Uslyšíme je v podání souboru Divadla v Dlouhé, který odzbrojujícího knižního hrdinu zápasícího s dospíváním, identitou a dobou představí už zítra.

Herec Miroslav Hanuš je zároveň režisérem inscenace i autorem textů jedenácti písní. Na jednom a čtvrt roce ze života britského puberťáka Molea ho vedle obecně sdělných problémů dospívání zajímá i sociální nota a motiv sblížení ob generaci (více než vlastní rodiče, kteří mají starosti sami se sebou, rozumí Adrianovi babička, a blízký vztah najde s devadesátiletým Bertem Baxterem).

Národní divadlo, ilustrační foto
Novinkou Národního divadla bude britská hra Noční sezóna

Inscenace navazuje na dramaturgickou linii hudebních inscenací s živou hereckou kapelou, které v Dlouhé připravoval především Jan Borna, s nímž Miroslav Hanuš v posledních letech úzce spolupracoval. V tomto případě jde navíc o retro, s nímž mají herci i diváci v Dlouhé zkušenosti.

Velká pozornost byla věnována scéně, kostýmům a hudební stránce. „K původní adaptaci je zkomponovaná hudba ve středněproudém písničkovém stylu, která se nehlásí k popu, ani ničemu jinému a mně to připadalo jako nevyužitá příležitost. Mám rád přesné styly a žánry v herectví i v muzice a chtěl jsem docílit autenticity 80. let, kdy se kniha i adaptace odehrává,“ říká Hanuš. „Hledal jsem něco, co stylově patří k dané době a zároveň k okruhu hudby, kterou by Adrian a jeho spolužáci mohli poslouchat. Proto tam není žádný výrazný rock, ale spíše mainstreamové věci, které tehdy frčely.“

ze hry Otec
Herec Jan Vlasák zažívá na jevišti ztrátu osobnosti

S Milanem Potočkem, autorem hudby, nastudovali první verzi už před deseti lety v Městském divadle Kladno, pro uvedení v Dlouhé prošel text i hudba celkovou korekturou. „Koupili jsme i elektronické bicí, které se tehdy používaly. Každý je zná, ale dnes už je nikdo nemá. My ano,“ usmívá se Hanuš. V inscenaci si zahrají Martin Matejka, Pavel Tesař, Jaroslava Pokorná, Marie Turková, Eva Hacurová, Jiří Wohanka či Jan Meduna.