„Soukromý skandál není založen na skutečném příběhu. Pro jeho napsání mě inspirovala finanční krize, kterou prožíváme,“ uvedl Hartl, který už pro přehlídku před pěti lety napsal a režíroval hru Klára a Bára, v níž excelovaly Ivana Chýlková a Eva Holubová. Ta teď v Hartlově novince ztvární právě onu svedenou nadřízenou – když ale vyplyne na povrch její emocionalita, s níž mladík ve svém kalkulu nepočítal, skandál je na obzoru. „Jsem stejně stará, jako žena, kterou hraju, a rozumím jejím postojům, byť žiju naprosto odlišný život,“ řekla Holubová. „Naše hra ale zdaleka není jen o skandálu, je o mezilidských vztazích a hodnotách života v různých věkových kategoriích.“ A Kryštof Hádek coby zadlužený manažer dodává: „Baví mě na té hře, že je to moderní věc s příběhem, který se děje všude kolem. Takových dravých lidí, manažerů a politiků, kteří jdou pro dosažení vlastního úspěchu přes mrtvoly, je spousta.“

Divácký hit Hello, Dolly!

Kromě Soukromého skandálu se letos v programu přehlídky od 1. července objeví i muzikál Hello, Dolly!, který se stal loni diváckým hitem. Nastudoval jej režisér Ondřej Sokol s Ivanou Chýlkovou v roli dohazovačky Dolly Levi. K vidění bude v Divadle Hybernia, kde je plánováno na dvacet repríz. „Chceme přiblížit naši tvorbu i zahraničním návštěvníkům Prahy, proto bude tento muzikál uváděn i s anglickými titulky,“ sdělil producent Michal Hrubý z pořádajícího Studia DVA, které připravilo ještě dva premiérové projekty pro Letní scénu Vyšehrad.

Adam Kraus a spol., aneb rodina v akci

Tím prvním, který zahájí její provoz 3. července, bude hra Prší držitelky Ceny Alfréda Radoka Evy Prchalové. Režie se ujal Adam Kraus, který se na scénáři podílel a inscenaci připravil se svojí matkou Janou Krausovou a Karlem a Marianem Rodenovými. Druhým slibovaným projektem (premiéra je 6. července) bude inscenace textu Milana Lasici Na fašírky mi nesiahaj, která vznikla v bratislavském Štúdiu L+S a v níž se po boku autora představí Milan Kňažko. „Jedná se o rozhovory dvou takzvaných průměrných občanů na různá témata. Myslím, že humor spočívá hlavně v tom, jak přemýšlejí, jak se snaží chápat věci ‚filozoficky‘. Zařadil jsem tam i jeden dialog, který jsem udělal s Julom Satinským,“ uvedl Lasica.

Zvláštní host Iva Janžurová

Zvláštním hostem „pod širým nebem“ bude Iva Janžurová se svým autorským představením Vrátíš se ke mně po kolenou, které uvádí pod hlavičkou Divadelní společnosti Ivy Janžurové a Stanislava Remundy již více než dvacet let.

METROpolitní léto hereckých osobností, které se koná až do 11. září, nabídne celkem 101 představení. Společně se zmíněnými novinkami půjde o deset různých her a šest koncertů – dvakrát vystoupí slovenská šansoniérka Szidi Tobias, jednou pak Yvonne Sanchez, Dan Bárta, Lenka Dusilová a Berenika Kohoutová.