Jednou z nejzdařilejších adaptací dokonce oscarového snímku je Africká královna v podání Divadla Palace. Roli Rose, misijní ošetřovatelky ve střední Africe, v ní ztvárňuje Linda RYBOVÁ. S hereckým kolegou Hynkem Čermákem, strojníkem říční lodi, se na útěku před německými vojáky ocitnou na prknech Měšťanské besedy 29. prosince. Hra je díky skvělému výběru herců označována za jednu z nejlepších současných inscenací dvou herců.

Jak byste popsala svou roli?
Je to statečná osoba, s ryze ženskými vlastnostmi i s určitými mužskými prvky chování. A myslím, že je docela vtipná. Určitě bych s ní chtěla kamarádit. Dokáže se obětovat pro něco, čemu nesmírně věří. A i když je misionářka, rozhodně není naivní, byť samozřejmě žije v konvencích své doby. Zůstává realistkou. Na Africké královně, s níž unikají po proudu řeky, si do jisté míry plní své sny po dobrodružství, které při své práci v misii musela potlačovat. Jso v ní všechny polohy přátelství, milenectví a během těch skoro dvou hodin se i hodně vyvíjí.

Něžnou ženskou Rose nebo Lindu Rybovou doplňuje drsňák Hynek Čermák alias obhroublý Allnut. Jaký je to partner?
Hynek je úplně stejný partner na jevišti i mimo něj. Je prostě parádní. A Charlie Allnut? Není žádná hysterka, je to takový týpek z námořnických hospod – pravý chlápek, žádná slečinka, z ničeho se nehroutí a neskáče, jak na něj nějaká ženská píská. Ale je v skrytu duše takovej citlivej. Člověk se o něj může opřít a žádat o pomoc nebo trochu soucitu. No vlastně jako Hynek. Tomu taky můžu říct: Zrovna je mi blbě, můžu si o tebe opřít hlavu. Chvilku mě nechá, pak mě plácne po zadku a řekne: To už by stačilo, jdeme hrát.

Hra měla premiéru už v roce 2010. Změnila se za tu dobu nějak?
Ve dvou zásadních věcech. Je teď tak o dvacet minut delší a hlavně už nemám mořskou nemoc a modřiny.

Tu nemoc a modřiny musíte vysvětlit.
Příběh se odehrává celý na lodi, která plave po docela živé řece. Jsme tedy na palubě, která se celou dobu houpe a na domácí scéně i sem tam šplouchla voda. To když jsme zkoušeli, byla jsem samá modřina. Pořád na mě něco padalo, občas jsem uklouzla. A loď je i trochu stísněná, takže je to akrobatický výkon, aby z ní člověk úplně nevypadl. Naštěstí jsme se rychle naučili správné fígle, jak se udržet. A mořskou nemoc jsem mívala z toho houpání. Vždycky po představení se se mnou doma houpala postel a špatně jsem usínala. Teď už jsem naštěstí zvyklá.

Ve filmu z roku 1951 hraje vedle Humphreyho Bogarda postavu Rose Katharine Hepburnová. Setkala jste se někdy se srovnáváním s touto úspěšnou filmovou herečkou?
Setkala, ale spíše od laiků. Kdo zná dobře divadlo a film, tak film z 50. let a současné divadlo nemůže srovnávat. Mohu k tomu jen říci, že je mi ctí hrát roli, kterou proslavila zrovna Hepburnová.

Pozvala byste Západočechy na představení?
Ač to bude znít jako klišé, tak se jedná o příběh statečnosti, lásky, poslání, překonání sama sebe, sentimentální i vtipný. Kdo má tohle kombinaci rád, měl by se zvednout od vánočních pohádek a krabic s cukrovím a před koncem roku se rozptýlit.

Africká královna: Linda Rybová a Hynek Čermák29. 12. 19:00 Měšťanská beseda