Britskou školu bude v Hradišti zastupovat režisér Mike Leigh, který se podepsaný pod filmy jako je Další rok nebo Tajnosti a lži. "Je pro nás velkou ctí, že naše pozvání přijaly dvě osobnosti, které každá po svém hluboce oslovily nejen miliony diváků, ale i své profesní následovníky.

Mike Leigh je vítěz Zlaté palmy z Cannes, Zlatého lva z Benátek a držitel Řádu britského impéria. Ivě Janžurové chceme vzdát hold za více než půlstoletí neuvěřitelně mnohotvárné herecké práce," řekla programová ředitelka Letní filmové školy Iva Hejlíčková.

Dalšími potvrzenými hosty jsou legenda německého filmu, režisér Roland Klick a chilský artový guru Alejandro Fernandéz Almendras, jehož snímek Zabít člověka získal v roce 2014 Velkou cenu poroty za nejlepší hraný film na festivalu Sundance.
Příjemným návratem jsou koncerty, které se letos uskuteční na Masarykově náměstí, a budou zdarma pro veřejnost i akreditované. Celý festival zahájí v sobotu 28. července koncertem David Koller a na závěr filmovky, v sobotu 4. srpna, se návštěvníci mohou těšit na Barboru Polákovou.

„Z mého pohledu je Letní filmová škola fenoménem, který je nutné si za každou cenu udržet. Mimo svůj historický význam ve světě filmového umění festival nejen výtečně doplňuje program tzv. Hradišťského kulturního léta, ale má rovněž mimořádně kladný vliv na místní cestovní ruch, pozvedá povědomí o městě a dělá nám skvělou reklamu,“ nechal se slyšet starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. Zkrátka nepřijdou ani milovníci jiného kulturního odvětví.

Vůbec poprvé se totiž v rámci LFŠ v Hradišti představí Cirk La Putyka, který se věnuje takzvanému novému cirkusu. Soubor se snaží překračovat hranice mezi akrobacií, moderním tancem, loutkovým divadlem, koncertem a sportem.

Přijede se dvěma kusy, a to Biograf, kde se návštěvníci vydají s herci do dob, kdy kino ještě nemluvilo a bylo černobílé, a Slapstick Sonata, kde dojde ke spojení vrcholné akrobacie, Mozartových sonát a groteskní komedie éry němého filmu. Obě představení se odehrají ve Slováckém divadle.

Akreditace

Akreditace na 44. Letní filmovou školu byla spuštěna ve 3. května. Zájemci si je mohou zakoupit na jakýkoli počet dnů, ceny zůstávají stejné jako vloni. Do 30. června jsou navíc v nabídce „včasné“ akreditace s výraznou slevou a zajímavými bonusy v podobě hry od společnosti Mindok a elektronického předplatného časopisu Respekt. V prodeji jsou i balíčky po šesti a dvanácti vstupenkách.

Němý film

Tato sekce bude věnovaná dílu Friedricha Wilhelma Murnaua, který výrazně poznamenal německou kinematografii a zásadně přispěl k německému expresionismu (filmy: Upír Nosferatu, Faust) i kammerspielu (film: Poslední štace). Sekci obohatí výstava Murnauových fotografií ve foyer kina Hvězda.

Půlnoční delikatesy

Sekce se letos v tématu Stranger Films zaměří na současnou vlnu nostalgie po reliktech 80. a 90. let a přinesou hororové laděné dětské filmy a morbidní teenagerské snímky.