Co vás k osobnosti Felixe Holzmanna přivedlo – zvlášť když jste v naší zemi nevyrůstal?

Možná, že za to vděčím právě té daleké zemi (JAR), do které mě rodiče přivezli, když mi bylo sedm. Měl jsem tam pár českých pohádek, nějaké filmy, které jsem opatroval jako oko v hlavě, ale ze všeho nejvíc jsem si oblíbil magnetofonovou kazetu Sprechty Felixe Holzmanna. Pouštěl jsem si ji pořád dokola, strašně mě ten humor bavil. Pamatuji si, že jsem si kreslil nebo jsem si hrál, a u toho mi jako kulisa běžel Felix Holzmann. Když jsem v Africe vystudoval herectví, vrátil jsem se v roce 2006 zpátky do ČR a tady mě jednou napadlo, jak bych asi vypadal, kdybych si jednu jeho scénku zkusil sám nahrát. V sekáči jsem si sehnal kostýmek, legendární brejličky, tralaláček, scénku jsem „obšvihl", nahrál jsem si ji a dal jsem ji na youtube. Za pár dní mi začali volat cizí lidé a ptali se mě, jestli takových scének umím víc. A že prý bych si z nich měl udělat svoje vlastní celovečerní představení a jezdit s nimi zájezdovku, abych Holzmannův humor znovu oživil. Tak jsem to zkusil, risknul jsem to a představení Včera, dnes a zítra hrajeme už rok.

Především jste k tomu musel získat svolení jeho rodinných příslušníků? Bylo to těžké? A jak se vlastně na váš nápad tvářili?

Zpočátku dost nedůvěřivě. Autorská práva patří paní Ireně Pettrichové, dceři pana Holzmanna, a jeho manželce Bärbel Grief Holzmann. Kdysi dávno jednomu zájemci povolily, aby Felixe Holzmanna napodobil v televizi, a dopadlo to prý dost katastrofálně. Nedělal jsem si žádné iluze, ale zkusil jsem to. Firma Dilia jim poslala nahranou tu moji jednu scénku a asi je natolik oslovila, že si řekly, že tohle by možná šlo, a autorská práva mi s laskavým svolením propůjčily. Holzmannovu rodinu jsem pozval na slavnostní pražskou premiéru do Semaforu a obě dámy byly nadšené. Zpočátku prý měly strach – nevěřily, že se to může povést. Ale myslím, že dnes mají radost a že jsou obě spokojené. Doufám, že snad můžu i prozradit, že spolu s paní Irenou a s paní Bärbel chystáme velký comeback Felixe Holzmanna. Veřejnost totiž zná (nazpaměť) jen asi třetinu jeho celoživotní tvorby z dochovaných nahrávek, ale pan Holzmann měl daleko víc scének, se kterými vystupoval pouze živě a nikdy je nehrál v televizi. Lidé je tím pádem neznají, nejsou okoukané. A právě tyhle scénky mi budou svěřeny, abych jim propůjčil nový život a abych je znovu po letech představil divákům. Od ledna je budu uvádět v novém interaktivním představení Známý, neznámý Felix Holzmann.

Vaše představení není imitací, jak sám říkáte, ale celovečerním divadelním revivalem jednoho konkrétního umělce. To musí být velká porce – dostát původnímu textu, hrát všechny ty postavy, které Holzmann vymyslel a ztvárňoval… Navíc s lehkostí a vtipem, jaké jim dával. S čím jste si při přípravě představení nejvíce lámal hlavu?

Za imitátora považuji člověka, který má deseti – až patnáctiminutový výstup – v obleku, střídá hlasy různých politiků, herců, zpěváku a vypráví jejich hlasem vtipy. Je to super zábava, obdivuji profesionální imitátory, sám se tomu také občas věnuji, ale to není tenhle případ. Já „neimituji" Felixe Holzmanna. Já ztvárňuji jeho postavy, které si vymyslel (pan Jouda, pan Carbok, pan Prokouk), a hraji scénky, které on sám napsal. A snažím se je hrát přesně tak, jak je hrával on, a propůjčovat těm postavičkám to výjimečné a jedinečné kouzlo, které jim dával sám autor. Jinak – největší problém byl obsadit partnerskou roli. Věděl jsem, že scénky mohou mít úspěch jedině tehdy, když budou hrány doslova a do písmene tak, jak si je lidé pamatují a jak je mají dodnes uloženy ve svých srdcích. Fenomenální dílo i nezaměnitelný styl nesměly být porušeny. A tak jsem si udělal casting na „parťáka" a mezi uchazeči o tu roli jsem objevil Mirka Reila, který „obšvihl" pana Budína stejně věrně jako já pana Holzmanna. Co se týče textů, bylo to hlavně pro Mirka náročné, v tom jsem měl před ním trochu náskok. Ale ztvárnit vše do jevištní podoby, to nám oběma dalo fušku. Trval jsem na přesných replikách, pauzách, zakašlání, snažil jsem se o původní scénu. Byla to dřina, ale myslím, že se vyplatila.

S jakými reakcemi publika se při vystoupeních po republice setkáváte – chodí i mladí? Baví je Holzmannův humor tak jako jeho pamětníky?

Na zájezdech se setkáváme s výbornou atmosférou a nadšeným publikem. Ti, co přijdou do sálu, většinou nechtějí odejít. Je jen škoda, že málokdo nám důvěřuje. Většina diváků je přesvědčena, že pan Holzmann byl jediný a nenapodobitelný a nějakej Šír z Jižní Afriky jim jej nebude brát. Myslím, že nevěří tomu, že by to někdo dokázal zahrát, aniž by u toho byl trapný. Pak za námi se slzami v očích chodí, dlaně je pálí od potlesku a děkují za nádherný zážitek. Soudím, že síla představení Včera, dnes a zítra je v tom, že lidem vrací krásné vzpomínky. Je to jako stokrát opakovaná oblíbená pohádka, kterou čteme dítěti na dobrou noc. Nesmíme v ní měnit ani slovo, protože tak, jak ji zná, ji chce slyšet stále dokola. Máme obrovskou radost, že mezi návštěvníky je spousta mladých, a ještě se nám nestalo, aby představení někoho zklamalo. Aspoň o tom nevím. Hráli jsme třeba představení pro asi čtyři školy z okolí v jednom městečku na Moravě a děti z něj byly nadšené. Potom za mnou přišel jeden kluk, mohlo mu být tak čtrnáct, a řekl mi: „Ty vole, to bylo hustý, toho týpka znám z youtube." K tomu není co dodat.

Co z Holzmannovy tvorby považujete vy sám za naprosto nepřekonatelné – je to právě ta scénka Včera, dnes a zítra?

Patří k pokladům celé Holzmannovy tvorby a právě nenahraditelná a nenapodobitelná Iva Janžurová jí dala osobitý půvab. V tom byl velký zádrhel. Scénku jsem rozhodně chtěl do představení zařadit, ale nemohl jsem najít herečku, která by si troufla se paní Janžurové aspoň přiblížit. A jak už jsem řekl – že celé představení musí vyznít naprosto věrně, jinak nemá smysl – tak jsem si ve finále poradil trošku jinak. V představení scénka nakonec opravdu je, ovšem jako speciální bonus úplně na konci. A jako jediná je jiná, než jak ji diváci znají. Abych se ještě vrátil k otázce – za naprosto nepřekonatelné považuji čistotu a poctivost toho humoru. Felix Holzmann v životě na jevišti nepoužil jediné sprosté slovo. Nedělal si srandu z politiků nebo cizích lidí, dělal si ji sám ze sebe. Jak řekl na křtu představení Zdenek Troška: „Je to ryzí kvalitní humor a ten v dnešní době strašně chybí."

Vzpomínaného večera v Divadle Palace se zúčastní řada výjimečných hostů – prozradíte, co si pro něj chystají?

Slavnostní vzpomínkový večer se uskuteční přesně v den desátého výročí úmrtí Felixe Holzmanna. Na jednom pódiu se sejdou Jiřina Jirásková, Zdeněk Troška, Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Kateřina Brožová, Zora Jandová, Irena Pavlásková a mnoho dalších. Půjde i o herecké rarity, neboť například režiséři Zdeněk Troška a Irena Pavlásková se poprvé (a oba tvrdí že také naposled) představí v jevištních rolích a zahrají moje partnery v Holzmannových scénkách.

Všimla jsem si, že budete mít i speciálního hosta z USA…

Je to neuvěřitelná zpěvačka z New Yorku a jmenuje se Gail Whitmore. Měl jsem tu čest se s ní seznámit při živém natáčení loňského Silvestra v jedné televizi. Má fantastický dar a panu Holzmannovi přijde osobně vzdát hold a zazpívá mu.

Kdybyste měl tu možnost se s Felixem Holzmannem setkat – co byste se ho zeptal? A jak si myslíte, že by na vaše představení reagoval, kdyby seděl v publiku?

Já bych se ho snad ani nechtěl na nic zeptat. Spíš bych mu chtěl osobně poděkovat za to, jaký byl, za to, co vytvořil, vymyslel a hlavně za to, jaký zanechal našemu národu nádherný odkaz. A jak reagoval? Jsem přesvědčen a věřím, že kdykoliv naše představení hrajeme, sedí někde v publiku. A pokud nesedí, tak se na nás určitě dívá seshora. Doufám, že mu děláme radost, že se za nás nestydí a že se možná někdy nahoře i zasměje.