„Nechal jsem si vypracovat od Divadelního ústavu přehled inscenací, v nichž jsem hrál. K mému překvapení je jich oproti mým záznamům o padesát méně. Ve skutečnosti jsem účinkoval ve 180 premiérách, čili jsem měl tři premiéry ročně. Hrůza, co lidi snesou,“ vtipkoval na vernisáži Lubomír Lipský, jehož domovskou scénou jsou už šestašedesát let Městská divadla pražská (stále tu vystupuje jako René v inscenaci Pan Kaplan má třídu rád).

Na kontě 102 filmů

Filmů má 102, posledními jsou Bobule a Bobule 2. „Oficiálně se uvádí, že jeho prvním byl snímek V horách duní z roku 1946, v němž ztvárnil Lubomír Lipský ideově závažnou roli spojky partyzánské družiny. Raritní je i z toho důvodu, že si v něm poprvé a naposledy zahrál se svým bratrem Oldřichem,“ podotkl filmový historik Pavel Taussig. „Později jsem ve své profesi odrážel takové ty poťouchlé poznámky některých kolegů a novinářů, kteří říkali – no jo, to se panu Lipskému hraje v tom českém filmu, když jej obsazuje jeho bratr, režisér. Uvědomte si ale, že Lubomír třeba nestál Oldřichovi za to, aby mu dal roli v Limonádovém Joeovi!“

Tři veteráni? "Jen" trpaslík

„Ale stál, ale v té době jsem zrovna natáčel Tři chlapy v chalupě,“ reagoval Lipský. „A proč jste třeba nehrál ve filmech Adéla ještě nevečeřela a Tajemství hradu v Karpatech? Proč jste nemohl hrát jednoho ze Tří veteránů, proč tam hrajete jenom trpaslíka? To mě za vás urazilo,“ prohlásil s nadsázkou Taussig a poděkoval Lipskému za smích, který divákům rozdává.

Výstavou Divadlo Na Jezerce láká i na své dvě nejbližší premiéry. Tou první je komedie Ludwiga Holberga Jeppe z vršku v hlavní roli s Radkem Holubem (16. února). Další premiérou bude komorní muzikál Jiřího Hubače, Ondřeje Brzobohatého a Pavla Vrby Já, Francois Villon v režii Radka Balaše (22. března).