K výběru titulu vedly podle dramaturga Štěpána Otčenáška zejména dva důvody. „Jeden je ten, že máme v souboru nové mladé herce Marii Poulovou a Pavla Neškudlu, a právě Marie nás přivedla na myšlenku, že by byla ideální Ester.

Druhým důležitým momentem je situace u nás i v Evropě, kdy vzrůstá vliv různých nenávistných, xenofobních až rasistických stran, a my cítíme potřebu připomenout věci, které by se neměly zapomínat, jako je právě holokaust,“ uvádí Otčenášek.

Romeo, Julie a tma
Divadlo v Dlouhé, Praha, 2. 2., 19.00

Novou dramatizaci připravil s Hanou Burešovou jednoduše proto, že jim žádná z existujících nevyhovovala. „Podstatné asi je, že zatímco kniha nahlíží celý příběh perspektivou Pavla, my se jej snažíme nahlédnout také pohledem Ester, která je po celou dobu přítomna na jevišti,“ sděluje Burešová.

Zachycuje i atmosféru heydrichiády

Třetím „hrdinou“ inscenace je pro tvůrce doba strachu a stupňovaného teroru během tří týdnů heydrichiády. „Používáme proto řadu dobových dokumentů a využíváme i několik citací z knih jiných autorů.

Vedle hlavních postav Pavla a Ester figuruje také chór, který – tak jako v antické tragédii – plní řadu funkcí, někdy mluví za Pavla či Ester a funguje i jako zpřítomnění doby, která se hrdinům jeví jako zlý sen,“ doplňuje režisérka.

V dalších rolích se objeví Miroslav Hanuš, Tomáš Turek, Marie Turková, Martin Matejka, Jan Meduna, Eva Hacurová, Michaela Doležalová či Čeněk Koliáš.