Za projektem stojí muž s neúnavnou energií a nápady, principál Cirku La Putyka Rosťa Novák mladší, jenž pomáhal letos v únoru ukrajinským studentům s útěkem za hranice.

„Mladá generace. Young Blood. Generace Z. Heads down generace. Spojuje je nejen věk, ale také sociální sítě. Účinkující v tomto představení spojuje ale ještě něco jiného. Potkali se v březnu pár dnů po vypuknutí války na Ukrajině,” říká k ojedinělému setkání ukrajinských a českých akrobatů Novák ml. A dodává: „Nehrajeme o válce, hrajeme příběhy každého z nás.“

Zprava Elis Ochmanová, Marie Křížová, Michaela Tomešová a Roman Tomeš v muzikálu Biograf láska
Biograf láska. Divadlo Kalich uvádí mimořádně povedenou poctu Haně Zagorové

V úspěšné a divoké show představí dvacítka účinkujících nejrůznější novocirkusové disciplíny - šály, kruhy, čínskou tyč, žonglování, párovou akrobacii, klauniádu, break dance či současný tanec. To vše za doprovodu uhrančivé živé hudby z dílny Igora Ochepovského.

Gejzíry energie

Ústředním tématem je to, co obě národní skupiny spojuje: mládí, sociální sítě a vzájemné setkání po začátku války. BOOM vol. 2 volně navazuje na jednorázové společné představení BOOM vol. 1 z března letošního roku a zkoumá hodnoty a sny mladé generace. „Cirkus je o důvěře, rodině, zodpovědnosti, svobodě i překonávání hranic,“ vysvětluje principál. „Během války ukázal, jak nás dokáže v krizových dobách propojovat a inspirovat. BOOM vychází z reálného základu, tohle se skutečně stalo a dále děje. Ukazujeme to divákům skrze cirkusové umění, divadelní jazyk, projekce, hudbu a kostýmy.“

Markéta Poulíčková v muzikálu Maminy
Markéta Poulíčková: Amy je naivní. O mateřství si vše načetla, praxe pokulhává

Představení provázely při srpnové světové premiéře na Edinburgh Festival Fringe nadšené recenze ostrovních médií. Soubor dostal i řadu pozvání do zahraničí, mimo jiné do Montréalu, kolébky cirkusového umění v Severní Americe, do Hongkongu, Velké Británie a dalších zemí.

Celovečerní inscenace plná „gejzírů pozitivní energie“ je k vidění od 30. září do 5. října na scéně Jatka78 a poté tamtéž minimálně po celou první polovinu této divadelní sezóny. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut a více informací naleznete na webu Cirku La Putyka.