Od 5. listopadu s komedií Slunce, seno, jahody vyjedou o sobotách do různých koutů regionu. „Chtěli jsme změnit žánr, myslím ale, že se k pohádkám zase brzy vrátíme. Každopádně jsme si potřebovali zpříjemnit a zpestřit repertoár. Celý soubor se na změně shodl," zmínila režisérka Andrea Skácelová.

Upřesnila, že jako první se dočkají diváci v Dražovicích a Královopolských Vážanech. Od filmové verze se příliš neliší. „Ne vždy lze ale filmová předloha věrně udělat na pódiu. Divák si však přijde na své, základní gagy zůstávají," ujistila.

Mimochodem právě režisér Troška se představí jako host i na jubilejním bučovickém Ochotnickém festivalu Miroslava Doležala. Desátý ročník přehlídky startuje už v neděli. První večer tradičně patří domácím. „Přichystali jsme autorskou komedii Všichni na jednoho. Na přehlídce ji od sedmi hodin představíme v premiéře," prohlásila předsedkyně Bučovických výtečníků Gabriela Sehnalíková.

Na festivalu se představí také rousínovský spolek D.A.V.A. Čerstvě má za sebou premiéru Zlaté horečky, ve které starší soubor hrál poprvé pod vedením kmenového herce spolku. Kovbojku autor Jakub Libánek také sám napsal. „V prosinci pak představíme pátou verzi našeho Živého Betléma s malým orchestrem. Půjde o zpěvohru, při které se na jevišti představí zhruba čtyřicítka herců," popsala program konce roku hlavní tvář spolku David Kříž.

Muzikál Královna sněhu pak D.A.V.A. reprízuje 13. ledna. Zároveň půjde o jeho derniéru. „Na jaro pak chystáme dvě premiéry. Nejprve muzikál nazvaný Odkaz, který jsem napsal já a zahrají v něm starší daváci. Mladší členové pak představí hodně rozezpívané a roztančené Pověsti. Soubory se nám v poslední době rozrostly o pánskou sekci, což nás těší," ocenil režisér Kříž s tím, že spolek zůstává věrný autorským hrám.

To Slavkovští se vracejí s pohádkou O stříbrné růži. Tu Divadelní spolek ze Slavkova u Brna uvedl už v roce 2004. Remake diváci uvidí v sobotu 12. a v neděli 13. listopadu v sále centra Bonaparte. Původní pojetí si pamatuje i herec spolku Adam Šimoník. „Je to takové milé představení. Pohádka nás zavede do Květinového království, kde je v růži zakletá princezna. Mám v ní ale jen malou roli," prohlásil herec s tím, že kus vznikl v režii Stanislava Olbrichta.

To, jak se lidé chovají, když vypukne panika, uvidí milovníci divadelních prken zase od Spolku divadla Antonína Vorla z Křenovic. Při neobvyklé situaci budou za zvířata. „Komedie to nebude," usmíval se místopředseda souboru Josef Fuksa.

Premiéra bude v polovině listopadu. „Přesný termín neznáme, záleží na obsazení sálu. Ale platí, že jako první hru uvidí domácí křenovické obecenstvo," vzkázal.