Předchozí
1 z 6
Další

TarzanTarzanZdroj: se svolením Divadla Hybernia

Tarzan je zase v Hybernii

V případě muzikálu Tarzan nejde o novinku v pravém slova smyslu. Diváky ale v minulých sezonách hodně zaujal, a tak jej pražské Divadlo Hybernia, právě i díky skvělým referencím, vrátilo na české jeviště. Jeden z nejznámějších dobrodružných a milostných příběhů je dokreslený poutavou scénou, kostýmy a hudbou Phila Collinse.

Česká podoba muzikálu nabízí skvělé herecké, pěvecké a akrobatické výkony za doprovodu dvacetičlenného živého orchestru. „Tarzan je jedno z mých nejoblíbenějších představení. Je to náročné pro všechny. Pro herce třeba proto, že vlastně musí být dvě a půl hodiny v podřepu, takže po čtrnácti dnech zkoušení už měli všichni svalovou křeč. Pro zázemí, které diváci nevidí, pak na přestavbu, protože celá scéna musí být přesně, aby se nikdo nezranil a zachovala se atmosféra džungle, třeba díky přesnému nasvícení. Byl jsem kvůli tomu studovat i gorily v ZOO, aby všechno bylo správně,“ popsal režisér Libor Vaculík, který má na kontě muzikálové hity jako Muž se železnou maskou, Angelika, Kat Mydlář, Tři mušketýři či Troja.

Muzikál Tarzan získal za skladbu Phila Collinse You’ll Be In My Heart nominaci na cenu Grammy, Zlatý Globus i Oscara za nejlepší píseň. Představení, které mělo v Hybernii obnovenou premiéru 4. dubna, ocenili již v minulosti i tvůrci ze studia Disney.

Zdroj: Youtube

Beetlejuice míří na jeviště Hudebního divadla KarlínBeetlejuice míří na jeviště Hudebního divadla KarlínZdroj: se svolením HDK

Beetlejuice v Hudebním divadle Karlín 

Svět živých versus svět mrtvých. Už od pradávna jedno z nejatraktivnějších témat. S lehkostí a nadsázkou jemu vlastní ho v roce 1988 ve svém kultovním filmu Beetlejuice zpracoval i věhlasný režisér Tim Burton. Oscarový snímek se tehdy zapsal do dějin kinematografie už jen proto, že pro následující dekády vyšlapal cestičku žánru horrorové fantasy komedie. Současná muzikálová adaptace filmu Beetlejuice z pera Scotta Browna, Anthonyho Kinga a skladatele a textaře Eddieho Perfecta si v ničem nezadá s originálem a naopak velmi vkusně a trefně celý příběh posouvá do modernější roviny s prvky nejnovějších divadelních triků, kouzel a světelných efektů.

V muzikálové komedii, která měla světovou premiéru v roce 2016 na Broadwayi, sledujeme mladou dívku Lydii, jež neustále hledá cestu, jak se vypořádat se smrtí své milované matky. Místo jejího otce Charlese, který je zaslepen svou étericko-bio kněžkou Deliou, jsou jí v jejím trápení jedinými posluchači duchové, Barbara a Adam, kteří se do jejich domu nastěhovali. Bytostí, která do celé situace vnese ještě větší chaos, je excentrický a zábavný démon Beetlejuice, jehož úmysly jsou nečisté podobně jako jeho chrup. Jak už to u řady dramat bývá, i v tomto případě zůstává hlavním hybatelem láska, která se ukazuje v mnoha podobách a divákovi kromě strhující vizuální show demonstruje svou nesmrtelnost.

Dracula skladatele Karla Svobody je jedním z komerčně nejúspěšnějších českých muzikálů. Prosadil se i v zahraničí. Oblíbili si ho diváci v Německu, Koreji nebo Belgii.
KVÍZ: Dracula, Bídníci, Jesus Christ Superstar. Jak dobře znáte české muzikály?

Premiéra Beetlejuice v hlavní roli s Janem Sklenářem je v Hudebním divadle Karlín naplánována na 12. listopadu. V dalších rolích se představí Ines Ben Ahmed, Eva Burešová v alternaci s Terezou Rychlou, Marek Lambora v alternaci s Romanem Tomešem, Jakub Kohák v alternaci s Markem Taclíkem, Dasha v alternaci s Ivou Pazderkovou či Richard Genzer v alternaci s Viktorem Javoříkem.

Beetlejuice se ještě před premiérou stane partnerem výstavy Tim Burton – Návraty, která se odehraje v pražském Obecním domě od 1. května do 30. září. Význam premiéry jistě podtrhne i světová premiéra filmu Beetlejuice 2 opět v režii Tima Burtona, která je ohlášená na 6. září.

DraculaDraculaZdroj: agentura Kultura pod hvězdami

Dracula na cestách i v Divadle J. K. Tyla v Plzni

Od premiéry muzikálu Dracula z dílny Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese uplyne v příštím roce třicet let. A dějí se kolem něj věci. Jednou z nich bude velkolepá tour po českých a slovenských halách, která slibuje skvostné obsazení v čele s Danielem Hůlkou. „Dracula je pro mě něčím naprosto mimořádným. Byl jsem součástí jeho vzniku, mám za sebou téměř tisíc čtyři sta představení, vedle mě se vystřídaly tři generace Adrian a Lorranine. A já si stále každé představení užívám a těším se na něj,“ svěřil se Daniel Hůlka. Vedle něho se na tour s Draculou představí například Monika Absolonová, Eva Burešová, Hana Křížková, Renata Drössler, Martin Pošta či Tomáš Trapl.

Tour se od ledna příštího roku postupně odehraje v Brně, Bratislavě, Košicích, Ostravě, Pardubicích, Českých Budějovicích a Liberci (lístky jsou již v předprodeji).

Ještě před tím se ale Dracula dočká nové jevištní podoby v Divadle J. K. Tyla v Plzni (premiéra je ohlášena na 7. září). Nastudování legendárního muzikálu, které bude poprvé uvedeno už v červnu jako letní open-air produkce v Amfiteátru Lochotín, bude zároveň jedním z příspěvků Divadla J. K. Tyla k Roku české hudby. V hlavní roli se můžeme těšit na Jozefa Hruškociho.

Zdroj: Youtube

BastardBastardZdroj: se svolením Městského divadla Brno

Stále aktuální Bastard v Brně

Představení Bastard z dílny autorské dvojice Stanislav Moša a Zdeněk Merta, které mělo premiéru v roce 1993 a po celé České republice zaznamenalo více než dvě stovky repríz, se vrací na jevišti Městského divadla Brno v režii Petra Gazdíka. Premiéra se na Hudební scéně uskuteční 20. dubna.

Meditativní dílo ve svém veršovaném libretu nezapře inspiraci biblickými příběhy, faustovským tématem a postavou nejen ve středověku oblíbené figury Everymana. V podstatě moderní moralita se drží klasické stavby dramatického textu, v němž jeden konkrétní člověk, v tomto případě Poslední Adam/Bastard, musí podstoupit dlouhou cestu, na které doufá, že nalezne nejen sám sebe, ale obhájí místo na slunci celému lidskému pokolení. Toto rozsáhlé vokálně-instrumentální dílo pro sóla, sbor a text se pokouší nalézt odpověď na otázky: „Odkud a kam jdeme?“ a „Kdo jsme?“.

Herečka a zpěvačka Eva Burešová bude Rachel v Bodyguardovi
Muzikál Bodyguard na český způsob: Od filmu se oprostěte, říká Eva Burešová

Na počátku celého příběhu se setkáváme s postavami Ducha svatého a Satana, kteří se rozhodnou utkat o Bastardovu duši, která touží po moci, majetku i nesmrtelnosti. Vysílají ho na dlouhou cestu a oba předpokládají, že nad svým chráněncem převezmou moc. Satan nad člověkem nakonec vítězí a umožní mu uskutečnit veškerá zlem a sobectvím prodchnutá přání. V katarzním závěru však tato neomezená moc přivádí Bastarda k jeho vlastní záhubě. Ovšem smrt jednoho člověka neznamená zánik lidské civilizace.

V hlavní roli uvidíme Dušana Vitázka. Původní Bastard Jan Apolenář bude nyní hrát Ducha svatého.

Mirjam a Daniel Landovi chystají TajemstvíMirjam a Daniel Landovi chystají TajemstvíZdroj: Richard Kocourek

Landovo Tajemství v Kalichu

V rámci oslav letošních 25. narozenin pražského Divadla Kalich hlásí návrat na jeviště autorský muzikál z dílny Daniela Landy Tajemství. Premiéru v kompletně novém nastudování bude mít 12. září. Diváci uvidí nové dekorace výtvarníka Davida Baziky, kostýmy návrháře Romana Šolce, choreografie Lindy Rančákové, nové herecké obsazení a uslyší novou hudební podobu.

Světová premiéra Tajemství se odehrála v Kalichu 31. března 2005 a muzikál má na svém kontě bezmála 600 repríz. „Vyprávíme o pátrání po velkém tajemství. Kolem naší hlavní hrdinky se začínají dít nevysvětlitelné věci a ona zjišťuje, proč k nim dochází. Stává se účastnicí mystické hry s názvem Tajemství, které postupně odkrýváme společně s ní,“ popsal Daniel Landa.

Bohouš Josef
Čtyři roky po náročné operaci srdce nazkoušel Bohouš Josef další muzikál

„Při psaní jsem si přál, aby divák z představení odcházel naplněn. Aby začal přemýšlet o tom, jak žije a s čím jednou z tohoto světa odejde. Aby si uvědomil, jak je na tom se svými blízkými, se svou prací, jestli dělá v životě věci, které opravdu stojí za to, jestli jde za svým snem. Snažím se každého diváka vyprovokovat k tomu, aby si odpověděl na otázku, co je pro něj skutečně důležité a jaké má vlastně hodnoty,“ doplnil.

V jednotlivých úlohách se představí Lucie Vondráčková v alternaci se Šárkou Vaňkovou, Jiří Böhm v alternaci s Janem Komínkem, Zbyněk Fric v alternaci s Tomášem Traplem, Anastázie Landová v alternaci s Patricií Moravcovou a mnozí další.

Další očekávané muzikály napříč republikou

Národní divadlo moravskoslezské

Připravuje premiéru muzikálu Kinky Boots s hudbou a texty od Cyndi Lauper a libretem od Harveyho Fiersteina. Premiéra bude 13. června v Divadle Jiřího Myrona. Jde o broadwayský muzikálový hit, který vychází ze stejnojmenné filmové předlohy i skutečného příběhu jedné továrny na severu Anglie.

Chystá se i uvedení hitu Elisabeth v režii umělecké šéfky Gabriely Petrákové. Jde o romantický a zároveň tragický příběh nekonformní manželky císaře Františka Josefa I. na konzervativním vídeňském dvoře, který se odehrává na pozadí dramatických událostí upadajícího mocnářství. Premiéra je ohlášena na 12. a 14. prosince v Divadle Jiřího Myrona.

Městské divadlo Brno

Oblíbené brněnské divadlo slaví dvacet let své Hudební scény. Kromě zmiňovaného Bastarda k tomu nadělí nové nastudování Čarodějek z Eastwicku (říjen), současný celosvětový hit Drahý Evane Hansene (oficiální premiéra v září), novou muzikálovou pohádku dvojice Merta – Moša Pohádka o živé vodě a původní český muzikál Winton.

Městské divadlo Kladno

Šumař na střeše přivede v hlavní roli na jeviště Jana Krafku, který nyní válí jako Miki Volek v inscenaci pražského divadla Studio DVA Rokenrol. Premiéra Šumaře je 8. června.

Michael Prostějovský se zpěvačkou Dashou na oslavě třiceti let pořadu Muzikál expres v Hudebním divadle Karlín.
Textař Michael Prostějovský: Muzikál není cédéčko s dvaceti skladbami

Divadlo Na Fidlovačce, Praha

Donaha! Slavný muzikál podle ještě slavnějšího filmu vypráví obyčejný příběh o přátelství a lásce, síle i slabosti a především o naději. Jednotlivé role ztvární Přemysl Pálek, Tomáš Savka, Denny Ratajský či Jaromír Dulava (premiéra je 19. září)

Švandovo divadlo, Praha

Návrat krále – autorská věc z dílny Jakuba Čermáka. Jde o jakýsi retromuzikál z nedávné československé historie o emigraci fiktivního popového idolu na vysněný Západ (premiéra je 25. května).

RockOpera Praha

Ragnarock. V rockové opeře přinášejí Vikingové na divadelní scénu jednu z nejdůležitějších událostí pro tehdejší chápání světa, a sice Ragnarok – Soumrak bohů. Do božského konfliktu však vkládá člověka, jenž se přes svou možnou prvotní bezvýznamnost stává velmi podstatným aktérem v osudu světa. Nová rocková opera Milana Steigerwalda a Pavly Forest inspirovaná severskou mytologií má premiéru 24. dubna.