Už dříve si dramaturgická rada festivalu vytkla za cíl mapovat prostor středoevropského divadla, především souborů visegrádské čtyřky a Pobaltí. Letos pozornost upřela na severské země.

Jedním z nejočekávanějších tamních počinů tak bude Ibsenova Divoká kachna v režii Eirika Stubo, kterou do Plzně přiveze Národní divadlo z Osla. „Inscenace pro nás bude zajímavým pohledem na to, jak Ibsena vykládají a chápou v jeho vlasti,“ řekla Kamila Černá, která stojí v čele pětičlenné dramaturgické rady.

Další zajímavou severskou inscenací na motivy Dostojevského Zločinu a trestu, která vznikla pod vedením finského režiséra Kristiana Smedse v koprodukci s Pobaltím, jsou Smutné písně ze srdce Evropy. Zážitek slibuje i inscenace Soňa Nového divadla Riga v Lotyšsku v režii Alvise Hermanise.

Maďaři se budou prezentovat inscenací Žebrácké opery, tedy činoherním muzikálem, který se členy divadla Bárka Színház nastudoval režisér Róbert Alföldi. Polské divadlo Wilama Horzycy z Toruně uvede hru Pláž od dánského autora Petera Asmussena, který spolupracoval na filmových scénářích Larse von Triera.

Jen pro otrlého diváka je určen titul Sarah Kane Očištění v nastudování rumunského Národního divadla Cluj-Napoca pod vedením režiséra Andreie Serbana. „Je to dost brutální záležitost, která bude nepřístupná mládeži do osmnácti let. Hlavní hrdince odřezávají symbolicky všechno, čím se kdy pokusila milovat. Předlohou pro hru se stal autorce jeden anglický kritik, který kdysi jeden z jejích titulů zneuctil,“ prohlásila Černá.

Zábavnější podívanou bude Uvězněný Moby na motivy Melvilleovy Bílé velryby, kterou přiveze francouzský soubor Cahin-caha s mimem Gulkem. Zájem určitě vzbudí i divadelní experiment s názvem Mnemopark – svět železničního modelářství v podání Rimini Protokollu ve spolupráci s Theater Basel ze Švýcarska.

Z českých a slovenských inscenací se návštěvníci mohou těšit na Čechovova Ivanova v režii Romana Poláka v nastudování Slovenského komorního divadla z Martina, na Senekovu Faidru Divadla v Dlouhé, Čechovova Racka z komorní scény Aréna Ostrava a původní českou novinku Milana Uhdeho Zázrak v černém domě, kterou uvádí Divadlo Na zábradlí.

Součástí programu je také inscenace Mozartovy opery La clemenza di Tito, kterou není z technických důvodů možné přenést, proto ji budou festivaloví hosté sledovat v pražském Stavovském divadle. Program doplní mezinárodní soutěžní přehlídka divadelního plakátu a výstava fotografií Thomase Bernharda.