„Je škoda, jak se pořadatel rozhodl nebrat ohledy na zdraví a nespokojenost diváků. S kamarádkami jsme vydržely až do konce, ale to jen díky tomu, jak bylo představení krátké. A taky z loajality k účinkujícím. Těm skládám hold za to, že se i přes tak nepříjemnou atmosféru nenechali zdrtit a odehráli celé představení," napsala na sociální síti Facebook Monika Straková.

I další lidé nechápou, proč organizátoři open air verzi Verdiho klasiky pro nepřízeň počasí raději nezrušili. „Giuseppe Verdi se otočil v hrobě… Vzal jsem syna poprvé na operu a teď doufám, že bude ještě někdy chtít. Vydrželi jsme jen „primo atto". Slyšeli jsme spíš déšť," popsal sobotní strasti jiný z účastníků.

Jak informoval server iDnes.cz, někteří z návštěvníků žádají vrácení vstupného. Lístky stály od 590 do 1890 korun. Nabucco se uskutečnilo, lidé ovšem viděli stočlenný soubor a sólisty bez kostýmů a s pláštěnkami, v civilu byli také hudebníci.

Zástupkyně pořadatelské agentury ArtTriton Pavla Filipová v úterý sdělila Břeclavskému deníku Rovnost, že si pochybení ze své strany není vědomá. „Přišlo dva tisíce diváků. Asi stovka jich čekala před pokladnou, zda se bude hrát. Nejprve jsme začátek o půlhodiny posunuli. Pak mělo pršet méně, což se i stalo. Byla jsem sice rozhodnutá, že představení zruším, ozývaly se ale hlasy, proč už se nehraje. Dva tisíce již sedících diváků mě nakonec přesvědčily a spustila jsem to," uvedla jednatelka agentury.

Podle ní představení začalo až po domluvě se sólisty opery.

Mobilní střecha

Problém s kostýmy Filipová přiznala. „Povolila jsem hercům civilní oblečení a pláštěnku, avšak pochopila jsem to tak, že si vystupující mokré kostýmy obléknou nahoru, aby je neměly na holém těle," vysvětlila s tím, že za chybějící kostýmy agentura přebírá odpovědnost.

Jinak bylo podle Filipové vše v pořádku. Nechyběl ani ohňostroj. „V Lednici jsme použili takzvanou mokrou variantu," oznámila.

S kratší přestávkou a vynecháním jedné sólové árie. Organizátorům festivalu přesto došla trpělivost. Již prohlásili, že Klasika pod hvězdami bude v příštím roce mobilně zastřešená.

To vítá kastelánka lednického zámku Ivana Holásková. „Bylo mi líto, jak smutně to dopadlo. Sama jsem zažila bouřky například na Shakespearových slavnostech. Na venkovním festivalu musí s nepřízní počasí počítat i návštěvníci," řekla kastelánka.