Autor, anglický herec Dermot Canavan, ve své prvotině zobrazil rodinné prostředí v Prestonu, kde vyrůstal. „Sice jsem popisoval rodinné zvraty a události, které mé dvě sestry prožívaly a události, které formovaly mě, ale domnívám se, že by hra mohla zaujmout i ostatní, protože nastiňuje známé rodinné situace, s kterými se potýkají všichni, všude a kdykoliv,“ uvádí Canavan.

Grace (Iva Pazderková) a Niamh (Martina Randová) si bývaly velmi blízké, nyní se už téměř nevídají. Nečekaná událost je však jednoho dne znovu svede dohromady. S notnou dávkou odvahy, lásky i humoru se ve vzpomínkách nad fotografiemi vydávají do dob svého dětství a dospívání, aby si k sobě znovu našly cestu. Rodinné fotografie hrají důležitou roli i v životě obou protagonistek.

Iva Pazderková říká: „Ten kratičký okamžik zachycený na kousku papíru mi dokáže odvyprávět takový kus mého života, tolik emocí a vzpomínek, které se člověku vybaví. Jako by se v tom okamžiku znovu ocitnul.“ Martina Randová dodává: „Staré fotky jsou opravdu zažloutlé a cítím z nich takový zvláštní klid.“

Hru o blízkosti, bezpodmínečné lásce, tanci a naději na odpuštění, nazval autor podle písně Marthy Reeves & the Vandellas Third Finger, Left Hand (1967). Tuto skladbu totiž ráda a často poslouchala jeho sestra Aron.

V programu divadla jsou kromě jediné letošní reprízy Třetího prstu na levé ruce 29. prosince i další exkluzivní termíny, a to až do dubna 2020.