Podle režiséra je v textu hodně z dětského světa, ale zároveň je to dospělá hra. „Hra na pomezí skutečného příběhu a mýtu. Hra otevřená fantazii. Je to snové putování, ale nohama stojíte pořád na zemi," řekl.

Čtěte také: Národní divadlo uvede autorskou inscenaci končícího šéfa baletu Petra Zusky

Australská tématika se v Česku příliš neobjevuje 

„Pražské uvedení je její evropskou premiérou a zároveň prvním uvedením Finegana Kruckemeyera a jeho magicky realistického světa na českém jevišti," podotkla dramaturgyně Marta Ljubková. Autora charakterizovala jako vypravěče s nevyčerpatelnou fantazií.

Podle Ljubkové se australská dramatika v Česku příliš neobjevuje. Až na Noc bláznů Louise Nowry či Krále Krysu Jamese Clavella, původně román, který se na českých jevištích objevuje od 70. let. Kruckemeyerův text začal vznikat v roce 2010 pro pět konkrétních herců. Premiéru měl o dva roky později, loni byl uveden v USA.

V Praze byl jednou jako chlapec

Pět hrdinů hry se nachází v odlišných životních a také geografických situacích. Přesto je spojuje řada motivů, díky nimž se v určitý okamžik jejich osudy protnou. „Když je vaše rodiště (Irsko), váš přízvuk (Anglie) a příjmení (Německo) spojeno se zcela odlišnými kulturami, tak berete minulost jako cosi souhrnného, ukončeného. Mnohem víc stavíte na současnosti a budoucnosti," uvedl Kruckemeyer v programu k inscenaci. Přiznal, že o Česku má jen obecné historické povědomí. V Praze ale byl jednou jako chlapec se svým tatínkem, podruhé se svou ženou. „Vím, že ze svých dramatiků děláte prezidenty," dodal.