Mladý herec se na scéně ABC představí vůbec poprvé a hned ve velké divadelní roli. „Vnímám to jako nový start. Věřím, že mi tato zkušenost dá mnohé do budoucna,“ říká. „Z premiéry začínám být dost nervózní. Naštěstí lze stres zpracovat a využít pro herecký výkon a emoce.“ V inscenaci hry Moře ztvárňuje na břeh vyplaveného neznámého námořníka Willyho Carsona, jehož přítomnost začne „rozežírat“ společnost v jednom přístavním městečku. Jde o pozitivní, či negativní postavu, neboli kdo je vlastně Willy Carson?

Podoby strachu

„Každá mince má dvě strany, jde jen o to, jakou se roz- hodneme ukázat. U Willyho se projevuje spíše ta negativní. Je to zbabělec, má komplexy z toho, že nikdy nebude ‚chlap‘ jako jeho nejlepší kamarád, a je to trochu blázen. Tato kombinace plus událost, co se stane v expozici hry, tvoří postavu, kterou čeká velmi tvrdá cesta celou inscenací. Willy se potýká s různými podobami strachu,“ vypráví Zdeněk Piškula.

Za to, že byl osloven právě pro postavu Willyho, je rád. Našel si v ní (potažmo ve hře jako takové) nějaká poselství či paralely s dnešní dobou? „Je to úžasná a stále aktuální hra. Co se týče paralel s dneškem, citoval bych z jejího textu: ‚Už chápete? Nebojí se věcí z vesmíru, bojí se nás, to z nás se stávají cizí hosté na tomto světě‘.“

Pozitivní duch

Na jevišti se Zdeněk ocitá vedle zkušených divadelních herců Veroniky Gajerové, Jitky Smutné, Evy Salzmannové, Hanuše Bora či Viktora Dvořáka. „S Jitkou Smutnou se znám z filmové branže, takže bylo příjemné potkat se i na jevišti. Musím říct, že parta je tam skvělá a všichni k sobě chovají jakýsi cit. Vše probíhá v pozitivním duchu,“ komentuje dvouměsíční zkoušení. Pochvaluje si i spolupráci s Jánem Luteránem, zástupcem mladé a ceněné režisérské generace. „Režisér (podle Zdeňka Rejža) je také super. Jeho postup práce mě příjemně překvapil. Všichni mu věříme, je moc šikovný. Pro mě osobně bylo setkání s ním obohacující z pohledu na divadlo a divadelní situace,“ sděluje herec.

Pracuje současně i na něčem jiném, nebo jej Moře stoprocentně „pohltilo“? „Momentálně se topím v Moři,“ usmívá se. „Občas si odskočím na dabing a 25. října se koná premiéra filmu režiséra Radima Špačka Zlatý podraz, který vypráví příběh československých basketbalistů v letech 1939 až 1952. Hraju v něm s Filipem Březinou, Ondřejem Malým či Stanislavem Majerem. Z filmu mám velice dobrý pocit. Pokud vás bude zajímat, zajděte si na něj do kina na velké plátno a kvalitní zvuk!“ zve diváky.