ČTK o tom informovala Anežka Berčíková z Divadla pod Palmovkou. Festival se koná v Gdaňsku mezi 27. červencem a 5. srpnem. "Autoři jako Aischylos nebo Shakespeare nám dávají možnost všímat si některých nadčasových mechanismů moci, manipulace, která je popsána už dva a půl tisíce let," uvedl režisér.

Klatovu režii na Palmovce někteří tuzemští kritici označili za divadelní událost roku, uvedla Berčíková. Podle publicisty Vladimíra Mikulky polský režisér předvedl Pod Palmovkou přesně to, "čeho se doma stále nedostává: schopnost interpretovat klasiku prostřednictvím výrazných, nepopisných obrazů. A také doplnit vypjatou výtvarnou i hudební stylizaci adekvátním herectvím". "Klata drží dění na hranici surové hry o moci a záměrně trapné grotesky, přičemž vše nezadržitelně vede k paradoxnímu finále," uvedl Mikulka.

Ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang uvedl, že libeňská scéna pozvala i pro další sezonu do Prahy evropské režiséry do Prahy, aby v divadle pohostinsky režírovali. "Pozvánka na shakespearovský festival v Gdaňsku je pro nás tedy jakési zadostiučinění a potvrzení toho, že taková spolupráce má smysl a je třeba o ni pečovat a rozvíjet ji," řekl. Na gdaňském festivalu se letos mimo jiné v hlavním programu představí Shakespearovy inscenace z Teheránu, Argentiny, Itálie, Polska, Velké Británie, Rumunska a Německa.

Shakespearova hra Něco za něco vypráví o sexuálním obtěžování, o nespravedlnosti, pokrytectví a nepružných ctnostech. Temně komická studie o sexu a společenské spravedlnosti je možná zvlášť aktuální dnes, v době MeeToo a ve světle neodhalených sexuálních a politických skandálů. Letos ji na Letních shakespearovských slavnostech v angličtině uvádí společnost Prague Shakespeare Company.