Momentálně působí Josef Vágner mimo jiné v několika inscenacích Divadla Broadway, od nového roku se zde představí také v novém muzikále Mýdlový princ v režii Radka Balaše.

Máme krátce před Vánoci, i vy jste v minulosti natočil několik vánočních skladeb. Nechystáte i letos pro své posluchače nový vánoční singl?

Vánoční singl zrovna ne, aby jich zase nebylo přehršel. Ještě před Vánoci ale plánujeme se zpěvačkou Kamilou Nývltovou natočit nový duet. Text k němu připravuje Eduard Krečmar. Fakt je, že původně mělo jít o vánoční duet, nakonec jsme se ale shodli na neutrálnější písničce, která nebude fungovat jenom pár týdnů v roce.

Jste velkým příznivcem duetů? V poslední době jste jich nazpíval několik…

Beru je jako příjemné zpestření a je příjemné, že se většinou úspěšně chytí v rádiích. První duet Díky letu motýlů jsem nazpíval s Jitkou Válkovou, měl být podle textu Pavla Vrby jakýmsi protestsongem proti moderním technologiím, mobilním telefonům a sociálním sítím. Náš druhý společný duet se jmenoval Pokaždé když s tebou jsem, potom jsem ještě natočil duet s Luckou Vondráčkovou k filmu Babovřesky. Ten u posluchačů funguje pořád dobře, na YouTube mu stále roste počet zhlédnutí.

Vidím, že sledujete sociální sítě, často prostřednictvím nich také komunikujete se svými fanoušky. Neprotiřečíte si trošku s tím „letem motýlů"?

Trochu jo, v dnešní době by ale bylo kontraproduktivní se těmto věcem vyhýbat. Mám na mysli nejen sociální sítě, ale i různé videokanály nebo streamovací služby, přes které můžu fanouškům nabízet veškerou moji hudbu. Ať chceme nebo ne, je to aktuální trend a přináší spoustu možností. Klasické desky už skoro nemá cenu natáčet, celý hudební marketing se přesouvá na internet.

Podobný obor (Marketingová komunikace) v současnosti studujete i na vysoké škole - byl to záměr?

Asi ano, říkal jsem si, že se dozvím o věcech, které mě zajímají, a potom je třeba budu moci propojit se zpíváním. I proto už jsem nechtěl pokračovat v oborech, které jsem vystudoval na bakaláři. V současnosti nás učí také několik profesorů, kteří směřují výuku právě k internetovému byznysu.

Dokážete si představit, že se někdy budete věnovat oborům, které jste vystudoval? Ať už jako vedoucí podniku nebo „ajťák"?

Když jsem se po gymnáziu dostal na informatiku, ptal jsem se sám sebe, jestli tam nejsem omylem. Docela jsem trpěl a nevěděl jsem, k čemu mi to bude. Ve výsledku jsem ale zjistil, že se mi obor hodí právě pro současný hudební byznys a marketing. Můj táta vlastní hudební vydavatelství a mně se před pár lety díky znalostem, které mi škola dala, podařilo dostat ho jako jedno z prvních vydavatelství u nás na iTunes (aplikace určená pro organizaci a přehrávání multimediálních souborů pozn. red). Do budoucna ale doufám, že se budu moci věnovat především samotné hudbě.

Co je složitější - učit se na zkoušky do školy, nebo divadelní role?

Kéž by bylo všechno takové jako divadlo. To mě zkrátka baví, což je potom vždycky snazší. Ač si uvědomuji, že je škola důležitá, musím přiznat, že mě za ty roky docela vyčerpává. Občas mi dělá problém vůbec něco nového do hlavy dostat a cítím, jak se mi od ní jen vše odráží zpět. Už se těším, až budu mít školu hotovou a trochu víc se zaměřím na sólovou hudební dráhu. Do budoucna bych chtěl dát dohromady i vlastní kapelu, je to zábavnější, než jezdit po vystoupeních sám.

Od nového roku vás čeká zkoušení muzikálu Divadla Broadway Mýdlový princ. Do jaké role vás režisér Radek Balaš obsadil?

Sám jsem se to dozvěděl teprve nedávno. Půjde o vesnického prodavače zmrzliny, který je homosexuál. Docela mě ta informace překvapila a jsem zvědavý, jak roli pojmu. Těším se, až se dozvím, jaký záměr režisér Radek Balaš s postavou má. Určitě se ho také zeptám, proč do ní obsadil právě mě (směje se). Zatím mám jenom hrubý nástin scénáře, uvidíme, jak bude vypadat výsledek.

Zkoušel jste někdy prodávat zmrzlinu?

To ne, nevím, jestli bych to dokázal. Snažím se ale v souvislosti homosexuál - zmrzlinář najít nějakou souvislost. Moc mi to nejde, zatím mě napadl pouze kontrast studený - teplý. Uznávám, nic moc… Dělám si z toho legraci, rozhodně ale nechci roli podceňovat, navíc každá divadelní postava je určité stylizování.

Možná jste režisérovi do této role pasoval díky scénce, kterou jste předvedl na konkurzu k tomuto muzikálu…

Zřejmě tam ta souvislost bude. Měli jsme si připravit vystoupení na dvě písničky Václava Neckáře - Chci tě líbat a I já byl dítě. U ní bylo v popisu konkurzu napsáno, že fantazii se meze nekladou. Tři týdny jsem tedy přemýšlel nad choreografií. Nechtěl jsem na scénu přijít jako tvrdé Y, takže jsem se rozhodl vzít doslovně a do detailu text samotné skladby. Zpívá se v ní „…i já byl dítě, což překvapí tě, a tehdy v plínkách mi bylo hej. Měl jsem dvě půlky a v nich dva důlky…" a tak dále. Tak jsem se prostě rozhodl, že si na konkurz obleču pleny (směje se).

Čekal jste, nakolik se toho ujmou bulvární média?

Jediné, o čem se v souvislosti s konkurzem na Mýdlového prince psalo, bylo, že Vágner se zbláznil. Šel jsem tam s tím, že buď nadobro končím, anebo to zaujme a pobaví. Snad se tedy stalo to druhé, i když si pár lidí myslelo, že jsem zešílel.

Třeba vás pan režisér obleče do plenek i při představení…

Pan Neckář při konkurzu prohlásil, že jsem dal režisérovi minimálně určitou inspiraci k tomu, jak by tato písnička mohla být zpracována. Jsem zvědavý, jak to dopadne, případně se předem omlouvám protagonistovi, který ji bude při představení zpívat.

Absolvujete konkurz před každou muzikálovou rolí?

Beru to jako samozřejmost, jinak si to ani neumím představit. Ačkoli jsem hrozný trémista a nikdy jsem nezažil větší trému než při konkurzech. Beru je zodpovědně, přece jenom na nich závisí, jestli budu, nebo nebudu mít práci. Během několika minut na castingu ze sebe člověk musí vydat všechno, co v něm je, což je docela stresující.

Josef Vágner jako PtolemaiosHrajete ještě nějaké jiné kuriózní role, jako vás čeká v Mýdlovém princi?

V prosinci budeme na Broadwayi reprízovat muzikál Adam a Eva, kde hraji pro změnu čerta Humuse. Taky nevím, proč právě já a Humus (směje se). V Kleopatře, kde představuji Ptolemaia, mám oblečený kostým, ve kterém si mě diváci pravidelně zaměňují s Kleopatrou. A potom bývají zděšeni, když přijde na scénu opravdová Kleopatra…

Jaký máte vztah k písničkám Václava Neckáře?

Líbí se mi. Před pár lety jsem byl pozván do televizního pořadu, kde se starší písně oblíbených interpretů oblékaly do nového hávu, tenkrát jsem zpíval písničku pana Neckáře Bim Bam. Docela často se s ním potkávám při různých akcích a koncertech, vždycky si vážím toho, že mě registruje a můžu si s ním popovídat. Jedna z mých nejoblíbenějších písní pana Neckáře je právě Chci tě líbat.

Zahraje si s vámi Václav Neckář i v muzikále?

Měl by se objevit v jedné roli. Kromě něj se tentokrát na jevišti potkám i s vynikajícími činoherními herci a se zpěváky, se kterými jsem dosud neměl tu čest. Zároveň mě ale těší, že se opět potkám s již tradičnějšími kolegy jako je například Pepa Vojtek, či Aleš Háma.

Vánoci jsme začali, tak jimi taky skončeme. Jak si letošní svátky užijete? Čekají vás divadelní prázdniny?

Prázdniny od divadla mít budu, na druhou stranu se ale o Vánocích budu muset učit na zkoušky do školy. Atmosféru Vánoc si ale užiji minimálně u mých rodičů, kteří dodržují takové ty základní tradice. Těším se na bramborový salát, který na Štědrý večer chutná vždycky nejlépe.

Josef VágnerVizitka Josefa VágneraNarodil se 17. července 1990 v Praze. Od 7 let docházel na hodiny zpěvu k Lídě Nopové, momentálně dochází na hodiny Pavla Towena Veselého. 

Vystudoval anglické gymnázium The English College in Prague, na Vysoké škole finanční a správní absolvoval v oboru Řízení podniku a podnikové finance a na VŠE v oboru Podnikové informační systémy (na obou oborech získal bakalářský titul). V současnosti pokračuje na inženýrském oboru Marketingová komunikace na VŠFS, absolvovat by měl v roce 2015.

Zahrál si v několika muzikálech, už v osmi letech jako dítě v muzikálu Karla Svobody Monte Christo, poté také v muzikálech Bídníci, Dracula, Kleopatra, Antoinetta, Adam a Eva nebo Mata Hari.

V roce 2007 získal ocenění Objev roku v anketě Český slavík. V roce 2008 vydal debutové album, z něhož ho proslavila zejména píseň Mně sílu dáš, dosud k desce přidal ještě další dvě alba.

Věnuje se také dabingu, propůjčil hlas několika kresleným filmovým hrdinům - mj. Mauglímu v Knize džunglí 2, Simbovi ve Lvím králi či Klokánkovi Rú v pohádce Medvídek Pú.

Od nového roku bude zkoušet novou roli v muzikále Divadla Broadway Mýdlový princ v režii Radka Balaše, premiéra se uskuteční v březnu.

Je synem českého muzikanta, skladatele a producenta Karla Vágnera. 

Ve volném čase se věnuje sportu, zejména kitingu.

Veškeré informace o jeho aktivitách naleznete na www.josefvagner.cz