Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Klub rváčů - zkouška světové premiéry

Střekov - Světovou premiéru dramatizace kultovního románu Chucka Palahniuka Klub rváčů uvede v pátek 25. dubnaa od 19.00 hodin Činoherní studio. V předpremiéře, respektive na generální zkoušce, ji ale mohou první zájemci vidět už ve čtvrtek od 11.00 hodin v budově Činoheráku na Střekově.

24.4.2008
SDÍLEJ:

Motto představení: První pravidlo Klubu rváčů je nemluvit o Klubu rváčů.Foto: DENÍK/Karel Pech

Na představení a peripetie, které s Klubem rváčů ústecká scéna měla, jsme se zeptali Johany Součkové, autorky scénáře a dramaturgyně této hry.

Pro Činoherní studio nebylo snadné získat povolení k uvedení Klubu rváčů, ač se o to snažilo. Proč?

Předpokládali jsme, že získat práva na takové dílo nebude lehké ani levné – spíše že to bude nemožné. Ve finále byl ale rozhodující argument, kterým nám Palahniukovi agenti zdůvodňovali nepovolení tohoto díla. A sice že to není látka vhodná pro divadlo. Podařilo se nám pak spojit přímo s Chuckem Palahniukem a ten nám dal osobně své svolení uvést Klub rváčů.

Proč jste o to tolik stáli?

Chtěli jsme Fight club dělat už dávno, na škole, ale až teď v Činoherním studiu k tomu nastaly ideální podmínky. Taková konstelace lidí tvůrčího potenciálu a zúročení několikaletého učení se porozumět si a slyšet na sebe, se už asi málokdy zopakuje.

Momentálně je to takové „naše“ téma. Téma naší generace, lidí, kterým je okolo třiceti let. Téma, které kritizuje dnešní dobu radikálním a vyhraněným způsobem, konzumní společnost, proti které se má asi potřebu dnešní člověk vymezit. Takové motto celé hry je pro mě ve větě Tylera Durdena: „Naše generace nemá svou velkou válku nebo svou velkou krizi, ale vedeme svou velkou válku ducha…“.

Co vám autor odpověděl, když jste ho zvali na premiéru?

To, jestli přijede na premiéru, je stále ještě v jednání.

Překvapilo vás zjištění, že se do Klubu rváčů jako hry pouštíte první na světě?

Ano. Ale na druhou stranu – první nejsme; vím o produkcích na toto téma, které byly už realizovány… Nicméně jsme první, kteří můžou Klub rváčů uvést „legálně“.

Na můj vkus je kolo Klubu rváčů moc kultů. Kultovní kniha, kultovní film kultovního režiséra… Bude kultovní i ústecké představení?

Snažili jsme se od počátku tohohle „balvanu“ vyvarovat. Přistupujeme k tomu textu a celé inscenaci stejně jako k ostatním. Na druhou stranu jistou výlučnost toho, že Klub rváčů můžeme dělat, cítíme tady v divadle asi všichni. Možná proto v inscenaci hrají nejen herci ČS, ale i všichni kluci z techniky a všichni lidé, co jsou na tom zainteresovaní pomáhají, jak můžou.

Uvažovali jste o změně názvu jako v případě jiných her (například Zmatení jazyků)?

U Zmatení jazyků jsme žádný název neměnili. Hra je překládána jako Zmatení jazyků. Máte patrně na mysli film Lantana, který byl natočen právě podle hry Andrew Bovella Zmatení jazyků.

U Klubu rváčů nebylo o čem uvažovat. Strávili jsme vteřinu přemýšlení nad tím, jestli použijeme název v originále, nebo český překlad. A protože i v češtině je to název úderný a hlavně pro to, že jsme v Čechách, zvolili jsme Klub rváčů.

Měla na váš scénář a na scénickou podobu představení vliv film Davida Finchery Klub rváčů. Nebo naopak – není pro režiséra svazující „zoufalá snaha“ udělat hru jinak, aby v ní publikum film nehledalo a nepoznávalo?

Dělala jsme dramatizaci Palahniukova románu. Nevycházela jsme z filmu. Film jsem poprvé a naposledy viděla asi před deseti lety a teď už jsem se na něj záměrně nedívala, abych jím nebyla ovlivněná. Filmová adaptace už je „znásilněná“ viděním a myšlením, jak scénáristy, tak režiséra, už je to jejich interpretace. Nechtěla jsem vycházet z něčí interpretace. Já znám lidi, pro který jsem Palahniukův text převáděla na jeviště a to se doufám vlastní dramatizací jen zúročí.

Bude Klub rváčů Činoherního studia o bolesti? O fyzické bolesti?

Také. Ale samozřejmě ne jen.. .Jsou tam zásadnější témata a motivy. Je to o revoltě a o člověku. Bolest je jen jedním z prostředků, jak v sobě probudit pocit, že žije…

Když jste psala scénář – žila jste s jeho postavami? Prožívala jejich trápení, ponížení, bídu…

Spíš bych řekla, že hodně postav v ní s sebou nese myšlenky, které jsou mi blízké.

Která z postav je vám nejbližší?

Všechny postavy ve hře jsou silné, hluboké, dojemné. A blízké? Např. Marla svojí nihiličností, hlavní postava, kterou v dramatizaci nazýváme Já, svou nevědomostí, Bob, že žije i bez Huevos, kosmické opice svou svědomitostí a Tyler svým pocitem, že je Bůh…

Činoherní studio pro Klub rváčů vyhlásil studentskou soutěž o nejlepší plakát. Proč vyhrál právě ten který vyhrál? Některé se mi líbily víc…

Ten plakát je jednoduchý a přímočarý. Čistý geometrický tvar ve světě reklam na cokoliv funguje psychologicky přitažlivě, přitáhne pozornost. Je, řekněme „syrový“, což je nejblíž k poetice celé inscenace.

Jak důležitá pro vás taková spolupráce je? A jak blízký je vám pohled na svět mladých umělců?

Snažíme se spolupracovat s lidmi i mimo náš „dům“, s lidmi z jiných oborů, jiných prostředí. Je to důležité, jednak pro inspiraci a jednak pro to, abychom neustrnuli… Člověk z jiného prostředí může jakékoli dílo jenom obohatit, svým pohledem na ně, na svět, jeho názor vzniká v jiných kontextech, a to je pro jakoukoli spolupráci jen k dobru.

Poslat své divadelní kolegy do ringu – je to, jako je poslat do války?

Nikoho jsme do rvaček nemuseli nutit. Všichni se rvali rádi a i přes četná zranění se vždy s nadšeným úsměvem vrátili.

Šestnáct herců i neherců v představení – to asi nebude moc komorní drama, že?

V tomto ohledu je to největší produkce činoherního studia, co pamatuju… Velké téma si žádá velké rozměry

Jakou roli hraje ve hře mýdlo?

Očistnou. Mýdlo je základ.

Můžete, prosím, zlehka popsat děj? Až kam to jde…

Příběh mladého muže odkojeného televizí a opuštěného Bohem, který vede naprosto normální život; má slušnou práci, dobře vydělává, jen trpí nejtěžší formou nespavosti. Jednoho dne se potká s Tylerem Durdenem, který mu nabídne střechu nad hlavou pod podmínkou, že mu vrazí pořádnou ránu. A tak vznikne první Klub rváčů…

Vnímáte Klub rváčů jako anarchistickou skupinu? A je proč ne rovnou jako teroristickou?

Nevnímám Klub rváčů v žádném případě jako anarchistickou skupinu. Ti, co se rvou, jsou lidi s „normálním“ zaměstnáním, jsou to lidi jako vy nebo já. Tihle lidé nechodí do klubu kvůli nějaké ideologii, spíš kvůli pocitu odtrženosti nebo vnitřní vykořeněnosti. Chodí tam z osobních důvodů, které nikomu nesdělují. Rvačka tu má očistnou funkci, je to očistný rituál.

Jsou i pro ústecké představení důležitá Pravidla Fight Clubu? A které vy sama považujete za zásadní?

První pravidlo Klubu rváčů je nemluvit o Klubu rváčů.

Jde vám z některé scény mráz po zádech? Nebo to teprve přijde, až získáte větší odstup?

Je tam víc takových scén, a to už teď.

Vnímáte Klub rváčů stejně jako distributor tohoto filmu? Souhlasíte, že je to „místo, kde můžou mladí muži, znechucení světem, odložit své starosti a stát se na pár minut zvířaty“?

Ano, ale nejen tak. Na to už jsem odpověděla výše.

A myslíte si také, že ten příběh může „bohužel, pro hovada s IQ tykve, fungovat inspirativně,“ jak se bojí jedna divačka na www.csfd.cz

Spíš se bojme, aby inspirativně nefungoval pro lidi s IQ výrazně nad tykví…

Autor: Radek Strnad

24.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Stevard/ka ve vlaku, nástup v Praze 30 000 Kč

Hledáme zaměstnance na pozice stevarda/ky v moderních vlacích z Prahy do Graze s nástupem v Praze (možnost dočasného ubytování pro mimopražské uchazeče). Náplň práce: obsluha hostů v jídelním voze a bistrovoze, obsluha cestujících ve vlakové soupravě formou minibaru, příprava pokrmů a teplých nápojů. Pro předání podrobnějších informací pořádáme náborové schůzky následované osobními pohovory v termínech, které Vám sdělíme mailem po obdržení Vašeho profesního životopisu.

Doprava a logistika - Řidič kontejnerového vozu Praha, C 27 000 Kč

Řidič C, Praha Naše firma ADBA, s. r. o. se zabývá kontejnerovou přepravou v Praze a výkopovými pracemi za pomoci bagrů. Do kolektivu naší firmy hledáme nového zaměstnance na pozici řidiče náklad. autmobilu sk. C. Náplň práce: jízdy po Praze s kontejnerovým vozem pokládky kontejneru, dovoz materiálů... základní péče o vozidlo.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 12 500 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: dobrý zdravotní stav, fyzická zdatnost, manuální zručnost, bezúhonnost, fyzicky náročná práce v dvousměnném provozu, občas i přesčasy, někdy i v So (dle zakázek), Předem nutno volat - po 14:00 hod.. Pracoviště: Bruskov stav družstvo -, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Artur Shtainkuhler, +420 773 461 202.

Řemeslné práce - Mechanik pneuservisu a automechanik 30 000 Kč

Nabízíme práci v soukromém pneuservisu a autoservisu. Práce automechanika obsahuje pravidelné prohlídky, běžný servis, autoklimatizace diagnostika a laserová geometrie na osobních, nákladních vozidlech a motocyklech. Pracovní doba Pondělí---Pátek 8,00-17,00


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Povodňový stav na Slovensku.
5

Velká voda v Tatrách strhla mosty. Poprad vyhlásil mimořádnou situaci

Basketbalový hráč Marc Gasol pomáhá vyzvednout z moře trosečníky z Kamerunu.
9

Při záchraně migrantky pomáhal na moři i hvězdný basketbalista Gasol

Praha poprvé otevře vilu Karla Čapka. Komentovaných prohlídek bude jen pár

Domov jednoho z nejznámějších českých spisovatelů. Praha 10 na krátko otevře vilu Karla Čapka. K příležitosti stého výročí založení Československa připravuje tato městská část několik komentovaných prohlídek. Návštěvníci se tak dozví zajímavé informace nejen z Čapkova života, ale i ze života mimořádných osobností české historie, které vilu často navštěvovaly.

Olympijského medailistu Denise Tena pobodali. Krasobruslař zemřel

Kazašský krasobruslař, který získal na olympiádě v Soči v roce 2014 bronzovou medaili, byl ve čtvrtek na ulici hlavního města Almaty bodnut do stehna. A to poté, co přistihl dva muže, jak kradou zrcátka z jeho auta. Pětadvacetiletý Ten, kterému nůž zasáhl stehenní tepnu, byl převezen do nemocnice, kde však po třech hodinách zemřel.

Nedaleko Yellowstonského supervulkánu v USA se vytvořila třicetimetrová trhlina

Část amerického národního parku Grand Teton byla okamžitě uzavřena poté, co se zde objevila zhruba třicetimetrová trhlina. Oblast se přitom nachází v těsné blízkosti Yellowstonského supervulkánu, který by v případě výbuchu zabil desetitisíce lidí a výrazně ovlinil klima planety. Informoval o tom britský deník Daily Mail. 

Turínské plátno je středověký podvrh. Vědci mají nové důkazy

Podle nejnovějších vědeckých výzkumů je Turínské plátno, záhadný kus látky, do kterého mělo být zabaleno tělo Ježíše Krista, s největší pravděpodobností středověkým podvrhem. Podle agentury Reuters to dokazuje analýza krvavých stop na artefaktu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT