Takové novinky nabízí už 12. ročník mezinárodního festivalu nového divadla Malá inventura. Začíná ve čtvrtek 20. února a tradičně spojí několik pražských scén letos je jich hned osm na jejichž prknech budou moci diváci zhlédnout výběr z nejlepších představení uplynulého roku.

„Vybírali jsme skutečně to nejlepší. Multižánrové, přesahové, výrazné projekty na poli nového divadla," říká ředitelka festivalu Adriana Světlíková.

Přes cenami ověnčená představení, jako je třeba projekt Markéty Vacovské, Lenky Dusilové, Spitfire Company a Damúzy nazvaný One step before the fall, až po stále hledající originální formy třeba představení Alfreda ve dvoře Sticker je to divadlo současné, sebevědomé a tvůrčí," doplňuje.

Nynější ročník festivalu Malé inventury je také propojen s cenami Česká divadelní DNA, které se udělují jednou za dva roky. Právě tím celý festival začíná.

Letos pořadatelé předají tři ceny za výjimečný počin na poli nového divadla, jednu za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla oceněn bude též zahraničního promotér, který výjimečné podporuje českou nezávislou scénu.

'Hnízdo' v přízemí Veletržního paláce

Centrem festivalového dění bude už zmíněné „hnízdo" v přízemí Veletržního paláce. „Diváci ale i široká veřejnost si sem můžou zajít na výbornou kávu a nasytit se čerstvými pokrmy, které pro Hnízdo připravila Galetka," říká autorka konceptu festivalového centra Šárka Zahálková.

V Hnízdě se podle ní nebude jen relaxovat. „Program patří diskuzím s teoretiky i praktiky, výtvarným dílnám pro děti, divadlem, hudbou, koncerty a DJs ve večerních hodinách," dodává Zahálková, která z nabytého programu vypichuje alespoň jednu událost: „Inspirativní bude jistě pondělní otevřená diskuze Kde leží hranice mezi výtvarným uměním a divadlem?, kterou bude moderovat Helena Musilová, ředitelka Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze."

Designerského řešení prostoru Hnízda se ujala Scholastika, ateliér produktového designu pod vedením Jana Čapka. Součástí konceptu je také interaktivní prostor Martiny Staňkové. „Zde se divák mění za autora a sám může prostor hnízda upravovat pomocí folií," dodává Zahálková.

Dobrou zprávou je, že vstup na všechny akce v hnízdě je zdarma. Naopak s nákupem lístků na festivalová představení na jednotlivých scénách se vyplácí nenechat nic náhodě: většina míst hlásí každoročně brzy vyprodáno.

Fakta o festivalu Malá inventura 2014Pražským festivalem Malá inventura provází Kakalíkovo kuře.Tradiční únorová přehlídka nezávislé scény, letos se koná od 20. do 26. února na osmi pražských scénách a ve Veletržním paláci, kde sídlí programem nabyté festivalové centrum „hnízdo" se vstupem zdarma.

Jediný tuzemský festival svého druhu představí nejen projekty vybrané z nominací domovských scén a organizací festivalu (Divadlo Archa, Alfred ve dvoře, MeetFactory, Studio Hrdinů, Studio ALTA, Divadlo Ponec, Experimentální prostor Roxy /NoD, Art Prometheus/), na jejichž půdách se festival odehrává, ale také přiváží zahraniční hvězdy (například izraelská rap opera The city či francouzský mim a beatboxer Julien Cottereau a další).

Festival nabídne 20 představení hlavního programu, 16 takzvaného Offprogramu, workshopy, diskuze, dílny, koncerty, DJs a výjimečné zahraniční produkce + součástí je i předání cen Česká divadelní DNA (Development of New Art), kompletní program naleznete na webu www.malainventura.cz.

Během festivalu do Prahy každoročně přijíždí desítky zahraničních a regionálních profesionálů (ředitelů divadel, multifunkčních center, organizátorů festivalů a přehlídek), pro které je festival „show-casem" přinášejícím shrnující přehled o současné české tvorbě na poli nového divadla.

Cílem festivalu je vedle prezentace nového divadla i takzvaný networking, tedy síťování pořadatelem je totiž občanské sdružení Nová síť, která podporuje nové scénické umění, tvorbu, vyhlašuje rezidence, snaží se o oběh děl, vytváří síť divadelních prostorů v Praze a regionech, nabízí kulturním subjektům poradenství ve složitých oblastech, jako je grantová politika a umělecká advokacie spojuje „sesíťovává" umělecky aktivní lidi.

Zahlédli jste někde v Praze, třeba v podchodech v metru, kuřecí logo? Jeho autorem je muž s přezdívkou Kakalík, letos slaví už 10. narozeniny a právě toto kuře je také vizuálním průvodcem letošní Malé inventury.

Plakát na pražský festival Malá inventura.