Nekorektní kabaret vznikal velmi nestandardně, ale tak to s politickým satirickým kabaretem bývá. „Text vznikal spontánně a rychle a dokonce je i stále doplňován," zmínil ředitel divadla. Hra se snaží otevřeně reagovat na aktuální dění a až osmdesát procent textu je skutečně autentických.

NÁPAD SE ZRODIL SPONTÁNNĚ

Nápad napsat politickou satiru se zrodil spontánně. „Debatovali jsme, jak oslavit svátek 28. října a náhle kohosi napadlo vytvořit kabaret. Poté se rozjel šílený vlak. Tuto politickou satiru jsme chtěli uvést co nejdříve, protože se snažíme reagovat na aktuální stav, na ,tady a teď'," popsal Petr Michálek. Reklamní plakát byl vytvořen po pouhých pěti hodinách od zrodu kabaretního nápadu. Ihned na něj reagovali zvědaví diváci a za 36 hodin byla premiéra úplně vyprodána.

„Určitě nelitujeme, byl to skvělý večer, a i když chvílemi nám vtípky připadaly dost laciné, tak celkově se nám to líbilo moc," svěřili se Martina a Roman Všetečkovi krátce po nedělní premiéře. „Texty pojali herci velmi hravě a kreativně, takže jsem si uvědomila, jak jsou některá politická prohlášení absurdní a jak si protiřečí," říká nadšeně Barbora Mílečková, která se na kabaret přijela podívat z Vizovic. „Je úžasné, že si herci ze Zlína umí udělat inteligentní legraci a nikoho při tom neurazit," dodává. Mnozí s ní ale nesouhlasí. „Přišly mi výhrůžné e-maily, že nám divadlo vyletí do vzduchu, dokonce i některé citujeme přímo v kabaretu, ale člověk se nesmí bát," reaguje Petr Michálek. V jednom z e-mailů bylo například „Hrajete si tady na Zlínskou kavárnu". „Mou hlavní motivací je, aby tento kabaret rozpoutal diskusi," říká jednoznačně ředitel. Jiřího Ovčáčka přirovnává k postavám z her Václava Havla. „Snažíme se o absurdní příběh, kdy možná je Ovčáček typickým hrdinou dneška," popsal ředitel Městského divadla Zlín.

Postava hlavního hrdiny tiskového mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka se na prknech zlínského divadla představuje v různých podobách. Skutečný Jiří Ovčáček se sice na premiéru osobně podívat nepřijel, ale tvůrcům nekorektního kabaretu popřál plný úspěch u diváků. „Satira v posledních letech umírá na úbytě, proto každý kvalitní kus, který, jak věřím, divadlo uvede, je vítán," domnívá se Jiří Ovčáček. Na neděli měl již dlouhodobě naplánovaný program. „Mám velmi nabitý pracovní program. Politickou satiru ale zbožňuji," prozradil Deníku.

KANCELÁŘ PLNÁ KARIKATUR

„Ostatně kancelář mám plnou zarámovaných karikatur mé osoby. Bohužel satira v našem prostředí takřka neexistuje. Dodnes vzpomínám na tu nejlepší z nejlepších, na Českou sodu," dodal Jiří Ovčáček.

Na prknech zlínského divadla prezidentova mluvčího ztvárnil Marek Příkazký. Na roli se soustředěně připravoval. „Bedlivě a pečlivě sleduji diskuse s Ovčáčkem. Ale celé je to nezvyklé, protože máme strašně málo času," vysvětlil herec. Problémy měl s množstvím textu, protože většina se skládá z autentických projevů a proslovů. „Textu je hrozně moc a místy je náročný, proto jsme zvolili i cestu inscenovaného čtení. Nesnažíme se pana Ovčáčka shazovat, ale spíše se snažíme jít cestou dokumentární i když s nadhledem," řekl herec, pro něhož bylo v tomto případě největší fuškou zvládnout správnou intonaci. Na některé z diváků však celá hra působila spíše jako laciná samoúčelná kritika.

„Bohužel bylo na herci Příkazkém až příliš vidět, že pana Ovčáčka nemá rád. Možná se mohl více pokusit hlavního hrdinu pochopit a méně ho cíleně zesměšňovat, i když je to kabaret," řekl po premiéře divák Pavel Pěstovský.

PŘIŠEL I DALAJLAMA

V kabaretu Ovčáček čtveráček vystupuje mnoho figur. Mimo jiné také rodiče „Ovčákovi", dalajlama, Jiří Brady, různí politici a spousta dalších osob. Fenomenální výkon podává Rostislav Marek, který ztvárňuje Dana Hůlku. Dalších rolí se ujali Vojtěch Johaník, Pavel Vacek, Radoslav Šopík, Marta Bačíková, Jakub Malovaný a Tomáš David, který je i autorem hudby. V závěru je na pódiu skutečný chaos, který snad i ke správném kabaretu patří.

„Nekorektní kabaret Ovčáček čtveráček" má ale ambici si nejen dělat legraci, ale také předat zprávu o stavu současné společnosti.

Pro velký zájem diváků je již naplánováno šest představení. Za autorstvím stojí skupina Pia Fraus undergroundoví vtipálci z řad divadelníků.

Autor: MARCELA KANIOVÁ