projekt je pro pražské Divadlo ABC.

Podle jaký měřítek si vybíráte role?
Prvořadý je vždy text, na druhém místě se dívám na režii. Dále se ohlížím, jaké je obsazení ve filmu či představení. Jako poslední je pro mě důležitý honorář za projekt.

Máte nějaké vysněné role?
Jsem nerad zklamaný, takže nemám žádné vysněné role. Jak už to bývá, většinou se to ani člověku nesplní.

Co hrajete nejraději – komedie nebo tragédie? A upřednostňujete spíše film nebo divadlo?
Jak komedie, tak tragédie jsou kořením života, proto mezi nimi  nedělám rozdíly. Sám mám raději divadlo, protože je věrnější než film.

Vždy jste si přál stát se hercem?
Od malička jsem vyrůstal 
v hereckém prostředí, proto byla pro mě herecká dráha přirozenou volbou.

Jaký vztah máte k dabingu, kterému se věnujete už několik let? Jaké postavy dabujete nejraději?
V dabingu mám jednu velkou výhodu. Dabér může tímto způsobem nakouknout do kuchyně jiných herců, a případně může i něco okoukat. Já mám nejraději postavy s příběhem, který bych chtěl také prožít.

Už je to pět let od úmrtí vašeho bratra Vladimíra Dlouhého. Jak na něho vzpomínáte? Netrpíte tím, že by vás lidé srovnávali?
Díky lidem, kteří na brášku rádi vzpomínají, je se mnou prakticky denně. A co se týká srovnání s ním, beru ho vždy jako vyznamenání.

Dal jste si novoroční předsevzetí na rok 2015?
Ano, chci se dožít roku 2016!

Jak trávíte svůj volný čas?
Jakkoli s mou milovanou vzácnou rodinou.   (mue, mm)

Vizitka Michala Dlouhého
Známý český herec a dabér Michal Dlouhý se narodil 29. září roku 1968. Jeho bratrem byl uznávaný herec Vladimír Dlouhý.
Jako dětský herec se Michal Dlouhý objevil i v Kachyňových filmech – například v poetickém snímku z pražského Žižkova Lásky mezi kapkami deště (1979). Po absolutoriu pražské konzervatoře v roce 1989 byl až do roku 2001 bez stálého divadelního angažmá, od roku 2001 osm let působil v souboru pražského Činoherního klubu, krátce pak ve smíchovském Švandově divadle. Po celou dobu své profesní kariéry hostuje na jevištích pražských scén (Národní divadlo, Divadlo Na Zábradlí, Městská divadla pražská, Divadlo Kalich), několik let účinkoval také v inscenacích, které byly součástí Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě (1998 Macbeth, 2000 Zkrocení zlé ženy, 2006 Othello).
Michal Dlouhý patří k úspěšným i oblíbeným filmovým, televizním a výrazným dabingovým hercům. Nadaboval například Brada Pitta, Keana Reevse nebo Bena Afflecka.
V roce 2007 se objevil v druhé sérii taneční soutěže StarDance …když hvězdy tančí, kde vytvořil taneční pár známý jako „Myšáci" s drobnou tanečnicí Michaelou Gatěkovou.
V průběhu hvězdné soutěže se stal také poprvé otcem. Jeho ženě Zuzaně se narodila prvorozená dcera Anička. V roce 2010, den po úmrtí bratra Vladimíra Dlouhého, se narodila druhá dcera Karolínka.
Zahrál si také v televizní sérii Soukromé pasti, Nevinné lži, Expozitura a další.   (cs.wikipedia.org)