Zdatně sekundovat jí bude Jana Štěpánková, která se na jevišti objeví znovu po sedmi letech. Do dalších rolí v tomto tragikomickém příběhu obsadil režisér Vladimír Strnisko Simonu Stašovou, Aloise Švehlíka, Zdeňka Maryšku, Veroniku Jeníkovou, Valérii Zawadskou a Zdeňka Hrušku.

„Paní plukovníková je středoevropský žánr, naše téma. Podobné lidi, jako jsou hlavní hrdinové této hry, potkáváme a žijeme s nimi. A Jiřina Bohdalová v hlavní roli – může snad být lepší volba?” říká Strnisko, který už v Divadle Na Jezerce nastudoval s Jiřinou Bohdalovou Lásky paní Katty. Její mistrovství přirovnává k legendárním herečkám Jiřině Šejbalové a Daně Medřické.

„Spolupráce s ní je skvělá, protože je neobyčejně pracovitá, inspirativní. Je z herecké generace, která vlastně odchází, ale odchází s vysokou úrovní profesionality, dovednosti, noblesy. Zatím, bohužel, úplně jasně nevidím nějaké její nástupkyně. Možná proto, že herci dnes nemají příležitosti, jaké měli v minulosti. Seriály jim je rozhodně nedávají,“ prohlásil.

Boj o rodinné dědictví

Zápletka hry je jednoduchá – mezi hlavními hrdiny vypukne boj o rodinné dědictví po plukovníkovi Bergerovi. Jejich představy, jak s ním naložit, se různí. Jinak se na to dívá svérázná vdova plná života, jinak to vidí mnohokrát rozvedená dcera, nezaměstnaný syn, který je opilec, či jeho bývalá manželka. Svoji úlohu sehrává i hospodyně u Bergerových. Přestože je Paní plukovníková příběhem plným černého humoru, nechybí v něm životní optimismus, laskavost a především láska, která kvete v každém věku.

„Krásná hra se silným příběhem na hraně komična a životní tragédie. Žánr typický pro Divadlo Na Jezerce. A typický pro Jiřinu Bohdalovou. Odzbrojujícím způsobem zahraje obrovské neštěstí, aby vás vzápětí dokonale rozesmála. Zaskočí vás autentičností projevu a silou sdělení myšlenky. Prostředky, které používá, jsou přitom svým způsobem jednoduché a neokázalé. Ale zkuste to udělat taky,” uvedl ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.

„Lže každý, kdo nemá rád chválu. Samochvála je ale odporná! Co s tím? Co s tím v dnešní době, kdy reklama je mnohdy víc, než umění. Nejlíp uděláte, když se na nás přijdete podívat,“ dodala Jiřina Bohdalová.