„Pomáda je po fyzické stránce hodně náročná. Skloubit tu spoustu tanečních výstupů se zpěvem tak, aby při nich člověk udýchal všechny písně, bylo opravdu těžké. Ale už jsem si za téměř dva roky, co ji hrajeme, pomalu zvykl," říká po jedné z repríz nestárnoucí love story, v jejíž filmové verzi zazářili Johny Travolta a Olivie Newton-Johnová, usměvavý Roman.

Jak moc velký závazek je hrát v příběhu, který lidé znají z filmového plátna či z televize?

Obrovský, Danny je díky Johnu Travoltovi kultovní postava se svými typickými gesty a pohyby, takže v tomto směru nelze diváka zklamat. Je třeba nabídnout mu za vynaložené peníze to, co očekává. Zároveň je ale dobré vytvořit mezi oním kultem a mnou (potažmo kolegy v téže roli) nějaký kompromis. Nikdo z nás nechce Dannyho kopírovat se vším všudy, to ani není možné.

Slyšela jsem, že s radou, jak na Dannyho, se přidal i váš kolega Zbyněk Fric, který si ho před lety zahrál v Pyramidě na pražském Výstavišti…

Zbyněk, který nyní v Pomádě ztvárňuje roli Vince Fontaina a Anděla, je skvělý. Radil mi už na konkurzu, když jsme se měli projít po jevišti takovou tou specifickou travoltovskou chůzí. Chodil pak za mnou i na zkoušky, říkal mi, co by udělal jinak, dával mi různé připomínky, návrhy, nápady, hodně mi to pomohlo.

Nezalekl jste se pak vloni v létě informace, že je docela možné, že se John Travolta zastaví na jednu z repríz Pomády? Byl tehdy hostem karlovarského filmového festivalu…

Naopak, ohromně jsem se těšil a mrzí mě, že to nakonec neklaplo. On dorazil do Prahy o několik dní později, než bylo plánováno, a my už měli divadelní prázdniny. Nicméně představa, že mezi nás herce a tvůrce přijde do produkce John Travolta – a nedej bože, abych ten večer třeba ještě hrál –, tak to je dětský sen. Nakonec se teda nesplnil, ale bylo k němu jenom kousek.

Kromě Dannyho máte nyní v Kalichu, jak už zaznělo, další čtyři role, které se v programu střídají. Pořád platí, že máte nejraději Tomáše z Osmého světadílu?

Platilo to opravdu dlouho. Vlastně do chvíle, než přišel Rent a Touha. Dnes už se situace malinko změnila. Tomáš byl mojí první postavou v Kalichu, zároveň hlavní, takže jej beru jako vstupenku do tohoto prestižního divadla. Ta role je mi blízká svým naturelem, tím, jak se chová, jak cítí, jak jedná, ale spíš je to moje mladší verze. Jak dozrávám, nacházím větší souznění s Rogerem z Rentu. Je to zhýralec, bývalý narkoman, člověk, který má AIDS, zemřela mu přítelkyně, takže jde o figuru, která řeší hlubší problémy. Když bych měl teda říct, která z rolí pro mě momentálně znamená nejvíc, je to jednoznačně Roger.

Je zajímavé, že všichni lidé, co jsou v Rentu zaangažovaní, o něm mluví jako o něčem, čemu se nemůže nic vyrovnat.

Já vím, čím to je. Muzikál má totiž autentické poselství – žij tady a teď, nepřemýšlej o budoucnosti, miluj, užívej si toho, co máš. Dokonce jsem někde slyšel, že Jonathan Larson, autor libreta i textů, který zemřel den před premiérou, do něj nějakým způsobem zakódoval vyšší emoce, takže každého, kdo jej poslouchá, se musí zákonitě dotknout. I my herci jako bychom ke konci představení procházeli určitou katarzí, která v nás evokuje pocit očištění a volnosti. Věřím, že stejně Rent působí i na diváky.

I přes to, že příběh sám o sobě je dost pochmurný?

Jde o přepis slavné Pucciniho Bohémy, přesazené do současného New Yorku. Takže se dotýká dlouhodobě tabuizovaných témat, o kterých se moc nemluví. Lidi se raději jdou bezmyšlenkovitě bavit. Když už se ale na Rent přijdou podívat, odcházejí nadšení a říkají – to bych nečekal, že z takové záležitosti budu odcházet povzbuzený a dobitý. Takže ačkoliv to téma může znít na první pohled černě, ve své podstatě je pozitivní. Rent je totiž oslavou lásky, která nemá hranic.

Českého nastudování Rentu se chopil americký režisér, scénárista, producent a choreograf Steve Josephson. Jaké jsou jeho tvůrčí postupy v porovnání s našimi režiséry, s nimiž jste měl v Kalichu tu čest?

Jsem docela rád, že jsem dostal možnost porovnat práci zahraničního a tuzemských režisérů. Je v tom totiž rozdíl. Američané, asi tím, že nepoznali komunismus, jsou otevřenější, spirituálnější, takže komunikace s nimi, tedy konkrétně se Stevem, je uvolněnější. Mám dojem, že na mě při zkouškách promlouvá přítel, který se mnou jede na jedné vlně. Je z něj navíc „cítit" broadwayská zkušenost. Tím ale v žádném případě nechci shazovat práci našich lidí, protože třeba slovenský režisér Ján Ďurovčík (v Kalichu režíroval muzikály Robin Hood, Osmý světadíl a Pomáda) je pro mě také modla.

Sám jste muzikant, takže si tipuju, že Rent je vám nejbližší i po hudební stránce…

Máte pravdu, v případě Rentu jde o poprockovou hudbu, což je cesta, která mě baví. Dokážu ale například ocenit i písničky Elánu, které dostaly v Osmém světadílu modernější aranže, klaním se před skladatelským uměním Ondřeje Soukupa v Mauglím…

S režisérem Jánem Ďurovčíkem vás mimochodem čeká další spolupráce na přípravě jiného kultu – Horečky sobotní noci. Jaký je váš vztah k ní – znáte ji třeba z filmové podoby?

Znám ji pouze z filmové podoby, moderní divadelní nastudování se současnými hudebními aranžemi jsem bohužel neměl příležitost až na pár úryvků z videa vidět. Oproti Pomádě, se kterou je často spojována, má děj hlubší podtext. Je to pro mě v jistém pohledu revolta mladé generace, která utápí své problémy na diskotékách. Tam je to místo, kde mohou být někým jiným.

Co hudba Bee Gees? Jak zapadá do vašeho poprockového směřování?

Hudba Bee Gees je legendární, utváří hudební dějiny a baví mě.

Písničky Bee Gees asi budou těžké na zpěv, ne?

V originálních tóninách jsou ty písničky skoro nezpívatelné, ale pro jeviště budou upraveny tak, abychom se s nimi popasovali a divákům se příjemně poslouchaly.

Připomeňte roli Bobbyho C., kterého v Horečce ztvárníte…

Je to nejlepší kamarád Tonyho, dospívající člověk se svými problémy, který přivede svoji přítelkyni do jiného stavu a pod nátlakem dalších okolností spáchá sebevraždu skokem z mostu.

Nebojíte se, že zkoušení Horečky bude ještě náročnější než zkoušení Pomády?

Na to nás producent Michal Kocourek a režisér Ján Ďurovčík upozorňovali už na konkurzech. Ale do Horečky nejdu se strachem, naopak se těším na další velkou zkušenost.

Jaký je váš divadelní cíl?

Jsem otevřený, přijímám to, co přichází. Od té doby, co jsem začal studovat na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka, přál jsem si hrát divadlo, muzikál. To pořád platí. Baví mě, že mám příležitosti se v muzikálově-hereckém oboru zdokonalovat. Do budoucna by mě lákalo zkusit si i nějakou činohru, a časem, až naberu hodně zkušeností, třeba zabrousit i k režii. Hlavně je pro mě důležité dělat svou práci poctivě.

Ještě se vraťme k muzice. Pracujete na desce, tak prozraďte, jaká bude?

Písničky skládám asi od sedmnácti, to znamená devět let. Za tu dobu jich mám nějakých třicet. Jejich žánry a texty se proměňují v souladu s tím, jak dozrávám – věkem i zkušenostmi. Dnes se nacházím ve fázi, kdy je text šansonovější a hudba směsicí rocku, popu a folku. Byl bych rád, abych nespadal do nějaké škatulky, chtěl bych si vytvořit vlastní styl. Doufám, že se mi to podaří. Deska by teda měla vyjít na přelomu jara a léta, s aranžemi jednotlivých písní mi pomáhal Aleš Zenkl.

Zaujalo mě, že jste na hudebním poli spolupracoval i s Václavem Hybšem. O co šlo?

Ano, semlelo se to tak, že mu odešel zpěvák z kapely a on narychlo sháněl náhradu, která by s ním jela na vánoční turné po republice. Obrátil se s pomocí na pana profesora Klezlu z „Ježkárny", který mě učil. Ten mě také panu Hybšovi doporučil. Vyzkoušeli jsme si, jak nám to půjde dohromady, pan Hybš byl spokojený, takže jsme mohli vyrazit. To turné pro mě byl dar z nebes. Takový krásný pocit s velkým orchestrem za zády člověk jen tak nezažije.