Stand-up comedy je představení, kdy jednotliví herci-baviči předstupují jako jednotlivci nebo i ve dvojici či trojici před publikum a sami s mikrofonem, nanejvýše s drobnou rekvizitou, baví diváky vyprávěnou scénkou. Přestože mají velkou základnu věrných fanoušků a diváků, je jim často podsouváno, že nejsou skuteční herci. Aby toto nařčení odvrátili, rozhodli se v roce 2010 nastudovat nějakou divadelní klasiku. Sami si pak vybrali Ženitbu od Gogola.

Udělali velmi správně. Ta hra je plná vyhraněných charakterů. Mohou je plně promítnout do svých komediálních výstupů. Z Gogola tak v podstatě zbývá jen schéma a téma.

Texty si psali herci sami na sebe po vzájemných konzultacích a dlouhých společných večírcích, kde se jednotlivé výstupy napojovaly na sebe," říká režisér nového díla Peter Serge Butko. Varuje tak milovníky klasického ruského divadla a satiry, aby raději nechodili. „Museli by se smát víc, než je u Gogola běžné," dodává Butko.

Ester Kočičková se ujala role vdavekchtivé staré panny Agafji Tichonovny. Lukáš Pavlásek ztvárňuje nápadníka Podkolesnina, i když v této verzi se jeho postava jmenuje přímo Gogol a působí, že se ve hře ocitá nedopatřením, což je pro něj samotného velice legrační. Dále hrají Lenka Vychodilová, Jana Tučková a Lumír Tuček, Karel Hynek či Petr Vydra.

Gogol na stojáka aneb Ženitba
9. 2. 19:00 Měšťanská beseda