S bohatou nabídkou vstupuje do jubilejní 125. sezony pražské Národní divadlo.

První premiérou baletu bude 20. září titul Česká baletní symfonie, který je složený ze čtyř choreografií českých tvůrců na hudbu českých skladatelů. „Česká hudba představuje jedno z absolutně nejsilnějších témat historie kultury této země a její konfrontace se světem baletu a tanečního divadla je přirozená a důležitá,“ uvedl vedoucí baletu Zuska, který je vedle Tomáše Rychetského, Zuzany Šimákové a legendárního Jiřího Kyliána autorem jedné z choreografií.

Konec února bude patřit jedné z největších osobností baletní historie vůbec – choreografu Augustu Bournonvilleovi. „Naše inscenace je kombinací dějového baletu La Sylphide a třetího jednání z baletu Napoli. Oba tituly představují to nejlepší z Bournonvillovy tvorby,“ podotkl Zuska. Konec sezony bude ve znamení slavného švédského choreografa a režiséra Matse Eka, jehož dílo, konkrétně Carmen, bude našim divákům představeno poprvé v historii.

Lákadlem opery Národního divadla má být už v září Smetanova Hubička. „Druhou premiéru plánujeme na listopad – bude jí Norma Vincenza Belliniho, v níž své umění předvede pěvkyně Olga Makarina,“ informoval šéf opery Heřman. V dubnu příštího se posluchači mohou těšit na dílo Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Opera – proces, které je podle Heřmana inspirováno procesem s Miladou Horákovou. Pěvec Ivan Kusnjer pak ztvární Falstaffa ve stejnojmenném představení podle Giuseppe Verdiho, jehož premiéra v režii Martina Huby je ohlášena na květen. Závěr chystané sezony bude patřit Smetanově Prodané nevěstě.

Nejočekávanějším činoherním titulem bude v prosinci Babička Boženy Němcové, jejíž režie se ujme J. A. Pitínský. „Hlavní roli vytvoří Vlasta Chramostová, herečka, která svým životem a dílem přesahuje hranice divadla,“ prohlásil šéf Dočekal. Další významnou premiérou je Moliérův Don Juan v režii Jana Nebeského. „Časově první premiéru – hru Pavla Kohouta Malá hudba moci – představíme už v listopadu. Bude zajímavá tím, že je to vůbec poprvé, co se Pavel Kohout za svoji pětapadesátiletou kariéru divadelníka octne na velkém jevišti Národního divadla,“ řekl Dočekal.

Dalším představením bude Andersenova Sněhová královna. Z malých premiér, plánovaných do Stravovského divadla a Divadla Kolowrat, bude poprvé na českém jevišti uvedena Anglická milenka podle Marguerite Durasové. Další novinkou bude hra Jana Vedrala Máme ho! (Staří režiséři), která se inspiruje osudy významným velikánů světové i české kultury, a benefice Blanky Bohdanové. V nabídce činohry Národního divadla se měla objevit i inscenace hry Václava Havla Odcházení. Jednání však skončila předčasně především kvůli nesouhlasu divadla s Havlovým požadavkem, aby ve hře hrála jeho žena Dagmar Havlová.

Na čtvrteční tiskové konferenci oznámil ředitel první české scény Ondřej Černý, že agentura Aura-Pont zastupující Havla jednání s divadlem ukončila. „V tuto chvíli chceme jednání ještě obnovit. Národní divadlo v osobě svého ředitele během několika dnů předloží panu Havlovi návrh řešení, které by umožňovalo, aby první provedení jeho hry proběhlo ve Stavovském divadle,“ uvedl Černý.