Jejich loutková pocta detektivnímu žánru bude mít v Divadle Alfa premiéru 16. března pod názvem Spadla klec! aneb První případ podporučíka Vitáska.

Podle Jakuba Vašíčka se fenomén detektivky těší v Čechách snad ještě větší oblibě než kdekoli jinde. Spolu s kolegou Tomášem Jarkovským pojali svoji novinku jako retro výlet do světa televizních detektivek. Vše se točí kolem osoby Majora Vitáska, ctihodné legendy plzeňské kriminalistiky. Ten ale nebyl vždycky váženým kriminalistou, protože i on kdysi začínal a začátky to věru nebyly jednoduché. Jako mladý podporučík si prožil křest ohněm, když musel řešit velmi zapeklitý případ.

A tento případ teď znovu ožívá na improvizovaných prknech kulturní místnosti Věznice Plzeň – Bory, kde ho jako dárek oblíbené legendě ve svém volném čase a pod vedením osvíceného vychovatele secvičili sami trestanci. „Já osobně jsem velkým fanouškem detektivních příběhů jak v knižní, tak ve filmové či televizní podobě. A tak je naše inscenace inspirována nejrůznějšími ,detektivkářskými' klišé, ze kterých čerpají vlastně všechny složky inscenace, zejména však hudba Daniela Čámského a scéna Kamila Bělohlávka," říká jeden z autorů a zároveň i hostující režisér Jakub Vašíček.

Autorská dvojice Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček nespolupracuje s Alfou poprvé. Na svém kontě už mají velmi úspěšné inscenace Hamleteen a Ostře sledované vlaky, které byly obě směrované především na dospívající diváky. Dále vynikající divadlo na divadle Čert tě vem! a hříčku pro nejmenší publikum Ptej se proč? aneb Svět podle Křečka, obě inscenace v režii Tomáše Dvořáka.

Novinka Spadla klec! je určená dětem od 8 let a samozřejmě všem příznivcům detektivního žánru.