Sbírka na schody ke zvonici
Zvonici pardubického kostela sv. Bartoloměje chyběly schody, pomocí kterých by se lidé dostali ke zvonům. Východočeské divadlo Pardubice proto zahájilo sbírku, pomocí které se podařilo schody postavit.
„Schody už ve zvonici jsou a je zde instalován i ochoz, ze kterého je možné si zvony prohlédnout. Zatím však tento prostor není otevřen veřejnosti," podotkl ředitel VČD Petr Dohnal.
Divadlo vybralo peníze nejen na schody, ale i na samotný zvon.
Duchovní zvon bohyně Thálie vznikl na základě předchozí veřejné sbírky zahájené před čtyřmi roky právě při Štědrovečerním zpívání. Zvon podle výtvarného návrhu herce Pavla Novotného 
na Pernštýnském náměstí veřejně odlila a ve své dílně v Brodku u Přerova dokončila uznávaná zvonařka Leticie Vránová-Dytrychová.

A jako každý rok není Štědrovečerní zpívání jen o koledách, ale vždy se také přispívá na dobrou věc. Tento rok se už potřetí vybíralo na zvonici v kostele svatého Bartoloměje.

Příští rok bez kladívka?

„Tentokrát vybíráme na srdce zvonu, abych tady na Duchovní zvon Thálie nemusel zvonit kladívkem. Schody na zvonici jsou již díky sbírce hotové, ale ještě čekáme na určitá povolení, abychom na zvonici kostela sv. Bartoloměje mohli pustit lidi. Snad se tam setkáme v novém roce, kdy si budeme připomínat 650 let od úmrtí Arnošta z Pardubic," řekl ředitel VČD Petr Dohnal.
Sbírka byla úspěšná i letos. Herci mezi štědrovečerními hosty vybrali celkem 16 096 korun.

„Navíc jste nám věnovali také dvě eura, 50 feniků a padesátikorunovou stravenku, která má platnost do konce roku 2013," hlásil po sečtení darů nejoblíbenější herec pardubického divadla Ladislav Špiner.

Koledy i Balada pro banditu

Diváci se mohli kromě Dohnala a Špinera setkat i s dalšími oblíbenými herci, mezi kterými nechyběli Zdeněk Rumpík, Alexandr Postler, Jindra Janoušková, Ludmila Mecerodová, Lída Vlášková, Martina Sikorová či manželé Novotní se synem Tomášem. Vánoční koledy si společně s nimi zazpívali i členové folklorního souboru Lipka nebo kapela Kostým.

Divadlem ovšem nezněly jen vánoční písně. Herci zazpívali třeba známou píseň Zabili, zabili z muzikálu Balada pro banditu, který má nyní VČD na repertoáru.

Zněly také hity Semaforu – kromě vánoční Purpury to byl ještě Motýl od Suchého a Šlitra nebo Jako kotě si příst od nezapomenutelného Jiřího Grossmanna.