Loni v září divadelní soubor Tygr v tísni na tři týdny proměnil vilu na pražském ostrově Štvanice v dějiště mystického detektivního románu pražského německého spisovatele Gustava Meyrinka Golem. „Meyrinkův román se vyznačuje spletitostí dějových linií, skoky v čase, balancováním na hraně reality, snu a transu. Je úzce vázán na prostředí pražského židovského ghetta a celý vesmír jako by se koncentroval v těch úzkých uličkách a stísněných pokojích. Román Golem se podle mě nedá adaptovat konvenčním způsobem. To vše nás vedlo ke zvolení této metody," podotkla k neobvyklému inscenačnímu pojetí dramaturgyně Marie Nováková.

Na inscenaci se bude podílet 30 herců, tanečníků a hudebníků, deset výtvarníků a čtyři členové režijně-dramaturgického týmu. Účinkují v ní Matěj Nechvátal, Jiří Böhm, Hynek Chmelař, Jaroslav Achab Haidler, Eva Josefíková, Anna Stropnická, Vladimír Polívka, Filip Kaňkovský a další.

Projekt Golem Cube byl vybrán jako výstavní objekt reprezentující Českou republiku v rámci výstavy Prostor na Pražském quadriennale 2015. „Protože není z produkčních ani finančních důvodů možné atmosféru inscenace Golem Štvanice v rámci quadriennale ukázat naživo, rozhodli jsme se nabídnout k prezentaci výstavní intermediální objekt. Diváka zkrátka pohltit krátkým filmem v galerii stejně, jako jej pohlcovalo divadlo ve štvanické vile," podotkl režisér inscenace Ivo Kristián Kubák.

Meyrink (1868–1932) je řazen mezi pražské německy píšící spisovatele. Praha spolu s magií a okultismem tvoří velké téma jeho literární tvorby. Věnoval se také alchymii, magii, spiritismu a indickým náboženstvím. Později psaní opustil a věnoval se zejména buddhismu, který ho ovlivňoval od počátku jeho zájmu o metafyzickou problematiku.