Připočtěme k tomu dříve nevydané dopisy, jež psal Šlitrovi z Ameriky Jiří Voskovec. A máme tu knížku, která bude objevem i pro skutečné znalce dějin divadla Semafor, k němuž hudba a tvář předčasně zemřelého hitmakera neodmyslitelně patří.

Je to zvláštní náhoda, že oba semaforští protagonisté Jiří Šlitr i Jiří Suchý byli skvělými výtvarníky. Ale jen první z nich měl malování jako poslání. Z řady svědectví víme, že bez skicáku a pera, tužky nebo fixy prakticky nevycházel z domu.

Bohém v New Yorku

Na svých četných cestách, během nichž poznal velkou část světových metropolí, Šlitr divokým tahem načrtával podobu newyorských, bruselských, londýnských či moskevských zákoutí. A ty obrázky jsou i po padesáti letech tak živé, že by se mohly hýbat.

Jiří Suchý často vzpomínal, že jeho tvůrčí a jevištní partner měl velké ambice. Chtěl dostat na Broadway semaforský muzikál Dobře placená procházka. S pražskou provinčností se odmítal smířit a celou svou osobností se cítil být světoobčanem.

Není divu, že si v newyorské bohémské čtvrti Greenwich Village porozuměl se slavným karikaturistou Saulem Steinbergem, o čemž se v právě vydané knize s názvem Šlitr Šlitr Šlitr dozvídáme cenné informace. Publikace navazuje na nedávnou výstavu v pražské Vile Pellé, jež potom putovala do Paříže.

Ale kromě reprodukcí desítek obrázků a ilustrací z umělcova archivu nabízí ještě další dimenzi: pohled na Jiřího Šlitra zpoza oceánu tak, jak se uchoval v nikdy dříve nevydaných dopisech Jiřího Voskovce. Ten měl nevtíravého muzikanta moc rád.

Konvenovaly mu jak jeho nadhled a humor britského střihu, tak skladatelova snaha uspět, aniž by šel přes mrtvoly. Šlitr ho navštívil u něj doma na Manhattanu a někdejší parťák Jana Wericha z předválečného Osvobozeného divadla mu pak napsal, co pro něj poetika Semaforu, navazující na značku V + W, znamená.

„Nehledě na to, že jste sám o sobě znamenitej pán a že jsem Vám náramně nakloněn,“ dodává Voskovec.

Povídali si však i o závažnějších věcech. „Můj milý Jiří Šlitře,“ vzkazuje Voskovec v červnu 1968, „ani nevíte, jak jste mne dojal svým dopisem ve chvíli, kdy se Vás tak dotkla vražda Roberta Kennedyho.“ Člověka až zamrazí, když si uvědomí, že v té době zbýval Šlitrovi rok života.