„K baletu mě přivedla maminčina fotografie, kterou jsem jako malá našla. Maminka totiž v dětství asi rok dělala balet,“ říká Podařilová. „V první třídě chodila moje spolužačka do baletu a to už jsem věděla, že chci stát na baletních špičkách se sukýnkou jako moje maminka na té fotce. Současně s baletem jsem se začala věnovat i akrobacii, ale pak jsem zjistila, že akrobacie a balet nejdou moc dohromady. Musela jsem si vybrat a vyhrál balet,“ vyprávěla primabalerína.

Klasickému baletu se začala věnovat od první třídy základní školy. V roce 1990 absolvovala pražskou Taneční konzervatoř, následně získala angažmá v Národním divadle. Zpočátku tančila záskok ve Spící krasavici po boku Jana Kadlece, první hlavní role přišla v baletu Don Quijote. Po jednoznačném úspěchu tam podepsala v roce 1992 sólovou smlouvu. O rok později se stala první sólistkou souboru.

Výzvy a přání tu stále jsou

Během svého působení v Národním divadle ztvárnila většinu hlavních rolí a tančila v klasických i moderních choreografiích. Velkým úspěchem pro ni byly především role Odetty a Odilie v Labutím jezeře, Carmen ve stejnojmenném baletu, Kateřina ve Zkrocení zlé ženy nebo Taťána v Oněginovi. Za poslední tři uvedené tituly získala tři Ceny Thálie.

„Určitě by se našla role, kterou bych si chtěla ještě zatančit, ale asi nejvíce mě v současné době zajímá, se kterými tvůrci bych se chtěla setkat, spolupracovat a v jakých choreografiích tančit. Například mě fascinují osobnosti, jako jsou Keneth McMillan, Mats Ek či Maurice Béjart,“ uvedla pětatřicetiletá Podařilová.

Už v tomto měsíci ji čeká nová premiéra s názvem Česká baletní symfonie, kde tančí v choreografii Jiřího Kyliána. „Následovat budou nějaké zájezdy do zahraničí, další projekty a vernisážové happeningy s akademickým malířem Janem Kunovským, s nímž už nějakou dobu spolupracuju. V dalším roce se těším na dvě velké baletní premiéry Sylfida / Napoli a Layers / Carmen,“ prozradila.

Baletka se prohání na motorce

Křehká tanečnice má za manžela realitního makléře. „Partnera z baletu už bych nechtěla. Jednou jsem si to zkusila a úplně mi to stačilo. Jinak je u nás ale hodně párů, kteří spolu žijí. Myslím si ale, že je to potom takový podivný propletenec práce a soukromí. Líbí se mi, když si můžu s manželem vyjet třeba na motorce. Vždycky se dostanu mezi úplně jiné lidi, vyčistím si hlavu a taky mám pocit, že stojím nohama na zemi,“ prohlásila.