Choreografem a režisérem inscenace nazvané Sólo pro tři je umělecký šéf baletu Národního divadla Petr Zuska. V inscenaci zazní překlady písní a básní, které připravil Jiří Dědeček.

Autoři inscenace se věnují životům tří zpívajících básníků. Ačkoli žili v rozdílných kulturách, bylo jim mnohé společné. Nekompromisní bojovníci za pravdu a důstojné bytí člověka jsou dnes klasiky, přestože se jimi nikdy stát nechtěli.

Taneční divadlo s podtitulem Sólo pro tři nebude podle Zusky čistě narativním příběhem. Půjde spíše o obrazy spojující se v jakousi mozaiku tvořenou střípky všech tří postav.

"Tento 'kdosi' do určité míry dnes mluví za ně. Ve smyslu nekonečné oslavy života, nesmiřitelnosti se špatností, zlem a marností, v rámci svérázného humoru, bezbřehého smutku a nevyhnutelné samoty. V duchu nespoutané vnitřní energie, která dává vzniknout něčemu tak neotřelému a originálnímu, která ale rovněž vysává a zabíjí," popisuje inscenaci šéf baletu.

Energie těchto tří osobností se podle Zusky "podepsala" i na mnoha dalších umělcích. "Podle mého má co do činění i s osobností Borise Rösnera, který měl být původně součástí tohoto projektu jako spolutvůrce a interpret. Boris odešel nečekaně a předčasně paradoxně podobně, jako ti tři výše jmenovaní," uvedl Zuska. Představení je proto Rösnerovi "z mnoha důvodů věnováno".