Režisérka Mirjam Landa jej po více než dvaceti letech od původního uvedení v pražském divadle Ta Fantastika vysílá do života v novém hereckém obsazení, v nové výtvarné podobě a s důrazem na taneční složku.

Do hlavní role tajemného muže v kápi a s píšťalou, díky níž dokáže očistit město od krys, obsadila Přemysla Pálka absolventa Konzervatoře Jaroslava Ježka (obor muzikál), který už v Divadle Kalich vytvořil hlavní role Dannyho v Pomádě, Tonyho v Horečce sobotní noci, Chada v Srdcovém králi a Andreje v hitmuzikálu Atlantida s písněmi Mira Žbirky.

Vnitřní démon

„Pamatuju si, že když jsem Krysaře viděl poprvé, ihned mě zaujaly texty písní. A čím víc jsem se do něj zaposlouchával, tím víc mě hudba Daniela Landy přitahovala a probouzela mého vnitřního démona. Jsem Krysař?“ popisuje Pálek svůj vztah k dílu, které Daniel Landa stvořil ve svých ani ne třiceti letech.

„Zajímalo mě tehdy, co se může stát, když je jednomu člověku propůjčena tak obrovská síla, tak obrovská moc, jakou má Krysař díky své flétně,“ vysvětluje Landa, proč se do psaní muzikálu na motivy novely Viktora Dyka pustil. „Je to velké téma, jak přemýšlí člověk, který rozhoduje o milionech osudů, co ho přitom ovliv- ňuje… Kdysi jsem četl knížku, viděl jsem Krysaře i na divadle a vždycky mě fascinovala velká vnitřní mystika, kterou tahle figura má. Nikdo neví, odkud přichází a kam míří. Jeho tajemství mě natolik provokovalo, že jsem dostal chuť zabývat se jím dál a pokusit se Krysařův příběh vyprávět po svém, jinak.“

Vyjde i CD s písněmi

Krysař patří mezi nejúspěšnější původní české muzikály vůbec. Během svého prvního uvádění v Ta Fantastice (premiéru měl v listopadu 1996) zaznamenal sedm stovek repríz a zhlédlo ho bezmála půl milionu diváků. Z Prahy se přesunul do Bratislavy, Prešova a rakous- kého Klagenfurtu. V roce 2002 pak přišlo Divadlo Kalich s jeho novým nastudováním a diváci se jej nechtěli vzdát ani po odehrání původně ohlášené stovky repríz. Celkově má dnes dílo na kontě přes tisíc repríz.

V návaznosti na původní premiéru vyšla alba Krysař I a Krysař II, která byla záhy odměněna Zlatou deskou dodnes mimochodem platí za jedny z nejprodávanějších muzikálových nahrávek na tuzemském hudebním trhu. Stejně tak doprovodí i nejnovější nastudování Krysaře CD s písněmi, které nazpívá současné herecké obsazení.