Co se stane, když se tým filmařů z počátku 20. století vedený roztržitým režisérem rozhodne zpracovat osudy hrdinů Julese Verna? A co když do natáčení zasáhne sám proslulý autor a jeho autoritativní manželka? V nové inscenaci nahlíží na Vernovo dílo s humorem a nadsázkou režisér David Drábek a tým zkušených tvůrců – dramaturgyně Markéta Bidlasová, scénograf Jakub Kopecký, hudebník Darek Král či kostýmní výtvarnice Simona Rybáková.

„Už od svého vstupu do Laterny magiky jsem chtěl uvést inscenaci inspirovanou vědecko-fantastickými romány Julese Verna, které přinášejí úchvatné i apokalyptické vize budoucnosti," říká umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš. „Verne se snažil podle svých slov shrnout všechny znalosti zeměpisné, geologické, fyzikální, astronomické, tak jak je shromáždila moderní věda, a zpracovat tak barvitým a poutavým způsobem dějiny světa. Moje generace na jeho fantazii vyrostla, což bylo podpořeno i průkopnickými filmy Karla Zemana, ale mám pocit, že dnešní generace nedoceňuje morální a etický rozměr jeho vizí," dodává. Inscenace pro celou rodinu ale nebude poučovat, spíše chce diváky pobavit.

Děj Podivuhodných cest Julese Verna je situován do prvního desetiletí 20. století, do éry pionýrů filmového průmyslu. V jednom z průkopnických ateliérů tohoto ve své době nového a pokrokového média se odehrává natáčení příběhu inspirovaného hrdiny románu Tajuplný ostrov, do kterého zasáhne stárnoucí spisovatel se svou manželkou.

V nové inscenaci Laterny magiky se spojuje pohled na několik etap technologického vývoje a stupně vědeckého poznání. Prostředí scény je inspirované skutečným filmovým ateliérem, který jako první prototyp postavil na začátku 20. století Thomas Alva Edison. Ožijí v něm fantastické obrazy a odvážní hrdinové z Verneových příběhů, ale inscenátoři se snažili oprostit od estetiky dobových ilustrací i slavných českých filmů Karla Zemana, který na přelomu 50. a 60. let jako první verneovskou tematiku natáčel. Diváci se mohou těšit na zcela nové pojetí světa svých oblíbených románových postav i na novou, svižnou dějovou linku.

V inscenaci vystoupí hosté v hereckých rolích a tanečníci Laterny magiky. V roli spisovatele Julese Verna uvidíme výrazného herce, člena Klicperova divadla v Hradci Králové Jiřího Zapletala. Sám režisér David Drábek, který v Klicperově divadle působí jako umělecký šéf, slibuje divákům nevšední zážitek. „Všechny slogany o našem představení blednou před viděným! Zúčastněte se holdu slavnému francouzskému fantastovi i celuloidovým snílkům. Naši hrdinové jsou směsicí Georgese Méliése i Eda Wooda. Paříž roku 1905 není v našem příběhu ohniskem rozmíšek s teroristy, nýbrž odhodlaným zápasem o zfilmování Verneova Tajuplného ostrova. Všichni jsou tak trochu šílení: režisér stepuje mezi nihilismem a euforií, kameraman je pyroman, asistentka připomíná laskavou vzducholoď. A herci? Jeden fixovaný na čivavu, druhý zhrzený z rolí mouřenínů a diva do třetice je připravena bojovat za velryby i kvalitní make-up. Do toho tajemný aquaman a horda pirátů, paviánů a mořské havěti. Majestátný Nautilus, bouří zmítaný balon či hypochondrický papoušek. A taky rodinná krize manželů Verneových. Život s géniem není zrovna permanentkou pro odběr tureckého medu," říká Drábek. „Naším cílem jest Sestrojiti krasohled do dávných časů pro celou rodinu."

Nejbližší reprízy se uskuteční 20 a 21. 2. ve 20 hodin, 7. 3. ve 20 hodin, 8. 3. v 17 hodin.