"Když jsme dostali nabídku nastudovat Hoří, má panenko, bylo nám jasné, že převést tento geniální film na divadelní prkna bude velmi náročnou prací," uvedla dramaturgyně Docela velkého divadla Jana Galinová.

Miloš Forman film, který byl dokonce nominován na Oscara, režíroval v roce 1967. Jeho téma je ale i po téměř padesáti letech stále aktuální, což byl také jeden z důvodů, proč se do něj litvínovští divadelníci pustili.

Film a divadlo jsou nicméně dvě rozdílené disciplíny, cílem tedy není snímek přímo kopírovat, a to právě i vzhledem k bezmála půlstoletí od jeho natočení.

"Musíme najít svůj vlastní klíč, vlastní prostor, charaktery, nálady a obrazy tak, aby to neopakovalo film, ale aby ten příběh opět aktuálně promlouval k divákům v hledišti. Je to sice komedie, ale pod povrchem je něco vážnějšího. Když trošku uděláme průvan v myšlenkách lidí, bude to jenom dobře," řekl režisér Jurij Galin.

Také samotní herci, mezi nimiž budou i osobnosti známé z televizní obrazovky, mají ke hře respekt. "Hned na začátku jsem si říkal, že je to hodně odvážné. Byl jsem zvědavý, jak bude vypadat úprava. Dneska jsem velmi mile překvapen, jaký je to celek, jak celý ten příběh plyne tak přirozeně bez nějakého zadrhávání, velmi mne to potěšilo," říká Pavel Nový.

Premiéra nové komedie bude na domácích prknech v Litvínově 6. března. V Mostě se divadelníci představí 12. března a pražská premiéra se odehraje 24. března v Divadle U Hasičů.