Mezi nejvýznamnější představitele patří česko-finské divadlo Krepsko, které bylo založeno téměř před patnácti lety, a které pro mnohé představuje legendu nonverbálního a experimentálního divadla nejen v Čechách. Představení Mad cup of tea uvede dnes večer festival Malá inventura v NoD. Roxy u příležitosti desátého výročí premiéry.

Na té se stejně jako dalších významných inscenacích souboru (například Kënka, Šutr v jogurtu, Šunt, Fragile, Nejmenší žena na světě, Ukradené ovace ad.) podílel i zakladatel Krepska Petr Lorenc, který tragicky zemřel v roce 2006. Dnes působí Krepsko pod uměleckým vedením finské divadelnice Linnei Happonen.

Neméně významným a dnes již také legendárním souborem nového divadla, experimentátory v pravém slova smyslu či opravdovou alternativou k divadlu jako takovému je umělecká skupina Handa Gote research & development, která na pomezí divadla, současného tance, hudby, performance, visuálního a konceptuálního umění pracuje od roku 2005.

Umělecká laboratoř

Sami sebe definují jako projekt mezioborové umělecké laboratoře, která spojuje moderní a tradiční přístupy a rozličné umělecké formy vizí svobodomyslného umění. Osobnosti představující Handa Gote jsou Tomáš Procházka, Veronika Švábová a Robert Smolík. Jejich pojetí Stravinského Svěcení jara budou mít diváci Malé inventury možnost vidět v sobotu 21. února v divadle Alfred ve dvoře.

Do třetice všeho dobrého je nutno zmínit i tvůrčí dvojici, která snad v programu žádného ročníku Malé inventury nechybí. Alfred ve dvoře uvede v úterý 24. února představení Gundr, za nímž stojí jména jako Vojta Švejda a Jan Kalivoda, kteří prezentují špičku nonverbálního divadla u nás. Oba dva vynikající interpreti i kreativní autoři nasazují v tomto žánru tradičně laťku velmi vysoko a jejich práce má velký ohlas u dětských i dospělých diváků. Prostě legendární zážitky v divadle.

Zuzana Smugalová