Proč ten úspěch? K velkým hitům Karla Svobody přidejte zábavný děj z pera Jaroslava Vrchlického, upravený Zdeňkem Podskalským ml., texty Jiřího Štaidla, kostýmy Zity Miklošové. Plus bravurní výkony orchestru divadla pod taktovkou ředitele Miloše Formáčka i strhující výkony hvězd ústecké opery Jaroslava Kovacse (Petr, král cyperský) a Radka Krejčího (purkrabí Ješek) a umělců z pražských muzikálů, třeba Bídníků. Taková sestava jmen a výkonů nemohla propadnout!

Versus Vondráčková

Hity Svobody jsou prověřené, pozdvihnout je mohou jen lepší pěvecké výkony. Srovnávat Terezu Mátlovou (císařovna Eliška) s Helenou Vondráčkovou by bylo nespravedlivé, ale vedle Machálkové či Bartošové se neztratí.

„Přijela jsem do Ústí, protože tu mám žačku Míšu Noskovou. Připravuji ji na role, mám radost z ní i z ústecké Noci na Karlštejně," řekla Deníku po premiéře královna české operety Pavla Břínková. „Připomněla jsem si tu atmosféru našeho vánočního koncertu s Václavem Hybšem. Na Noci i na našem koncertě lidé vstávali, byla to radost. Jsem tu dnes šťastná," přiznala.

„Svou pozornost zaměřuji na Míšu, ale i další výkony bych podtrhla. Strašně se mi líbí Radek Zima, který hrál císaře Karla IV. Viděla jsem ho v Praze v Divadle Pod Palmovkou v představení Chicago, tam je úžasný. Zpívá a tančí, je sexy," řekla zpěvačka. „Líbili se mi tu dnes i další umělci, třeba ten, který zpívá v Noci roli Matušky. Zpívá Prozraď mi můj pane vážený," začala Pavla Břínková zpívat. „Krásně to zpíval. Hned jsem říkala manželovi Míši, který seděl vedle mě: To je operní zpěvák, ne? A on: „Ano." Tak jsem to poznala! Jeho hlas je posazen operně, tenorově. Prodlužoval si i tóny, ze kterých normální muzikálový zpěvák utíká! Jaroslav Kovasc, říkáte? Teď už jeho jméno nezapomenu. Miluji vás, pane Kovacsi," vyznala se.

Tohle je můj život

Pavla Břínková prozradila, že její cesta na premiéru do Ústí rozhodně nebyla zbytečná. „Jednak mám ze dneška umělecký zážitek, a pak také společenský zážitek. Ale jak říkám: Tohleto je můj a náš život," dodala.

Mě osobně ten večer překvapil velký komediální talent herečky a zpěvačky Míši Noskové v roli Aleny, milé císařského šenka Peška. Myslím, že může být režisérovi Martinu Novotnému za roli zamilované dívky, která se převlékne za panoše a stráví tajně noc na hradě Karlštejn, vděčná. Vždyť se v ní může „vyřádit" jako Daniela Kolářová ve stejnojmenném filmu, užít si ji o mnoho více, než jaký prostor „od Vrchlického" mají v muzikálu obě představitelky císařovny Elišky Pomořanské, manželky Karla IV.

Jsem komediantka?

„Když o mně tvrdíte, že jsem komediantka, tak to mě těší," smála se na premiéře Michaela Nosková, která se poprvé proslavila už v 1. řadě reality show Česko hledá SuperStar.

Zajímá mě tedy, zda scéna, kdy tančí s halapartnou na stole mezi zbrojnoši a prozpěvuje si s nimi hit „Hoja hoj", není pro ni „o ústa".

„A víte, že je? Hlavně ve chvíli, kdy mám v jedné ruce meč, ve druhé džbán, a tak se nikoho nemůžu držet, když mě zbrojnoši nesou na ramenou. Totiž jakmile se ti páni o centimetr, o dva posunou od sebe, už propadávám dolů. Takže je to trošku nebezpečný," popsala svou zkušenost.

„Nebezpečný je i šerm. Dneska jsem zrovna zranila Peška, ale myslím, že to ani v té rychlosti nevnímal," smála se. Jevištních kvalit „svého" Peška (Tomáš Christian Brázda) si ale cení. „S Tomášem se mi hraje hezky. On skvěle partneří, nemám s ním jediný problém. Jen jsme se neznali, poznali jsme se až tady v Ústí. Musela jsem si jeho i Martina Matouška osahat, podobně jako oni mě, abychom vůbec mohli vztah hrát. Vždy je to o tom, že se partneři na sebe musí nějak napojit, ale já doufám, že to funguje tak, jak má. Že publikum bavíme," věří zpěvačka.

A co na to divák?

„Představení předčilo má očekávání. Hudba, kostýmy, scéna, choreografie, režie vše bylo promyšleno do nejmenšího detailu, mistrovsky zpracované. Dle mého se nejvíce o úspěch představení, krom pražských umělců, zasloužil domácí vynikající tenorista Jaroslav Kovacs jako král jeruzalémský. Měli bychom si velmi vážit umění našich skvělých ústeckých sólistů, vyzdvihovat je, protože se permanentně podílejí na zkvalitňování kulturního prostředí v Ústí," napsala do Deníku Kateřina Smejkalová.