Jedním ze tří představitelů ústřední dvojrole, kterou ve stejnojmenném filmu ztvárnil Leonardo DiCaprio (před ním i Richard Chamberlain), je Vojtěch Drahokoupil (alternuje se s Janem Kopečným a Davidem Gránským). „Postava Ludvíka/Filipa je pro mě velkou zkušeností, výzvou a prvním setkáním s jevištěm Divadla Broadway,“ říká Drahokoupil. „Oba dva hraju trochu jinak, než jak je ve filmu ztvárnil Leonardo. Nechci předem prozrazovat, v čem přesně se to od filmu liší, ale doufám, že se bude muzikál divákům líbit.“

Přecházet z jednoho charakteru do druhého, tedy z Ludvíkova do Filipova, bylo podle jeho slov dost složité. „Kvanta textu, hereckých akcí a hlavně dva naprosto odlišní lidé na jednom jevišti v jednom představení. I přesto všechno mě to neuvěřitelně baví a myslím si, že díky tomu načerpám další skvělé poznatky,“ směje se herec a zpěvák. A jak se cítí v oné železné masce?

„Díky bohu ji mám na hlavě jenom jednou a docela na krátkou dobu, ale i těch pár minut je jako věčnost,“ podotýká. „Co se týče převleků, tak to taky není žádná legrace. Kostýmů obléknu během představení opravdu hodně a každý z nich stojí za to ukázat. Cítím se v nich skvěle,“ doplňuje Drahokoupil. Těší se i z toho, že mu autor hudby Michal David dopřál velký hit, který během představení zazní.

Jeho milou Louisu v muzikálu ztvárňuje Michaela Gemrotová (v roli se střídá s Alžbětou Bartošovou). „Miluji historické romány. Muže se železnou maskou jsem četla poprvé už kdysi dávno a mnohokrát ho viděla v obou filmových zpracováních. Je to moc krásný a často velmi bolestivý příběh s dobrým koncem. A já mám happyendy ráda,“ vypráví Gemrotová. Úlohu Louisy si užívá.

„Je krásná, ve vztahu ke králi Ludvíkovi velmi zásadní a pěvecky dost náročná.“ Stejně jako její herecký kolega si pochvaluje i kostýmy, které vytvořil Roman Šolc. „Tentokrát vsadil na pastelové barvy a myslím si, že to je skvělá volba. Samozřejmě nám kostýmy při hraní velmi pomáhají, protože dotvářejí postavu,“ sděluje. I jí svěřil Michal David zásadní píseň (texty je opatřil Lou Fanánek Hagen).

„Celý muzikál je vlastně hit za hitem. Michal se na nás opravdu ‚vyřádil‘, napsal nám nesmírně náročné písně s velkým rozsahem a emočně velmi vypjaté. Zejména terčet s Raulem (syn Athose) a Ludvíkem a duet s Athosem, který můžete slýchat v radiu, což už samo o sobě napovídá, že o hit určitě půjde,“ uvádí Gemrotová. Okomentovala i spolupráci s uznávaným režisérem, choreografem a autorem scénáře Liborem Vaculíkem.

„Je neúprosný, drsný, pracuje do absolutního sedření, umí dokonale nadávat, ale když pochválí, můžete si být jistí, že vám nemaže med kolem pusy. Jeho pochvala je upřímná. Mám s ním velmi dobrý vztah, setkali jsme se spolu již při muzikálu Angelika, naprosto ho uznávám a pevně věřím, že ho opět nezklameme.“

V dalších rolích Muže se železnou maskou se představí Josef Vojtek/Josef Štágr (D´Artagnan), Petr Kolář/Bohouš Josef (Athos), Daniel Hůlka/Oldřich Kříž (Aramis), Václav Vydra/Václav Svoboda (Porthos), Helena Vondráčková/Iva Marešová/Radka Fišarová (královna Anna Rakouská), Tomáš Trapl (Fouquet), Josef Vágner/Peter Pecha (Raul) či Michal Kavalčík (šašek).

Muž se železnou maskou, Divadlo Broadway, premiéra ve středu 1. 11. v 19 hodin