V Maskatu divadelníci našli spontánně reagující publikum, perfektní zázemí, sál s výbornou akustikou a personál se zkušenostmi z předních světových scén. „Omán se v kulturní oblasti otevírá světu," uvedla Blahová.

Divadelníci se před zájezdem obávali daleké cesty, připravovali se také na vysoké teploty kolem 40 stupňů Celsia. Horko je ve spojení s pobytem v klimatizovaných prostorách nepříjemné hlavně pro pěvce, nakonec ale nikdo neonemocněl a všichni byli při představeních 8. i 10. května v dobré kondici.

Režisér Vladimír Morávek brněnskou Rusalku pojal jako oslavu lásky, která je silnější než smrt, a odpuštění, jež překoná nenávist. Klasické látce vtisknul osobitou režijní koncepci a výtvarnou stylizaci. Z technických důvodů i kvůli odlišným společenským zvyklostem v muslimské zemi divadelníci inscenaci mírně upravili. Kostýmy například musejí v Ománu zakrývat ramena a nohy. Rusalka sice může zpívat Líbej mě, líbej, ovšem polibek si musí odpustit.

Sultanát Omán je přímořský stát na jihovýchodě Arabského poloostrova. Vládcem muslimské země je dědičný absolutistický monarcha. Jakožto milovník vážné hudby a umění nechal v Maskatu vybudovat umělecký komplex spojující divadlo s koncertní síní, zahradami a luxusním zázemím. „Je to umělecký skvost," řekla Blahová.

Provoz Royal Opera Hall v Maskatu slavnostně začal v říjnu 2011, a to operou Turandot. V první sezoně se tam představili například pěvci Plácido Domingo, Renée Flemingová, Andrea Bocelli, violoncellista Yo Yo Ma, Londýnská filharmonie a další špičky vážné i jazzové hudby.