První postavou, kterou hrál, byl král Jindřich VIII. Přes role cvrčka, motýla a lovce motýlů se pak herec mšenského divadelního souboru Miloš Jíra dostal až k roli motorkáře Stanleyho ve hře Postel plná cizinců. A právě tou si na Festivalu amatérského divadla Kladno 2016 vysloužil bouřlivé ovace a ocenění pro nejlepšího herce festivalu.

Divadelník, který je členem mšenského souboru od jeho vzniku před patnácti lety, má z ceny radost.

„Nemohu říci, že bych nebyl rád, protože každý je přeci trochu ješitný, ale rozhodně by mě víc potěšilo, kdybychom byli oceněni všichni za celou hru," říká herec, který to má na zkoušky do Mšena ze všech ochotníků nejdál. Dojíždí totiž až z Ústí nad Labem, kde s životní partnerkou Hanou už léta žije.

Miloš Jíra rád vzpomíná na dobu, kdy divadelníci v sále mšenské sokolovny připravovali svou první hru.

„Začínali jsme tenkrát pod vedením Tadeáše Krause, který přišel s fragmentem hry Jiřího Suchého Šest žen Jindřicha VIII. Bylo to pro nás úplně nové, učili jsme se hrát a veřejně vystupovat před lidmi. Protože to ale byla krátká hra, zvali jsme si jako hosty známé tváře, kteří byli nějak spjatí s regionem. Navštívili nás například Ondřej Suchý, Milan Drobný nebo Jaroslav Vízner, kterého jsme později přemluvili, aby se stal našim režisérem," vzpomíná Miloš Jíra na chvíle, kdy se o Divadelním sdružení Mšeno začínalo více mluvit. A díky profesionálnímu vedení Jaroslava Víznera stoupala i kvalita představení.

V Čapkově hře Ze života hmyzu, kterou upravil Jaroslav Vízner, dostal Miloš Jíra rovnou tři role. Zahrál si nejen cvrčka, kterého i s paní cvrčkovou sezobne dravý lumek, ale bezvadně se vžil i do postavy motýla Viktora nebo pedanta se síťkou na motýly.

Po úspěšných štacích se Životem hmyzu někteří herci sdružení opustili a ti, kteří zůstali, se vrhli na zkoušení nové hry – Postel plná cizinců od Dave Freemana, opět pod vedením Jaroslava Víznera. Režisér měl dobrou ruku i tentokrát a inscenace mšenských ochotníků opět sklidila úspěch.

„V rámci stárnutí, nemocí a jiných stavů u žen došlo ale k tomu, že jsme po čase přerušili činnost. Pak jsme se jednu sešli na oslavě a řekli jsme si, že bychom Postel plnou cizinců mohli přeobsadit a obnovit. A to se povedlo," líčí motorkář Stanley.

V nové sestavě se vedení hry ujal člen sdružení Václav Novák, který ve Freemanově hře hraje obchodníka se sušenkami Clauda. „Není to samozřejmě nyní tak profesionální jako za Jaroslava Víznera, protože nás Vašek spíš jen tak usměrňuje a nechává nám hodně volné ruce. Ale osobně jsem rád, že můžu hrát podle sebe, tak, jak to cítím. Možná to také ocenila porota v Kladně, protože je to takové přirozené," popisuje Miloš Jíra, která je od přírody srandista a dobrý bavič.

Divadelní sdružení, které funguje pod TJ Sokol Mšeno, objíždí s nově obsazenou hrou společenská zařízení v okolí. Ve středu 8. června od 19 hodin se představí v mělnickém Masarykově kulturním domě. Diváci se mohou vedle Miloše Jíry a Václava Nováka těšit také na Danu Svobodovou v roli Stanleyho ženy Brendy a Janu Čambalovou jako Claudovu ženu Helgu. Dana Sobotková se představí v roli hoteliérky Heinzové, Pavla Jarošová si zahraje tanečnici Simone a vrátného Karaka ztvární Jiří Fanta.

Každé představení je podle Miloše Jíry trochu jiné, takže si jej užijí i ti, kteří už Postel plnou cizinců viděli. „Nejvděčnějším divákem je náš zvukař Radek Sobotka. Viděl to už mnohokrát a stále se u toho baví," doplňuje divadelník.