Minulý týdenměla derniéru slavná detektivka Agathy Christie A pak už tam nezbyl ani jeden, známá spíše pod svým starším názvem Deset malých černoušků.

V březnu se uskuteční poslední představení opery Král tuláků a dramatu Čarodějky ze Salemu.

„Při rozhodování, kterou inscenaci stáhnout z repertoáru, hraje roli několik faktorů. Nejpodstatnější je náš závazek vůči předplatitelům. Musíme odehrát daný počet představení v předplatitelských cyklech, přičemž konkrétní inscenace se dočká přibližně patnácti repríz. Pak se rozhodujeme, zda je možné titul udat i mimo předplatné, využít jej na zájezdová představení nebo s ním oslovit školy. Samozřejmě, že důležitá je i technická a provozní stránka. Musíme v hracím plánu poskytnout prostor dalším novým titulům,“ vysvětlil vedoucí obchodního oddělení MDO Jan Žůrek.

Kniha Agathy Christie z roku 1939 pojednává o luxusní vile, kde se sejde deset hostů a jejich neznámý hostitel. Bizarní párty dostává podobu noční můry v okamžiku, kdy pozvaní začnou náhle umírat v neúprosném rytmu známé dětské říkanky. Vrahem může být kdokoliv z hostů, kteří, jak se později ukáže, pykají za své dávné a nikdy nepotrestané viny.

Změna zavedeného názvu

Za změnou názvu Deset malých černoušků stojí majitelé autorských práv. „Byl pro ně rasistický a dehonestující. Museli jsme tak sáhnout po jediném platném distribučním názvu,“ vysvětlil dramaturg Miroslav Ondra. Režie inscenace se ujal hostující Pavel Šimák. „Líbí se mi, že příběhy Christie nejsou jen mechanicky sestavené konstrukce zločinů, ale odrazy skutečných děsů lidských životů. Podařilo se jí vytáhnout na světlo lidské běsy a temná zákoutí duše,“ popsal režisér.

Pro nejslavnější detektivky britské spisovatelky (dále například Vražda v Orient-expresu či Smrt na Nilu) je typické, že dodržují jednotu místa a času a děj se odehrává v ohraničeném prostoru. „Viděl jsem několik filmových adaptací, kde se tvůrci snažili základní situaci pootočit a děj knihy situovali do africké pustiny nebo chaty zasypané sněhem. Zatímco v předloze se děj odehrává v interiéru, my jsme jej naopak přenesli ven, na ostrov obklopený vodou,“ prozradil Šimák.

Pestrou společnost pozvaných hostů zastupuje například Dušan Urban, Naděžda Chroboková, Pavel Juřica, Josef Bartoň, Miroslav Hruška čiVladimíra Včelná.

Loučí se i slavný básník

Rok a půl po své premiéře se v březnu dočká posledního uvedení opera Rudolfa Frimla Král tuláků. Derniéra inscenace o středověkém básníkovi Francoisi Villonovi je stanovena na pátek 20. března. O den později se pak s olomouckým jevištěm rozloučí hlavní hrdinové dramatu Arthura Millera Čarodějky ze Salemu.