Na obecním úřadě v Dobroníně nyní probíhá předprodej vstupenek na představení. „Od pátku jsme prodali přes padesát vstupenek. Zájem je velký. Dobronínské vyjde vstupenka na osmdesát korun. Lidé jsou zvědaví, jak bude toto téma zpracované. Berou to tak, že jdou na divadelní představení. Kritické hlasy typu, proč jsme konání hry umožnili, jsem nezaznamenal," sdělil dobronínský starosta Ivan Sehnal s tím, že kauza Budínka nyní utichla a v obci ji nikdo neřeší.

„Naprostý klid panuje i na pietním místě s křížem, které zřejmě nikdo neudržuje. Když jsem tam byl naposledy, bylo to tam zarostlé," doplnil dobronínský starosta.

Představení Dechovka zavádí diváky do prostředí hospody v Dobroníně (ve hře přejmenovaný na Dobrodín) ve třech časových okamžicích v roce 1923, kdy byl sál slavnostně otevřen, v roce 1945, kdy během prvního poválečného bálu došlo k pobití místních sudetských Němců, a do současnosti, kdy se znovu otvírá téma dávno zasuté a zdánlivě zapomenuté vraždy.

Námět inscenace s podtitulem „Lidé se mění, dechovka zůstává" vychází zejména z autentické historické události, kdy v Dobroníně došlo v rámci živelného poválečného odsunu k brutálnímu zavraždění skupiny místních Němců. „Vzniku textu hry předcházela náročná fáze sběru materiálů a historických pramenů. Diváci usazení v sále díky tomu, že se děj bude odehrávat okolo nich, prožijí uvedené události na vlastní kůži," uvedl režisér Jiří Havelka a dodal: „Nejde o hledání viníků či analyzování příčin, nýbrž o paměť jednoho místa. Jde o příběh malého městečka, kde se zdánlivě zastavil čas. Jedna hospoda, jedna událost a lidé, kteří by rádi zapomněli. Ale ono to bohužel nejde."

Inscenaci Jiří Havelka připravil loni v říjnu v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu. Zapojil například zpěvačku Moniku Načevu, tanečnici a performerku Halku Třešňákovou nebo členy kapely Sto zvířat. Inscenace se setkala s velkým ohlasem jak ze strany kritiků, tak i diváků.

Více o předprodeji a svozu na divadelní představení se dozvíte na www.diod.cz.

ZUZANA MUSILOVÁ