Připadá vám, že je opera mrtvá? Stejně jako jednomu z hlavních hrdinů – vrátnému divadla (Marek Sýkora, Naiviní divadlo), vám to vyvrátí inscenace nazvaná Opera? Opera!, kterou liberecké Divadlo F. X. Šaldy hraje hlavně pro školy. Je určená totiž tomu nejméně tolerantnímu publiku – náctiletým.

Baví se i dospělí

OPERA? OPERA! humorně přiblíží historii opery náctiletým divákům a pobaví i dospělé.Zdroj: Jakub Volný

Ukázalo se ale, že inscenace není cizí ani dospělým. Naopak. Právě ti se nasmějí u nečekaných propojení historie se současností.

Neotesaného vrátného do tajů opery, jejich zvratů, vrcholů a pádů, uvede Múzák (Petr Jeništa), který se v minulosti vždycky nachomítnul k těm zásadním momentům operní historie.

OPERA? OPERA! humorně přiblíží historii opery náctiletým divákům a pobaví i dospělé.Zdroj: Jakub Volný

Striptýz i brusle

Ve Smetanově Prodané nevěstě se může jezdit na kolečkových bruslích. George Bizet by těžko čekal ve své árii z Carmen striptýz. Ovšem propojení Rossiniho Lazebníka sevillského s Stříhorukým Edwardem, to se možná nabízelo, to se musí nechat.

Orchestr pod taktovkou Martina Doubravského a čtyři sólisté Lívia Obručník Vénosová, Petra Vondrová, Sergey Kostov a Csaba Kotlár představí zábavnou formou to nejzajímavější z opery. Hudebně divadelní show, přinášející vhled do zákulisí hudebně – divadelní historie, ale i divadla samotného. Přijďte se přesvědčit, co se děje za branami divadla, když vrátný otočí klíčem.

Zdroj: Divadlo F. X. Šaldy


OPERA? OPERA!

Scénář: Markéta Sýkorová

Režie: Linda Keprtová

Dirigent: Martin Doubravský

Sbormistr: Anna Novotná Pešková

Asistent režie: Jana Ottová

OBSAZENí

Múzák: Petr Jeništa

Vrátný: Marek Sýkora

Sólové role: Lívia Obručník Vénosová, Petra Vondrová, Sergey Kostov, Csaba Kotlár