Diváci Letních shakespearovských slavností si tento rok užijí hned tři nové komedie. Nabitý program, čítající více než 160 představení, zahájí v Praze na konci června premiérová inscenace Marná lásky snaha, ta bude hlavní premiérou roku také v Brně. Ostrava pak chystá Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete a bratislavskou novinkou bude Zkrocení zlé ženy.

V Inscenaci Marná lásky snaha, komedii intelektu a lásky, na jejímž počátku stojí čtyřnásobná přísaha askeze, se v režii Filipa Nuckollse představí charismatický Filip Březina jako král navarský.

David Prachař oslavil významné jubileum: 

Herec David Prachař
Herec, který klame tělem. David Prachař slaví pětašedesátiny

Roli francouzské princezny, která přiměje krále zpochybnit svá rozhodnutí, si zahraje Anna Fialová. Ta vzpomíná na své první účinkování na slavnostech. „Bylo mi tam tenkrát moc dobře a letos je tu tedy neskutečně boží parta lidí. Je to skvělé a společně pracovat je sen. A hraje se na Purkrabství, to se dost těším. Baví mě letní večery, vlastně i ty studenější a klidně i malinko deštivější,“ řekla

Její herecký partner Filip Březina si naopak v plenéru zahraje úplně poprvé. „Nerozmýšlel jsem se ani vteřinu, protože jsem si hraní na Slavnostech chtěl vždycky vyzkoušet. Láká mě to. Navíc jsem vždy hrál pouze v Shakespearových tragédiích. Takže vyzkoušet si komedii pro mě bude příjemná změna,“ uvedl k nabídce Letních shakespearovských slavností. V dalších rolích se diváci mohou těšit na Petra Čtvrtníčka, Václava Koptu, Jiřího Vyorálka, Annu Kameníkovou, Lukáše Příkazkého, Leoše Nohu nebo Lucii Polišenskou.

Rozloučení s Hamletem

Po osmi letech se Letní shakespearovské slavnosti rozloučí s Hamletem, oblíbeným králevicem dánským, v režii Michala Vajdičky. V sedmi srpnových termínech si tak mohou diváci naposledy vychutnat herecké mistrovství Jaroslava Plesla, Hynka Čermáka, Veroniky Khek Kubařové, Veroniky Čermák Mackové či Lenky Vlasákové.

Jiřinu Bohdalovou již diváci na divadelních prknech neuvidí: 

Jiřina Bohdalová na zahájení letošního karlovarského filmového festivalu
Jiřina Bohdalová ukončila divadelní kariéru. Má pro to vážný důvod

Diváci se dočkají i loňské premiérové hry Jak se vám líbí, znovu zažijí magickou Bouři, nesmí chybět krutovládce Macbeth, ovane je i Zimní pohádka a od srdce se zasmějí s Veselými paničkami windsorskými. A spolu se svými existenciálními otázkami se ještě jednou objeví Hamlet, a to v neotřelé inscenaci z produkce Prague Shakespeare Company, Bremer Shakespeare Company a Oděského akademického ukrajinského divadla Vasyla Vasylka.

Letní shakespearovské slavnosti 2024 se konají od 26. června do 7. září v Praze (Nejvyšší purkrabství Pražského hradu a Letní scéna HAMU na Malostranském náměstí), Brně, Ostravě a Bratislavě. Na programu je třináct titulů a více než 160 představení.

Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách festivalu www.shakespeare.cz nebo v prodejní síti www.ticketmaster.cz.