Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohled dramaturgyně: Oblastní divadlo jako start, životní past, ale i láska

Během svého života jsem prošla coby dramaturgyně i několika oblastními divadly. Když píšu oblastními, myslím tím skutečné oblasti – ne tedy Brno či Ostravu. Zažila jsem několik sezon v Jihlavě, Příbrami a Kladně, hostovala v Mladé Boleslavi, či Olomouci. A tak jsem poznala také neuvěřitelné množství oblastních herců a hereček. Lidí, kteří si zvolili zdánlivě prestižní povolání, a přitom často žijí z podprůměrného platu, mimo dosah filmových kamer i mediální slávy. V Českém Těšíně, v Šumperku, v Chebu…

29.4.2018
SDÍLEJ:

Hra KDY bude po válce ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.Foto: Deník / Karásek Jan

Pamatuji si tu situaci, jako by se odehrála včera. Horácké divadlo, první čtená zkouška pohádky. Na zakouřené zkušebně seděli mezi obsazenými herci i dva noví členové souboru, právě přibyvší absolventi JAMU. Dychtiví a otevření. Po dvou hodinách čtení jejich nadšení ovšem lehce opadalo. Pravda, představovali si lepší začátek kariéry, než roli v „projektu“ Pohádka z kufru.

A pak se místní bard procítěně začetl do své role. Jeden z mladých kolegů se ke mně naklonil a zašeptal. „Kdo to je?“ Odvětila jsem po pravdě: „První herec souboru!“ Mladý kolega: „A jak je tady dlouho?“ „Třicet let,“ říkám. Kolega zbledl a já v jeho očích spatřila nefalšovanou hrůzu i předpověď temného osudu. Třicet let v Jihlavě! Třicet let na oblasti! Třicet let hraní podobných pohádek!

První a poslední angažmá nebo splněný sen?

Důvody, proč se herec po škole rozhodne odejít na oblast, mohou být různé. Někdy sehraje roli i náhoda. Pětapadesátiletá Ivana Plíhalová hraje v Olomouci celý život. „Samozřejmě že jsem netušila, že už se z Olomouce nehnu. Šlo opravdu o moje první angažmá. A zřejmě i poslední. Jsem tu už sedmatřicátou sezonu.“

Dvaatřicetiletého absolventa Katedry alternativního divadla DAMU Richarda Vokůrku vedly k odchodu do Horáckého divadla v Jihlavě pragmatické důvody, po škole působil rok na volné noze. „Problém byl v tom, že jsem si nikdy nemohl být ničím jistý a nemohl se soustředit jenom na hraní. Musel jsem se pořád někde ucházet o práci, sledovat konkurzy, projekty a zkrátka mi nebyl příjemný pocit, že je třeba se neustále někomu připomínat. Navíc lidí, kteří se prohlašují za herce, je v Praze jako dříví v lese. Takže když přišla možnost zkusit konkurz do stálého souboru, šel jsem do toho. Teď se můžu soustředit jenom na herectví, protože se stalo opravdu mojí profesí.“

Zato devětatřicetiletý Jan Sklenář si své angažmá v Hradci Králové zvolil cíleně: „V roce 2001, kdy jsem opouštěl JAMU, existovaly totálně provinční scény, kde se čas zastavil někdy v sedmdesátých letech, i divadla, která působila jako z daleké budoucnosti. Takovým pro mě bylo Zemanovo-Morávkovské Klicperovo divadlo – dechberoucí podívaná, fantastické herecké výkony, souhra – a já jsem po zhlédnutí Hamleta zatoužil být součástí. Režisérskými špičkami v té době byli zesnulý P. Lébl, J. A. Pitínský a právě V. Morávek. Myslím, že souhrou jakýchsi náhod se ten můj klicperovský sen splnil.“

Chceš hrát? Jdi na oblast!

Jen si to představte – několik let studujete, hrajete v experimentálních kusech, navštěvujete zajímavá představení. Střih – ocitnete se v malém městě, občas zkoušíte s režiséry, kteří mají do první ligy hodně daleko. Není pak srážka s realitou příliš bolestivá? Richard Vokůrka mi oponuje: „Během studia jsem se věnoval širokému spektru divadelních aktivit – činohře, pohybovému i muzikálovému divadlu, loutkoherectví… A to vše se na oblasti dělá, protože oblastní divadla se snaží pokrýt vkus všech diváků. Od velkých dramatických činoher, přes situační komedie, muzikály, pohádky a improvizace, až po alternativní divadlo.“

Přiznává ovšem, že drobné problémy nastávají, občas je těžké, že někteří kolegové jsou navyklí zkoušet úplně jinak. „Chtějí mít na první čtené zkoušce pevný text, snaží se věci fixovat na aranžovacích zkouškách… Nemám nic proti tomu, ale je mi líto, když cokoli jiného bývá vnímáno jako podezřelé hazardování s reputací divadla. Nejvíc mi chybí dobré autorské divadlo, během kterého se všichni semknou a výsledkem je intenzivní týmový zážitek,“ dodává.

Dnešní oblastní herci už sice nejsou odtrženi od televizních a filmových nabídek, přesto se jim sláva často vyhýbá. Což připouští i Ivana Plíhalová: „V Olomouci není televize ani dabing, zato se můžete věnovat jen a pouze divadlu. Pokud chcete hrát a netoužíte být mediálně známý, je pro vás oblast výborná. Uvědomila jsem si to, když zemřela moje oblíbená herečka Stella Zázvorková. Za celý svůj život odehrála sedmdesát divadelních rolí. A vidíte, já jich mám na kontě trojnásobek. Tedy – chceš hrát? Jdi na oblast! Nikdy jsem toho nelitovala.“

Teplá deka uzavřeného světa

Na otázku, zda toužil jít do Prahy, reaguje Jan Sklenář stručně: „V Klicperáku jsem zůstal i proto, že i přes některé propady mě naše divadlo stále nabízí strhující úkoly, inscenátory a prostor se rozvíjet. Mám ale rád hostování v jiných projektech, žánrově, profesně i stylově odlišných.“ Co je ale pro oblastního herce nejtěžší? „Bohužel, téměř nemáme možnost změnit prostředí. Jsme izolováni od zbytku divadelního, vlastně i normálního světa. S kolegy se profesně i lidsky známe nazpaměť, málokdo z nich mě dokáže něčím překvapit, málokdo je pro mě stále inspirativní. Žijeme zkrátka v malém uzavřeném světě a těžko si udržujeme přehled o tom, jak se dělá divadlo jinde,“ říká Richard Vokůrka.

PŘEDCHOZÍ
1/2
DALŠÍ

Autor: Ilona Smejkalová

29.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 25 000 Kč

Zubní lékaři Stomatolog/ Stomatochirurg. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Americká č.p. 508/22, Praha, Kontakt:finedent.ordinace@gmail.com, Profesionalita, spolehlivost, anglický, ruský jazyk výhodou, praxe min 5 let.. Pracoviště: Finedent clinic s.r.o. - americká, Americká, č.p. 508, 120 00 Praha 2. Informace: Andrey Gonchar, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 44 256 Kč

Specialisté v oblasti techniky v ostatních oborech Projektant. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 44256 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Místo výkonu práce: ÚJV Řež a.s., Energoprojekt - Na Žertvách 2247/29, Praha 8 - Libeň., Kontaktní osoba: Mahdal Roman, tel.: 724 685 112, 266 173 520, e-mail: nabor@ujv.cz, , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, ÚJV, divize EGP má zájem o pracovníka/pracovníky následujících specializací:, - Projektant systémů IO a pomocných systémů (systémy primárního okruhu a navazujících systému v jaderném ostrově), - Projektant bezpečnostních systémů , - Projektant chemicko-technologických systémů (zpracování a nakládání s radioaktivními odpady - RAO)., - Projektant systémů radiační kontroly, Požadavek minimálně 5 let praxe v oboru projekce příslušného zaměření pro reaktory typu VVER., Jazyková znalost anglického jazyka, výhoda znalost českého jazyka., , , Zaměstnanecké výhody:, - Odpovídající mzdové ohodnocení včetně výkonových odměn, - 5 týdnů dovolené a až dva dny zdravotního volna navíc, - Dotované závodní stravování (příspěvek zaměstnavatele v průměru 75 % ceny oběda), - Širokou škálu dalších rozmanitých benefitů (příspěvky na životní/penzijní pojištění, poukazy Flexi Pass na sportovní aktivity, kulturu, nákup zdravotních potřeb, cestování), - Možnost využít specifických odborných kurzů. Pracoviště: Ústav jaderného výzkumu řež a.s., energoprojekt praha, Na žertvách, č.p. 2247, 180 00 Praha 8. Informace: Roman Mahdal, +420 724 685 112,266 173 520.

Výroba - Výroba Ruční balič 14 000 Kč

Ruční baliči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Kont.: tel: 774 562 935, , Pomocné manipulační balící práce.. Pracoviště: Ospro servis, spol. s.r.o. - místo výkonu práce praha, . Informace: Evgheni Dudco, +420 774 562 935.

Gastronomie - The Pub Praha 6 hledá kuchaře 35 000 Kč

Moderní značková restaurace The Pub Praha 6 hledá zkušeného kuchaře/kuchařku, se znalostí teplé i studené kuchyně, dynamickou osobnost se zájmem o moderní gastronomii.


Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
AKTUALIZOVÁNO
13 4

Zvolili si mě lidé, září vítěz Erdogan. Tohle není konec, hrozí opozice

Reklamy na veřejných místech města Brna.
10

Stojí ladem, polepená billboardy. Přibývá kol sloužících k reklamě

AKTUALIZOVÁNO

Ať si každá země sama určí kvóty, řekl na summitu Conte. Sánchez žádal o pomoc

Šestnáct zástupců členských států EU se v neděli odpoledne sešlo v Bruselu na neformálním minisummitu. Tématem byla mimo jiné eskalující migrační krize, přičemž se k ní postupně vyjádřila většina přítomných. Ta hlavní schůzka je nicméně naplánována až na čtvrtek.

Duel Deníku: Souhlasíte se zavedením záloh na PET lahve?

Na otázku Deníku, zda souhlasí se zavedením záloh na PET lahve, odpovídal odborník Hnutí Duha na odpady Ivo Kropáček a komentátor Deníku Stanislav Šulc.

Messi určí sestavu a taktiku na Nigérii, bude mít větší pravomoce než trenér

Jeden z nejsledovanějších fotbalistů světa Lionel Messi dostal k nedělním 31. narozeninám nečekaný dárek. Argentinský bůžek se svými kumpány Mascheranem a Agüerem bude mít při určování sestavy a taktiky na úterní veledůležitý duel proti Nigérii hlavní slovo. Revolta zkušených fotbalistů proti kouči modro-bílých Sampaolimu vyústila v razantní krok Argentinského fotbalového svazu.

Den, kdy (ne)zemřely Ležáky. Lidé uctili památku obětí

Obec na Pardubicku neměla přežít. Její obyvatelé byli povražděni, domy spáleny a měla zmizet i z map. Ležáky 24. června roku 1942 měly na příkaz nacistů přestat existovat. Nestalo se tak. Hrozivý zločin nezůstal zapomenut a památku obětí v místech bývalé osady, která se proměnila v pietní místo, přišlo i letos uctít několik stovek lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT