Ruská klasika z pera Nikolaje Vasiljeviče Gogola dostala díky autorům a hecům populární zábavné show Na stojáka úplně novou podobu. Do divadelní hry se pokusili vtisknout „stojákovské" kouzlo. Mnozí z nich prošli legendárním divadlem Sklep a uplatnili svůj improvizační i herecký talent ve filmu, v televizi nebo v rádiu.

Tentokrát osvědčené postupy z pořadu Na stojáka promítli do světové klasiky, takže z původního díla zůstalo pouze hlavní téma a schéma hry. Komici své samostatné vypointované scény spojili do celku pod vedením režiséra Petera Serge Butka. Jeho cílem bylo vytvořit „Gogola skutečného, opravdového a dnešního".

Z Gogola jen schéma a téma

„Gogolovu Ženitbu si vybrali sami protagonisté Stojáka a byla to dobrá volba, protože ta hra se hemží vyhraněnými charaktery. Herci tak mohli promítnout své osvědčené stojákovské charaktery do postav Gogolovy hry, a to nejenom interpretačně, ale hlavně autorsky. Z Gogola jsme ponechali v podstatě jenom schéma a téma. Texty si herci psali sami na základě dlouhých společných sezení.

„Myslím si, že je to jedna z největších devíz představení, vznikl totiž úplně nový Gogol, plný bohatých a do jisté míry současných charakterů," řekl režisér představení Peter Serge Butko.

V hlavních rolích se představí Ester Kočičková jako vdavekchtivá stará panna Agatij Tichonovna, její protřelou tetičku ztvární Lenka Vychodilová a Lukáš Pavlásek se představí v roli nápadníka Gogola neboli v originálním díle. Dále se představí Jana Tučková, Lumír Tuček, Richard Nedvěd, Daniel Čech a Petr Vydra. Představení začne v 19 hodin a vstupenky lze zakoupit v Turistickém informačním centru za 250 korun.

KAROLÍNA PEŘINOVÁ