Ve světové premiéře jej 17. a 22. června uvede v Eliadově knihovně pražské DivadloNazábradlí. „Text ležel téměř dvacet let v krabici, kde byl připraven k samizdatovému vydání jako 278. svazek Edice Expedice pod názvem Podněcování a trest.

Nakonec k němu nedošlo, v tomto případě však nikoliv vinou StB, nýbrž vlivem překotných událostí konce roku 1989,“ sděluje v ediční poznámce Dáša Havlová-Ilkovičová. „Pamatuji se, že povolení zúčastnit se hlavního líčení ve věci Václava Havla dostali jen Ivan a Olga jako nejbližší příbuzní obviněného, já jsem si musela povolení osobně vyžádat přímo u prokurátora.

Ivan měl pro‚ dobrodružství‘ smysl a nebylo těžké jej přemluvit, aby do jednací síně vešel se dvěma ukrytými magnetofony, v každé kapse jeden. Předem jsme je nastavili na nejpomalejší nahrávání, sto dvacet minut na každou stranu pásky. Sedli jsme si do druhé řady; z obou stran si přisedli estébáci, pečlivě jsme sledovali čas, a bezpečně před koncem pásky jednoho magnetofonu jsme poslepu zapnuli druhý a vypnuli první,“ pokračuje exprezidentova švagrová.

Záznamy se závěrečnou řečí Václava Havla pak přepsala do počítače, s korekturou jí pomohl manžel Ivan a Václavův obhájce Josef Lžičař. Jeden výtisk se pak podařilo vyvézt do zahraničí. Na vydání si však musel počkat na Knihovnu Václava Havla pod vedením M. C. Putny. Další role v inscenovaném čtení režisér Jiří Ornest přisoudil Natálii Drabiščákové, Petru Čtvrtníčkovi, Josefu Poláškovi, Igoru Chmelovi či Vladimíru Markovi.