Českou premiéru romantické komedie Pryč z Mullingaru uvede v pátek 13. listopadu Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Druhou činoherní premiéru této sezony, která se odehrává v prostředí irského venkova, režíroval Radovan Lipus, známý úspěšnými cykly České televize Šumná města a Šumná místa.

Pryč z Mullingaru od Johna Patricka Shanleyho je hra se svérázným irským humorem o cestě za štěstím a láskou. Dva farmáři - Anthony a Rosemary jsou sousedé a žijí se svými rodiči. Anthony se svým otcem Tonym a Rosemary s matkou Aiofe. Rosemary je odjakživa zamilovaná do Anthonyho, který je plachý a ostýchavý a Rosemaryiných citů si nikdy nevšiml.

„Je to hra o obyčejných věcech, kdy jeden miluje druhého, ale není schopen mu to říct. Což je smutné i veselé zároveň,“ řekla dramaturgyně Olga Šubrtová.

„Zápletka je jednoduchá, ale hra klame tělem. Vypadá jako jednoduchá love story. Přitom se jedná o emocionálně velmi vypjatý příběh,“ uvedl Radovan Lipus, který se do Českých Budějovic vrací poprvé od roku 2012. Tehdy v Jihočeském divadle režíroval Hostinu dravců.

Českou premiéru romantické komedie Pryč z Mullingaru uvede 13. listopadu Jihočeské divadlo. Inscenaci, jež se odehrává na irském venkově, režíroval Radovan Lipus, známý cykly ČT Šumná města a Šumná místa.

Hlavní role inscenace Pryč z Mullingaru obsadil kmenovými herci souboru činohry Jihočeského divadla. Anthonyho ztvární René Šmotek, jeho otce Tonyho Jan Dvořák, Daniela Bambasová se představí v roli Aiofe, jejíž dcerou bude v roli Rosmary Lenka Krčková. „Jazyk té hry je krásný. Pojmenovává to, proč tady jsme, proč žijeme, proč bychom se měli řídit hlasem srdce,“ řekla Krčková.

Režisér Lipus si přizval ke spolupráci scénografa Davida Baziku a kostýmní výtvarnici Evu Kotkovou. Hudbu ke hře, která je plná irských motivů, složil Pavel Helebrand.

Autor hry, americký spisovatel irského původu John Patrick Shanley, je nositelem Pulitzerovy ceny, Oscara za romantickou komedii Moonstruck (Pod vlivem úplňku) i americké divadelní ceny Tony.