Do divadelního nebe po dlouhé nemoci ve věku 70 let odešel v pondělí večer režisér Ivan Rajmont. Byl to rovný a upřímný člověk s velkým srdcem, měl přirozenou autoritu, dokázal svým kolegům předat kumšt a dostat z nich na jevišti to nejlepší, shodují se herci.

Návrat do Liberec

V Liberci k divadlu přičichl úplně poprvé jako kulisák a i když své nejslavnější režie uvedl v Praze a Ústí nad Labem, do Liberce se vracel a přes dva roky stál v čele činohry jako umělecký šéf.

„Pro Divadlo F. X. Šaldy bylo požehnáním, že jeho činohru vedl právě Ivan Rajmont. Byl skutečným šéfem uznávaným souborem i všemi v divadle. Bude nám tu velmi chybět. Byl nejen velkým divadelníkem a umělcem, ale také člověk s velkým Č. Moudrý a laskavý. Odešel, ale jeho duch v Šaldově divadla zůstává v podobě zkušeností, které předal svým kolegům a inscenací, které budeme doufám uvádět ještě dlouho," řekla ředitelka divadla Jarmila Levko.

První jeho libereckou režií byl v Naivním divadle Kavkazský křídový kruh v roce 1987. V Šaldově divadle režíroval sedm inscenací v letech 2004 až 2015. Jeho posledním dokončeným počinem byla Škola žen.

Poprask na laguně

Chtěl režírovat i Goldoniho Poprask na laguně. Činohra se svorně domluvila, že s pomocí výtvarníka Martina Černého, který na této hře s Rajmontem spolupracoval v ruské Jaroslavli, inscenaci dokončí v duchu zesnulého režiséra.

V Jaroslavli se ruskému publiku představil tento režisér hned třikrát: s inscenací Platonov od Antona Pavloviče Čechova, s Králem Learem od Williama Shakespeara a s již zmiňovaným Popraskem na laguně od Carla Goldoniho.

Praha a Ústí

Ivan Rajmont byl prvním poválečným porevolučním šéfem činohry Národního divadla. Režíroval jednu z nejpopulárnějších českých her Sluhu dvou pánů s Miroslavem Donutilem. Představení se hraje více než dvacet let a má za sebou přes 500 repríz.

Neméně významná pro něj byla éra v ústeckém Činoherním studiu, kde působil v letech 1975 1986. I zde nejenom režíroval, ale byl i uměleckým šéfem.

Režie se chopil i u filmů, namátkou: Vernisáž, Klára a dva páni nebo Havlova Audience. Dlouhá léta působil jako pedagog na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Ivan Rajmont měl tři syny, z nichž prostřední Filip se věnuje herectví.

Ivan Rajmont

Narodil se sice v Hradci Králové, ale jeho dětství a mládí je spjato s Libercem. Zde vystudoval gymnázium, poté byl přijat na místní Vysokou školu strojní. K divadlu se nedostal nijak plánovitě. Ale začal s ním právě v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Své nejslavnější sezóny prožil později v Ústí nad Labem a v Národním divadle, nakonec se opět vrátil zpět do Liberce.

Režie Ivana Rajmonta v Liberci:

Divadlo F. X. Šaldy

2015 ŠKOLA ŽEN

2014 RUSKÁ ZAVAŘENINA, FAUST, VIŠŇOVÝ SAD

2013 TRAMVAJ DO STANICE TOUHA

2006 POSTELOVÁ FRAŠKA

2004 KDYŽ MY MRTVÍ PROCITNEME

Naivní divadlo Liberec

1987 KAVKAZSKÝ KŘÍDOVÝ KRUH

Jak vzpomínáte na spolupráci s Ivanem Rajmontem?

Markéta Tallerová

HEREČKA Markéta Tallerová.

Prvně jsem s Ivanem Rajmontem zkoušela už v Divadle Pod Palmovkou. A když jsem pak odcházela z Prahy, tak mi bylo strašně líto, že už nikdy nebudu dělat s takovým režisérem. Když pak přišel do Liberce, a stal se mým libereckým šéfem, byla jsem šťastná. V Praze jsme spolu dělali Maupassantova Miláčka. V Liberci jsem s ním spolupracovala na inscenacích: Když my mrtví procitneme, Postelová fraška a teď naposledy Višňový sad. Nádherná práce byla také na představení Tramvaj do stanice touha v jeho režii v roce 2013. Odešel krásný chlap. Vlastně je to moc hezké, když pro chlapa brečí tolik ženských.

Martin Polách

Poprvé jsem se s Ivanem potkal při zkoušení Ibsenovy hry Když my mrtví procitneme, hrál jsem lovce medvědů. Šlo o jeho první režii v Divadle F. X. Šaldy. Pak mě obsadil do Postelové frašky, která byla velmi úspěšná. Bodovali jsme s ní i na festivalu v Pardubicích. Další drobná spolupráce byla v Tramvaji do stanice touha, větší pak ve Faustovi, kde hraju Mefista, a poslední v Moliérově Škole žen. Jsem rád, že jsem s ním mohl pracovat až do poslední chvíle. Ta spolupráce vlastně pořád pokračuje. Ivan měl začít zkoušet Goldoniho Poprask na laguně. My jsme se rozhodli nehledat jiného režiséra a udělat tu inscenaci v Rajmontově duchu s pomocí výtvarníka Martina Černého, který s ním tuto hru dělal v Rusku a zná ji do všech podrobností. Bylo to vlastně i jeho přání. Ivan Rajmont byl evidentně nejlepší šéf za poslední dobu. Byl to divadelník, který rozuměl řemeslu i hercům a podle toho s nimi pracoval. Bude nám chybět.

Václav Helšus

Václav Helšus.

S Ivanem jsem se potkal už na DAMU, pak v Ústí nad Labem. Těsněji jsme se minuli v Národním divadle, ale až tady v Liberci to vypadalo na delší spolupráci. Ach bože můj. Jako kamarád byl opravdově neformálně přátelský, jako režisér ostrý s jasnou představou toho co dělá. Profesionál, na kterém bylo vidět, že si své divadelní názory musel v životě mockrát obhájit, a proto si za nimi nekompromisně stojí. Šéf činohry, jakého nám mohla závidět celá republika. Bohužel to trvalo tak krátce. Je mi to líto.

Jana Hejret Vojtková

Ivan Rajmont, ač věkově starší pán, byl pro mě živel a moc si vážím toho, že jakmile nastoupil do Liberce, obsadil mě do dvou svých inscenací. Jsem hrdá, že mě vedl a předal mi herecké zkušenosti. Jsem hodně emotivní člověk, takže mi trvalo, než jsem si k němu našla cestu. Zpočátku jsem se ho bála, ale pak jsem zjistila, že za tím pomyslným brněním se skrývá velké srdce.

Byl to profesionál i výborný člověk. Když nám poprvé oznámil, že je nemocný, napsala jsem mu pak do nemocnice dopis. Takové vyznání. Nevěděla jsem, jestli si to můžu dovolit, ale napsala jsem to od srdce. Přinesl do Šaldova divadla ducha kumštu a profesionality. Za to mu všichni nepřestaneme děkovat. Ocejchoval nás jako dobré hráče. Zvedl nás. Přišel pan Mistr Rajmont. Tím jsou jeho inscenace bohaté. Herci hrají naplno sebe, pravdivě. Chtěl po nás, abychom si sahali do svých emocionálních šuplíků. Budu z toho těžit do konce svých dnů. Pořád se mi nechce věřit, že nás opustil… Nezapomenu.